Svijet

PONOVO VLADA STRAH Šta svijet čeka nakon popuštanja restriktivnih mjera

U kineskom gradu Vuhanu, epicentru pandemije korona virusa Kovid-19, koji je otvoren u srijedu nakon 76 dana izolacije, stanovnici polako počinju da se vraćaju normalnom životu a državni mediji pišu o prestonici provincije Hubej, koji je nekad predstavljao neuspjeh u borbi sprečavanja širenja zaraze, kao o simbolu oporavka, spram haosa koji se odvija u ostatku svijeta, piše CNN.

PONOVO VLADA STRAH Šta svijet čeka nakon popuštanja restriktivnih mjera
FOTO: ROMAN PILIPEY/EPA

Poput feniksa, Vuhan se pojavio iz tamne izolacije zbog korona virusa na toplo proljeće – piše Global tajms, dok drugi prenose priče o gradu koji se „postepeno vratio u normalno stanje“.

Vlasti su odobrile stanovnicima Vuhana da putuju – već prvog dana prodate su desetine hiljada voznih karata, a pokrenut je i avionski saobraćaj. Iako i dalje pod maskama i uz izvjesna ograničenja, građanima je dozvoljeno da izlaze van, a otvaraju se i neke firme i restorani.

Ali, dalje od toga, Azija je i dalje zabrinuta da će svaki oporavak minuti pred novim talasom infekcije i da će se ponovo vratiti izolacija, smrt i agonija koja prati pandemiju. Kineski predsjednik Si Đinping je ove nedjelje upozorio na opasnost od drugog talasa epidemije i podstakao na „nepokolebljive napore u zaštiti od uvezenih slučajeva iz inostranstva i sprečavanju ponovne pojave epidemije u zemlji”, prenosi Blic.

I dalje na snazi mjere

Od svih priča o povratku u normalno stanje, stvarnost se svela na zadržavanje strogih mjera za sprečavanje širenja zaraze u mnogim dijelovima zemlje, uključujući Vuhan, a to je veoma primjetno i u prestonici Kine Pekingu, gdje je saobraćaj veoma ograničen, a stranci su suočeni sa restrikcijama slobode kretanja zbog strahova od „uvezenih slučajeva“.

U sjevernom gradu Sujfenhe, na granici s Rusijom, izgrađena je nova improvizovana bolnica, a građanima je naređeno da ostanu u svojim kućama, nakon što je porast slučajeva infekcije došao, kako se smatra, iz susjedne zemlje. Od 9. aprila u Sujfenheu prijavljena su ukupno 123 „uvezena slučaja“, a 137 asimptomatičnih, prema državnom listu Pipls dejli.

I zvaničnici Vuhana, gdje su dalje na snazi vanredne mjere, rekli su u utorak da to što nema novih slučajeva zaraze „ne znači da nema rizika“.

U poređenju sa Evropom i Sjedinjenim Američkim Državama, gdje broj inficiranih i smrtnih slučajeva rapidno raste, može da djeluje da su Kina i druge azijske zemlje ispred ostatka svijeta, zahvaljujući svojim strogim mjerama.

Virus bi mogao lako da se vrati

Ali, da li se azijski region može uspješno vratiti u normalno stanje sad kad djeluje da su najteže pogođene zemlje prošle kroz ono najgore? Još veće pitanje je da li će nešto olabavljene restrikcije imati za posljedicu novi talas infekcija.

U studiji objavljenoj u „Lansetu“ ove nedjelje istraživači su upozorili da, iako su kineske restrikcije bile uspješne u smanjenju broja slučajeva zaraze, bez vakcine ili sticanja takozvanog „imuniteta krda“ virus bi mogao „lako da se ponovo vrati, kako se firme, fabrike i škole polako otvaraju i time povećavaju društvene kontakte, a posebno uzimajući u obzir uvećani rizik od uvezenih slučajeva“.

Prerano popuštanje mjere moglo bi za posljedicu da ima novi talas infekcije.

– Kad bi mjere opreza popustile, nastao bi rizik od ubrzanog rasta broja inficiranih. Rastao bi eksponencijalno čak i kad bi se naknadno uvele drastične mjere za obuzdavanje širenja zaraze – upozorava se u studiji.

Da su restrikcije ukinute u većoj mjeri ukinute, epidemija bi se ponovo vratila, a posljedice bi bile katastrofalne, zaključili su autori i kao posebno efikasne istakli mjere društvenog distanciranja.

– Čak i u najprospernijim i najbolje snabdjevenim mega gradovima poput Pekinga i Šangaja, zdravstveni resursi su konačni, a službe će se boriti sa iznenadnim povećanjem potražnje – rekao je autor studije, profesor Univerziteta Hong Kong Gabrijel Leung.

– Naše otkriće ukazuje na važnost da se lokalnim zdravstvenim sistemima obezbjede adekvatno osoblje i resursi kako bi se minimalizovane smrti od Kovida-19 – dodao je on.

Oprez i u drugim zemljama

Osim Kine, i druge azijske zemlje su veoma oprezne po pitanju prebrzog “spuštanja garda”. Singapur je prijavio 287 novih slučajeva infekcije, što je tamo najveće povećanje u jednom danu otkako je počela pandemija. Od tog broja samo su tri slučaja bila uvezena, što ukazuje na prijetnju nove, velike epidemije na domaćem tlu.

Singapurske vlasti su početkom ove nedjelje zabranile sva okupljanja do 4. maja, a novi zakoni nametnuli su drakonske kazne za one koji prekrše mjere društvenog distanciranja ili izolacije.

I u Hong Kongu je viđen sličan porast slučajeva zaraze nakon što je grad olabavio svoje restrikcije, a mnogi slučajevi su bili uvezeni. Zvaničnici su nakon toga ponovo pojačali kontrolu i urgirali ljude da se drže mjera zaštite. Iako je to dalo nekih rezultata, zvaničnici su u četvrtak ukazali da je oprez i dalje potreban.

– Sada je vrijeme za sve da urade i najmanju stvar koju mogu da pomognu u sprečavanju širenja epidemije. Nemojte da se jednog dana osvrnemo unazad i sjećamo se “trećeg talasa” infekcije – upozorio je zdravstveni zvaničnik Bernard Čan .

U Južnoj Koreji, koja je privukla svetsku pažnju zbog svog efikasnog odgovora na epidemiju, preduzimanje takvog rizika je isključeno. Zamjenik tamošnjeg ministra zdravlja Kim Ganglip rekao je u četvrtak da uprkos dugotrajnom padu u broju novih slučajeva zabrane velikih okupljanja ostaju na snazi tokom uskršnjih praznika.

Kina je trpela posljedice novog korona virusa duže od bilo koje druge zemlje i želja njenih stanovnika da se vrate svojim uobičajenim životima je razumljiva, stoga oni sada – baš kao i ostatak svijeta – posmatraju s pažnjom da li njihova zemlja može da izbjegne novi talas infekcije, zaključuje CNN.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu