Društvo

Policiji prijaviti prevare prilikom kupovine preko Interneta

Potrošači se često žale da uopšte nisu dobili proizvodi koji su naručili od nepoznatih lica i platili putem oglasa na društvenim mrežama i oglasnim stranicama, ili da dostavljeni proizvod svojim karakteristikama ne odgovara navodenima u oglasu.

Policiji prijaviti prevare prilikom kupovine preko Interneta
FOTO: PROFIMEDIA

Pri pokašaju da kontaktiraju prodavca, nailazili su na ugašene oglasne stranice i isključene telefone. Riječ je o prevarama koje potrošači trebaju prijaviti policiji, upozoravaju iz Inspektorata RS.

 U principu, na društvenim mrežama potrošači neće pronaći nikakve podatke o licu koje stoji iza tog profila, ime i prezime, adresu poslovnice, broj telefona, broj JIB-a i slično, jer isti nije ni registrovan. Za uslugu ili proizvod kupljen od fizičkog lica na društvenim mrežama potrošači ne posjeduju račun kao dokaz o izvršenoj kupovini. U takvim okolnostima postoji rizik da se usluge pružaju u nehigijenskim uslovima, upitna je stručnost tih lica, kao i porijeklo i ispravnost proizvoda. Ukoliko se građani odlučuju na kupovinu putem interneta, preporuka je da biraju posrednike registrovane u skladu sa zakonom, koji svojom politikom štite prava potrošača – savjetuju u Inspektoratu RS.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu