Banjaluka

POČELA ŠKOLSKA GODINA Nova poskupljenja za one koji koriste produženi boravak

Ubrzan način života, kao i posao, roditelje tjera da svoje dijete ostave u produženi boravak ukoliko su osnovna škola, ili vrtić ukoliko nisu krenuli u školu. Poskupljenjem svega u svijetu, poskupio je i privatni produženi boravak kojeg roditelji plaćaju između 300 i 400 KM sa hranom.

POČELA ŠKOLSKA GODINA Nova poskupljenja za one  koji koriste produženi boravak
FOTO: GORAN ŠURLAN/RINGIER

Skoro sve javne škole u Banjaluci imaju produženi boravak i on je besplatan ali u njemu djeca ne dobijaju hranu, nego roditelji moraju sami nositi svojoj djeci. Produženi boravak je u osnovnoj školi u Zalužanima u sklopu nastavnih aktivnosti.

– Kod nas je boravak besplatan, nemamo nikakve ponude u smislu plaćanja. Ono što djeca ovdje dobijaju je prijeko potrebno za njihovo odrastanje, a vaspitači s njima uče pisati, crtati, čitati, sve što je potrebno za njihov razvoj – rekla je za Srpskainfo direktorica Osnovne škole Jovan Dučić u Zalužanima Rankica Pušić.

Osim javnih produženih boravaka, postoje i privatni koji se plaćaju i u njima djeca dobijaju osim boravka i hranu kao i dodatne radionice.

U odnosu na prošlu godinu, cijena produženog boravka je znatno skuplja, pa ona čak doseže i do 400 KM.

Iz jednog privatnog produženog boravka rekli su za Srpskainfo da će za prvačiće od 1. novembra biti povećana cijena i koštaće 380 KM. Osim hrane, kako oni kažu, dobijaju materijal za radionice, dovođenje i odvođenje djece iz škole kao i niz drugih propratnih aktivnosti.

– Cijena je poskupila zbog poskupljenja u svijetu. To je nešto s čim ne možemo mi upravljati, a roditeljima je jeftinije da uzimaju u paketu sve. Meni od tri obroka košta 7,5 KM, a ranije je koštao 6 KM – rekla je predstavnica privatnog produženog boravka.

Ona dodaje da je trenutna cijena od prošle godine i da je od tada sve poskupilo.

Pročitajte još

– Prvačićima izlazim u susret pa će njima poskupiti cijena od 1. novembra, dok je ostalima ona već poskupila – rekla je ona.

Roditelj koji koristi usluge produženog boravka za Srpskainfo kaže da iako je boravak skup, nema drugog izbora jer i on, a i supruga rade pa dijete moraju nekome ostaviti.

– Plaćamo u jednom privatnom boravku 350 KM za svoje dijete, koje u tom objektu dobija sve potrebno za njegovo odrastanje pa nekako i nije skupo. Tu provodi i lijepo se druži sa ostalima. Osim toga, ne moramo se opterećivati za dolazak i odlazak po dijete jer ga vaspitači dovedu kući i odvedu – rekao je ovaj roditelj za Srpskainfo.

Cijena jednog privatnog produženog boravka koji se nalazi u Boriku nije promijenjena, ostala je ista, najviše prema razumijevanju roditeljima koji ionako muku muče sa svim ostalim poskupljenjima za njihovu djecu.

– Znamo da je velika inflacija i da cijene rastu, ali kod nas ove godine nije podizana cijena. Znam da to i roditeljima znači, neki roditelji mogu platiti, većina možda i ne može da plati, tako da ove godine nismo podizali. Cijena boravka zajedno sa hranom, ketering uslugom jeste 320 KM, bez ketering usluge je 200 KM – rekla je vlasnica ovog objekta.

U narednom periodu, kako kaže, neće povećati cijene, možda tek sljedeće godine.

– Mislim da je dosta bilo poskupljenja roditeljima sa svih strana, što od školskog pribora, materijala za školu pa sve do redovne hrane, odjeće, obuće, tako da mislim da se treba malo i na taj način gledati. Bez obzira što je nama poskupilo sve. Nije da se isplati, ali opet, gledam sa druge strane, ne može se i tek tako podići cijena. Mora se gledati kakva je cijena i u cijelom regionu, pa se s tim može rangirati. Ako je negdje jeftinije, svako će otići tu – dodala je ona.

Djeca u ovom produženom boravku dobijaju usluge učenja sa djecom, pisanja domaćih radova, rad na zadacima zajedno s njima, spremanje za kontrolne, edukativne, kreativne, muzičke i svaki drugi vid edukacija.

Neke škole nemaju produženi boravak zbog nedostatka prostora, među kojima je i OŠ “Branko Radičević” u naselju Starčevica.

Radno vrijeme objekata

Većina objekata da li javnih ili privatnih počinju kada počinje i prvi čas za prvačiće i traje u zavisnosti od posla samih roditelja, a to je period između 7 časova ujutru i 15 časova popodne. Osim toga, produženi objekat je namijenjen za djecu od prvog do trećeg razreda osnovne, a nekad se i produžuje u zavisnosti od samih roditelja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu