
"Situacija u Kneževu je katastrofalna" Putevi do opštine blokirani, snijeg još nije prestao padati, a duva i jak vjetar
Situacija u Kneževu je katastrofalna, rekao je Goran Borojević, načelnik opštine Kneževo.

Situacija u Kneževu je katastrofalna, rekao je Goran Borojević, načelnik opštine Kneževo.

U Okružnom sudu Banjaluka danas je okončan dokazni postupak na suđenju Saši Kresojeviću (34), Aleksandru Miletiću (30) i Nemanji Kerezoviću (32) svima iz Banjaluke, optuženima za neovlaštenu proizvodnju i promet kokaina.

Gradski štab za vanredne situacije na današnjoj sjednici proglasio je vanrednu situaciju i stanje elementarne nepogode izazvane obilnim snježnim padavinama.

Krava koja se gotovo ne vidi u snijegu, smetovi koji su blokirali ulaze u kuće – ovo se može vidjeti na fotografijama koje pokazuju trenutno stanje na Manjači.

U 10 terenskih jedinica preduzeća "Elektrokrajina" trenutno je bez električne energije 65.886 potrošača, a van sistema su 83 dalekovoda od 10 i 20 kilovolta, rečeno je Srni u "Elektroprivredi Republike Srpske".

Tokom jučerašnjeg dana sa planine Borja evakuisana je trudnica, a terenskim vozilima iz seoskih područja prevezeni su dijalizni pacijenti kako bi mogli otići na dijalizu.

Selo Bronzani Majdan nadomak Banjaluke već tri dana je bez vode, struje i mobilnog signala zbog snježnih padavina.

Sve ekipe zimske službe u Kotor Varošu i dalje su na terenu i čiste puteve od snijega po prioritetima, a bez struje su mjesne zajednice Maslovare i Vrbanjci, Prisoje, Podosoje, dio Kotorišta, Tovladić i dio Zabrđa.

Mjesne zajednice Stričići i Pavići na platou Manjače okovane su snijegom i oko hiljadu stanovnika je već više dana bez struje i vode, a među njima ima bolesnika kojima je neophodna dijaliza ili ostala svakodnevna terapija - izjavio je predsjednik Mjesne zajednice Stričići Rade Božić.

Najveći, za mnoge najljepši, ali definitivno najzatrpaniji. Grad u kojem za dva dana padanja snijega nastade i kolaps i haos.

Već nekoliko godina se spekuliše o tome da će lider SNSD Milorad Dodik ovu partiju, kada za to dođe vrijeme, povjeriti svom sinu Igoru.

Na današnjoj hitnoj sjednici Štaba za vanredne situacije u Prnjavoru, na kojoj je razmatrana trenutna situacija uzrokovana snježnim padavinama, izraženo je nezadovoljstvo snadbijevanjem električnom energijom na području cijelog grada sa posebnim akcentom na ruralna područja, kao i dinamikom i kvalitetom zimskog održavanja puteva.

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković se vratio sa Jahorine, ali se nije obratio javnosti, niti je objasnio šta je radio u luksuznom zimovalištu, dok se Banjalučani gušili u snijegu, a neka naselja ostala bez vode, struje i prohodnog puta.

Zbog obilnih snježnih padavina koje su zahvatile Banjaluku, gradski Štab za vanredne situacije donio je odluku o formiranju volonterskih timova, koji će biti na raspolaganju građanima koji usljed vremenskih nepogoda nemaju struju i vodu, a obilaziće i područja gdje je visina snijega iznad 60 centimetara.

Na sva tri dalekovoda sa kojih se Prnjavor napaja električnom energijom došlo je do kvarova, ali ekipe su na terenu i problem bi trebao biti riješen u narednih sat vremena uvjeravaju iz „Elektroprenosa“ BiH i mole građane za strpljenje.

Opštinu Kneževo zatrpala je snježna mećava, a građani ovog planinskog gradića ne pamte da je ovolika količina snijega pala u samo dva dana.

Uskoro će 2025. godina, 21. vijek…..Sjedim ja tako, odsječen od svijeta i naroda, bez struje i vode. Sreća imam neki krš od auta pa pomalo dopunim telefon da imam kakvu-takvu komunikaciju sa drugima. Ovako, u pomalo kočićevskom stilu, svoju situaciju opisuje jedan čitalac BL portala koji živi u Gornjim Motikama u zaseoku Stijaković.

Snježna oluja zavejala je region. Snijeg je najviše zavejao Hrvatsku, Bosnu i sever Crne Gore, pri čemu je palo i više od 30 centimetara snijega, a lokalno i više od pola metra.

Više od 50.000 korisnika nema struju u zapadnom dijelu Republike Srpske, odnosno u 21 lokalnoj zajednici, usljed obilnih snježnih padavina, a na terenu su sve raspoložive terenske ekipe "Elektrokrajine" koje od ranih jutranjih časova rade na sanaciji kvarova.

Mnogi Banjalučani danas kukaju zbog snijega, tvrdeći da ovakvog kijameta nikad nije bilo. A bilo je.