
Lekcije za BiH: Kako je Švedska riješila problem pušenja
Švedska je postigla istorijski podvig i postala prva zemlja na svijetu koja se, prema međunarodnim standardima, može smatrati nepušačkom – sa manje od 5 odsto punoljetnih pušača.
Švedska je postigla istorijski podvig i postala prva zemlja na svijetu koja se, prema međunarodnim standardima, može smatrati nepušačkom – sa manje od 5 odsto punoljetnih pušača.
Kada se jednog dana pronađe lijek za rak, biće to možda najvažnije otkriće otkako postoji civilizacija.
Kostas Salvaras, potpredsjednik Philip Morris International (PMI) za jugoistočnu Evropu, posjetio je glavni grad Bosne i Hercegovine. Njegova posjeta bila je prilika za razgovor o poziciji BiH u okviru globalnog trenda smanjenje štete od pušenja i prelaska na bezdimne, manje štetne alternative.
Jeste li se ikada zapitali da li postoji način da pušači ostave cigarete bez pritiska da „jednostavno“ zauvijek bace kutiju? Upravo to je cilj smanjenja štetnosti od pušenja, progresivnog pristupa koji je usmjeren na spašavanje života umjesto stigmatizacije pušača.
Novi Globalni izvještaj o smanjenju štetnosti od pušenja (Global State of Tobacco Harm Reduction Report - GSTHR) britanske javnozdravstvene agencije KAC (Knowledge Action Change), pokazuje da postoje jaki dokazi o povezanosti između porasta upotrebe alternativnih nikotinskih proizvoda i odgovarajućeg smanjenja prevalencije pušenja u brojnim zemljama širom svijeta.
Znamo da su sve žene koje su u drugom stanju, ili su bile u drugom stanju, uradile bar neku od ovih stvari, ali nikome ne žele da priznaju jer se boje da će ih drugi osuđivati.
Trenutni pristup globalnoj borbi protiv pušenja zasniva se na strahu i netačnim informacijama. Potrebna je veća inkluzivnost i promjena pristupa koja se ne bazira isključivo na zabranama, zaključak je učesnika panela „Zabrana ili regulacija” koji je održan u okviru Sedmog naučnog samita o smanjenju štetnosti od pušenja u Atini.
Hrvatska razmatra izmjene zakona o ograničavanju upotrebe duvanskih i sličnih proizvoda, koje zabranjuju grijane duvanske proizvode u zatvorenom prostoru, kao i prodaju nikotinskih vrećica maloljetnicima.
Švedska je prepoznata kao globalni lider u smanjenju štetnosti od pušenja i to zahvaljujući pragmatičnom pristupu u borbi protiv duvanskog dima. Ova zemlja je započela revoluciju u suzbijanju broja pušača tako što se oslonila prvo na snus, istorijski značajan bezdimni duvanski proizvod za oralnu upotrebu, a potom i na njegovu inovativnu verziju – nikotinske vrećice koje ne sadrže duvan.
Duhanski i nikotinski proizvodi nikako ne bi trebali biti dostupni maloljetnicima i starosna ograničenja za korištenje moraju postojati. No, zabrane koje se nameću svim punoljetnim pušačima kad je riječ o bezdimnim alternativama neće pomoći pušačima da naprave bolji izbor, niti će spriječiti maloljetnike da ih nabavljaju.
Transparensi Internešnel (TI) u BiH kaže da je "autoritarni režim" u Republici Srpskoj na opasnoj stranputici, te da je na sceni nastavak legalizacije represije.
U posljednje vrijeme, stručnjaci za javno zdravlje pozivaju medicinske profesionalce na ozbiljno proučavanje činjenica o konceptu smanjenja štete kako bi pružili tačne informacije i pomogli osobama koje se bore s prestankom pušenja.
Samo pušači koji su probali da ostave cigarete i oni koji su u tome uspjeli tačno znaju koliko je zapravo prestanak pušenja složen proces koji zahtijeva nevjerovatnu posvećenost i strateški pristup.
Infodemija je metafora koja opisuje kako se dezinformacija može brzo širiti od osobe do osobe, i kao virusno oboljenje uticati na njih, njihove odluke i postupke”, rekla je Žizel Bejker, potpredsjednica kompanije Philip Morris International za saradnju sa naučnom zajednicom na drugoj po redu konferenciji Gorući problem, na kojoj je razrađena tema - Rethink: Decoding Misinformation (Promisli: Dekodiraj Dezinformacije).
Bez ustezanja možemo reći da nema osobe koja ne zna koliko je pušenje štetno za zdravlje.
Keks, sladoled i gazirana pića mogu izazvati jednaku zavisnost kao i alkohol i cigarete, pokazalo je istraživanje.
Koncept smanjenja štetnosti koje nosi pušenje cigareta ima jasnu strategiju kojom bi se moglo pomoći pušačima da se odreknu ove štetne navike, ali otpor da se on uključi u aktivnu borbu protiv pušenja je i dalje veoma snažan, zaključak je učesnika Šestog naučnog samita „Novi proizvodi, istraživanje i politika“.
Primjeri Velike Britanije i Japana ukazuju da alternative cigaretama daju pozitivne rezultate u smanjenju broja pušača.
Trend konzumiranja nargile, poznate i kao šiša, postaje sve popularniji među mladima. Ova drevna tradicija, koja se smatra izvorno nastalom u Indiji, a kasnije prenijela u arapske zemlje i Tursku, danas je postala sastavni dio života mnogih mladih u Bosni i Hercegovini.
Kanada je u srijedu objavila da planira poruke s upozorenjima o štetnosti pušenja na zdravlje staviti na svaku cigaretu. To je prva zemlja koja je donijela takvu odluku.