Politika

POŠTUJUĆI ZAKLJUČKE NSRS MOGU DA NAŠKODE SRPSKOJ Nezavidan položaj predstavnika RS u institucijama BiH

Podržati projekte u Sarajevu od interesa za Republiku Srpsku ili se držati zaključaka Narodne skupštine, koji srpske predstavnike u institucijama BiH obavezuju da ne učestvuju u donošenu odluka, što se tumači i da mogu da glasaju protiv?

POŠTUJUĆI ZAKLJUČKE NSRS MOGU DA NAŠKODE SRPSKOJ Nezavidan položaj predstavnika RS u institucijama BiH
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Ova dilema postaće sve češća u Parlamentarnoj skupštini BiH i drugim zajedničkim institucijama, budući da se ne nazire kraj političkoj krizi iniciranoj odlukom Ustavnog suda BiH o poljoprivrednom zemljištu RS. Na dnevni red stižu ratifikacije raznih međunarodnih sporazuma koji se odnose na zajmove ili kredite za projekte u Srpskoj.

Takođe, već na sljedećoj sjednici Predstavničkog doma, zakazanoj za sutra, nalazi se tačka koja glasi: “Davanje saglasnosti za ratifikaciju Sporazuma između Savjeta ministara BiH i Vlade Republike Srbije o saradnji na realizaciji Projekta auto-puta/brze ceste Sarajevo Beograd – Sarajevo, potpisan 13. decembra 2019. u Beograd”.

Foto: RAS Srbija
Foto: RAS Srbija

Predsjedništvo BiH je ovaj sporazum prihvatilo krajem 2019, prije nove političke krize u BiH, a sada se traži odobrenje PS BiH za njegovu konačnu ratifikaciju.

Ovim sporazumom se uređuju osnove saradnje za realizaciju projekta izgradnja auto-puta/brze ceste Sarajevo – Beograd – Sarajevo, i to planiranje koridora trase i određivanje lokacija zajedničkih tačaka na granici BiH i Srbije, izgradnja medudržavnog mosta preko Save, izgradnja novog zajedničkog graničnog prelaza na lokaciji Sremska Rača – Rača na teritoriji Srbije i izgradnja i rekonstrukciju graničnog prelaza Kotroman – Vardište.

Pročitajte još

U najkraćem, u pitanju je jedan od strateških infrastrukturnih projekata za BiH, Srpsku i Srbiju. Gradnju upravo ovog puta, koji treba da prođe pored Bijeljine, lider SNSD Milorad Dodik obećao je u koalicionom sporazumu sa Mićom Mićićem. Već u srijedu će se vidjeti da li će SNSD i partneri biti za sporazum o auto-putu, kao jednom od 12 strateških projekata za Semberiju, ili je sporazum s gradonačelnikom Bijeljine već počeo da „zapinje“.

Na pitanje Srpskainfo kako će se u ovoj i sličnim situacijama ponašati u Parlamentarnoj skupštini BiH, poslanica SNSD Sanja Vulić neodređeno kaže: „Glasaćemo onako kako je u interesu Srpske, a o tome ćete biti informisani u srijedu“.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Sanja Vulić

Vulićeva naglašava da SNSD ne blokira institucije, jer da to čine, ne bi dolazili na zasijedanja i ne bi bilo kvoruma. Dodaje da SNSD glasanjem protiv koristi mogućnost definisanu Ustavom, zakonima i Poslovnikom.

Pročitajte još

– Koliko je SNSD za napredak, korektnost i saradnju govori i činjenica da smo uputili Zakon o zamjeni sudija u redovnu proceduru i tim dali mogućnost svim parlamentarnim strankama da daju svoj doprinos kroz učešće. SNSD ima jasnu politiku od koje ne odstupa, poštovanje uzvraćamo poštovanjem. SNSD nikada nije radio protiv interesa Srpske i naš glas protiv je glas kojim jasno pokazujemo da na ucjene i otimačinu imovine Republike Srpske ne pristajemo. Od kada znam za sebe, političari iz Sarajeva osporavaju Srpsku, a mi smo gradnjom auto-puteva, bolnica, škola, vrtića… dokazali da možemo samostalno funkcionisati i u interesu građana Republike Srpske – tvrdi Vulićeva.

Neki od kadrova Srpske u Sarajevu, pod uslovom da im ne pominjemo ime, rekli su nam da se ne slažu sa krutim stavom da se ne glasa u institucijama BiH ili da se ne glasa protiv. Međutim, pošto su dio vlasti, nisu spremni da to javno kažu, svjesni političkih posljedica koje mogu da trpe.

– Trebalo je u zaključcima NSRS ostaviti mogućnost izuzetka, da ne blokiramo sami sebe. Ovako je stvorena klima da se mora biti protiv, a onaj ko nije, rizikuje da bude proglašen izdajnikom, čak i kada glasa za konkretan projekat bitan za Srpsku ili neku lokalnu zajednicu – objašnjava sagovornik Srpskainfo.

Borenović: Uvijek ima izuzetaka

Predsjednik PDP i poslanik u PS BiH Branislav Borenović smatra da treba poštovati zaklučke NSRS, ali da treba i biti spreman na izuzetke, ako je to od interesa za Srpsku.

– Isticali smo da postoje izuzeci, poput pitanja auto-puta, ili sada virusa korona i migrantske krize. Zaključci NSRS su jasni, odluke Ustavnog suda po pitanju poljoprivrednog zemljišta nisu dobre, treba učiniti sve što je moguće da strane sudije odu, da NSRS utiče na to, i da u sudu sjede ljudi koji će da rade odgovorno. Jedan od zaključaka kaže da ne učestvujemo u donošenju odluka, ali, hipotetički, šta ako sutra treba da usvojimo odluku koja se tiče donacije za kupovinu vakcina za virus korona? Hoćemo li biti nerazumni i reći “neka to čeka mjesec ili tri” – pita Borenović.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Naglašava da su prošli put, upravo zahvaljujući glasovima poslanika PDP i SDS, prošli grantovi za bolnice u Srpskoj, kanalizaciju u Gradiški, kao i za gradnju stanova za izbjegle i raseljene u cijeloj BiH. Grantovi za RS bili su veći od 50 miliona maraka.

– SNSD je glasao protiv, mi smo bili uzdržani, poštujući zaključak NSRS, a znajući da na taj način u drugom krugu glasanja neće biti dovoljno glasova za zaustavljanje tih grantova. Naravno, sve odluke idu u Dom naroda BiH, gdje SNSD ima dovoljno glasova da zaustavi svaku odluku, ali mislim da je to štetno za Republiku Srpsku – kaže Borenović za Srpskainfo.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu