Društvo

Plave koverte iz Geodetske uprave ZBUNILE GRAĐANE: Stan u katastru MANJI od plaćene kvadrature

Ovih dana poštari građanima dijele plave koverte sa zemljišnim izvodima o pravu na vlasništvo nekretnina.

Plave koverte iz Geodetske uprave ZBUNILE GRAĐANE: Stan u katastru MANJI od plaćene kvadrature
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA

Tu je i detaljan opis s pravnim lijekom. Međutim, u koverti s mojim imenom piše da mi je stan manji za jedan kvadratni metar nego što sam platila, a jedan kvadrat me koštao 2.500 KM, priča za Srpskainfo jedna Banjalučanka.

Ona sumnja u prevaru, jer u njenoj zgradi ima oko 100 stanova.

– Ako je to praksa, zamislite onda koliko građevinske firme kradu i na onako skupim stanovima. Pa i do 300.000 KM. Prodaju nam jednu kvadraturum a ustvari dobijemo manje – ističe ona.

U Republičkoj upravi za geodetske i imovinsko – pravne poslove za Srpskainfo kažu da se razlika u površini stana naročito dešava prilikom kupovine stanova u izgradnji.

– Rješenje koje šaljemo građanima sadrži i površinu stana utvrđenu na osnovu tlocrta, koji se obavezno dostavlja prilikom uknjižbe stana i u trenutno važećoj knjizi uloženih ugovora, a kojim se utvrđuje stvarna površina stana. Zbog toga se ne može upisati površina stana navedena u kupoprodajnom ugovoru ukoliko ona ne odgovara onoj iz tlocrta – objašnjavaju u ovoj upravi.

Kažu da ovo rješenje i privremeni list nepokrentosti postaju sastavni dio nove evidencije tek kada se izloži cijela katastarska opština, odnosno donesu rješenja za svaku nepokretnost na toj katastarskoj opštini.

Time se stavljaju van upotrebe postojeće trenutne evidencije i privremeni list nepokretnosti postaje list nepokretnosti i čini dio nove evidencije pod nazivom katastar nepokretnosti.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Bez obzira što je rješenje doneseno u skraćenom upravnom postupku, stranka koja smatra da su joj povrijeđena prava ima pravo žalbe u roku od 15 dana u odnosu na utvrđene podatke. U pogledu utvrđenih prava može ostvariti zaštitu pred sudom i pokrenuti parnični ili vanparnični postupak u roku od 30 dana, kao što je navedeno u pravnom lijeku – poručuju iz Uprave.

Takođe, u Republičkoj upravi za geodetske i imovinsko-pravne poslove kažu da je Narodna skupština RS još 2012. godine usvojila Zakon o premjeru i katastru RS kojim je Upravi data nadležnost uspostavljanje nove evidencije o nepokretnostima za cijelu RS.

Evidencija će obuhvatati podatke o pravima (vlasništvu) iz zemljišne knjige (gruntovnice) i tehničke podatke (površinu, kulturu) iz katastra, te podatke o stanovima, poslovnim prostorijama i garažama iz knjiga uloženih ugovora.

Te evidencije do donošenja ovog zakona sadržavale su različite podatke o istim nepokretnostima, koji su često bili i neažurni.

Ovaj postupak Republička uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove provodi kroz uspostavljanje nove evidencije pod nazivom katastar nepokretnosti, čijim osnivanjem se stavljaju van upotrebe dosadašnja zamljišnja knjiga (gruntovnica), katastar i knjige uloženih ugovora.

Dakle, nadležni iz Uprave šalju građanima rješenja kojima su utvrđena prava i tehnički podaci za novu evidenciju, a koja se odnosi na stambene zgrade i stanove.

POPIS NEPOKRETNOSTI

U dvije katastarske opštine u Banjaluci će početkom septembra biti započet popis nepokretnosti. Riječ je o pilot-projektu masovne procjene vrijednosti nepokretnosti, koji je dio švedskog donatorskog Projekta za unapređenje zemljišne administracije u BiH (CILAP). Ciljevi pilot-projekta su da se popišu sve nepokretnosti na izabranom pilot-području da bi se dobio detaljan uvid u stanje nepokretnosti i kompletna usaglašenost podataka Knjige uloženih ugovora iz RUGIPP, podataka Fiskalnog registra nepokretnosti iz Poreske uprave sa stvarnim stanjem na terenu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu