Društvo

POJEDINCI IZUZETNI, NAUČNA ZAJEDNICA SPAVA Poslanici razmatraju sliku nauke u RS

U Srpskoj postoje primjeri izuzetnih pojedinaca i naučnoistraživačkih grupa koji ovdje djeluju, ali naučnoistraživačka zajednica u cjelini nije afirmisana ni u domaćim, ni u međunarodnim okvirima.

POJEDINCI IZUZETNI, NAUČNA ZAJEDNICA SPAVA Poslanici razmatraju sliku nauke u RS
FOTO: SHUTTERSTOCK

To je jedan od glavnih zaključaka izvještaja o provođenju Strategije “Znanje za razvoj” u prethodnih 18 mjeseci, odnosno dostizanja ciljeva naučnog i tehnološkog razvoja u RS. Ovaj izvještaj i zaključke imaće priliku da pročitaju i razmotre i narodni poslanici RS, na narednoj sjednici Narodne skupštine RS koja je zakazana za utorak, 17. septembar.

Saradnja sa privrednim, vladinim i nevladinim sektorom nije zadovoljavajuća, kao ni saradnja na međunarodnom planu. Ukupno posmatrano, vidljivost naših naučnika i naučnoistraživačkih grupa na svjetskom nivou je niska, čemu doprinosi mali broj naučnih radova objavljenih na engleskom jeziku u međunarodno referentnim časopisima, a izdavačka djelatnost je skoro u potpunosti na srpskom jeziku – navodi se u ovom izvještaju.

Jedan od uzroka ovakve situacije je, zaključuje se u izvještaju, to što je u našem društvu duboko ukorijenjena kultura zavisnosti od javnih fondova, a svijest o važnosti konkurentnosti veoma niska, uz već poznate finansijske i infrastrukturne probleme.

Među uzrocima je, svakako, i nedovoljno podsticajnih programa na visokoškolskim i naučnoistraživačkim organizacijama za mobilnost naučnika, nastavnika i studenata, malo međunarodnih naučnoistraživačkih projekata i slično.

– Republika putem ministarstava i drugih tijela može donekle uticati na unapređenje stanja u ovoj oblasti. Međutim, ozbiljna poboljšanja nije moguće ostvariti bez aktivnog učešća naučnoistraživačke zajednice i privrednog sektora. To pokazuju i iskustva svih razvijenih zemalja, a posebno zemalja nekadašnjeg socijalističkog bloka koje postepeno sustižu „stare” članice EU – zaključuje se u izvještaju.

Pročitajte još

   

Pročitajte još

Podsjećamo, Strategiju naučnog i tehnološkog razvoja RS 2017–2021. godina „Znanje za razvoj” poslanici u RS usvojili su u aprilu 2017. godine, te je tako definisala viziju nauke u Republici Srpskoj koja bi u 2021. godini trebalo da bude zasnovana na “institucionalnom okviru koji podstiče izvrsnost, nacionalnu i međunarodnu vidljivost u nauci i inovativnosti, a sa naučnoistraživačkim rezultatima koji značajno doprinose ekonomskom razvoju, konkurentnosti privrede i razvoju društva u cjelini”.

Po zvaničnim registrima, u Republici Srpskoj je prošle godine bilo 1.125 naučnih radnika, a o izuzetnim pojedincima među njima, koji se bave istraživanjima koja su na ovim prostorima potpuna novost, poput komunikacije između biljaka, pretvaranja zagađivača u prečistače ili inovacijama u oblasti nanotehnologije, Srpskainfo je više puta izvještavala.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu