
NA SKENERU SRPSKAINFO Zbog ovih 10 faktora ekonomija Republike Srpske u nikad gorem stanju
Kako se to i očekivalo, kriza u Republici Srpskoj i Federaciji BiH sve je izraženija i iz dana u dan dobija nove zaplete.

Kako se to i očekivalo, kriza u Republici Srpskoj i Federaciji BiH sve je izraženija i iz dana u dan dobija nove zaplete.

Preduzeće Rudnik i termoelektrana (RiTE) „Ugljevik“ koje je po osnovu arbitraže u obavezi da do kraja radnog vijeka „Elektrogospodarstvu Slovenije“ isporučuje trećinu proizvedene struje, u ovoj godini će im je prodavati po cijeni od 109,52 KM po megavatu.

Branko Koroman bi da zamijeni Boška Jugovića na čelu Opštinskog odbora SNSD Pale. Sve je, navodno, spremno za smjenu Jugovića koji je i aktuelni načelnik Pala, ali mnogi u stranci nisu za tu rotaciju.

Podržavamo inicijativu predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika da minimalac ide na 1.050 KM. Da li je ovakav drastičan skok minimalca odgovor na suzbijanje sive ekonomije i suzbijanje koverte kako bi se bolje punio budžet? Moj odgovor je da jeste!

Lijepo je vidjeti pune sportske dvorane u kojima, nadam se iskreno i punog srca, građani “brane Srpsku”.

Iako ostvaruje najlošiji finansijski rezultat i posluje sa gubitkom, Šumsko gazdinstvo „Banjaluka“ ne planira da sječe troškove niti da se odrekne nekih starih "navika“.

Na krsnu slavu "Šuma RS", najkontroverznijeg gubitaša u Srpskoj, pozvan je i Dušan Marković, predsjednik Sindikata u ovom Javnom preduzeću. On kaže da će sutra, na Mitrovdan, možda i otići na slavlje u Sokolac, ali samo zato da "očita bukvicu onima sa vrha".

Juče sjednica Nadzornog odbora, onda dan odmora, pa sutra krsna slava. Tako će neki rukovodioci "Šuma RS" ostati tri ili četiri dana na Romaniji, a neki će, možda, u toj radno svečarskoj atmosferi, sastaviti od vikenda do vikenda na čistom planinskom vazduhu.

Najmanje četvorica direktora šumskih gazdistava u Republici Srpskoj biće smjenjena u narednih deset dana, saznaje Srpskainfo u upravi Javnog preduzeća "Šume Republike Srpske".

Uprkos izuzetno toploj i sunčanoj jeseni, idealnoj za udarničku sječu, “Šume Republike Srpske” su i prema devetomjesečnom obračunu poslovale s gubitkom.

Iz uprave “Lutrije Republike Srpske” a.d. Banjaluka “EuroBlicu” i portlau Srpskainfo su uputili reagovanje, povodom teksta “Milionske minuse moćnika platiće gladni narod”.

Nakon katastrofalnog polugodišnjeg bilansa, sa ukupnim gubitkom većim od pet miliona KM, iz Javnog preduzeća "Šume RS" konačno stižu ohrabrujuće vijesti.

Ukupan javni dug Republike Srpske, prema priznanju ministarke finansija Zore Vidović, veći je od 6,2 milijardi KM.

Kako je moguće raspolagati sa milion hektara šume, a nakarikati pet miliona maraka gubitaka? I to samo za pola godine.

Među 22 organizacione jedinice “Šuma Republike Srpske”, koje su u prvoj polovini godine uknjižili ukupan gubitak veći od pet miliona KM, ima i onih koje gazduju ogromnim šumskim bogatstvom.

Poslanik PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske Nebojša Drinić oštro je kritikovao inicijativu predsjednika Gradskog odbora SNSD Banjaluka, Vlade Đajića, za opoziv gradonačelnika Draška Stanivukovića.

“Da u Kuvajtu vade naftu, oni bi napravili minus!” Ovim je riječima jedan čitalac Srpskainfo prokomentarisao vijest da su “Šume RS”, javno preduzeće koje gazduje najvećim prirodnim resursom u Srpskoj, za pola godine naslagale 5,1 miliona KM gubitaka.

Portal Srpskainfo je ranije objavio listu 22 organizacione jedinice Javnog preduzeća "Šume Republike Srpske" koje su u prvoj polovini godine zajedničkim snagama "ostvarile" gubitke od ukupno 5,1 miliona KM.

Šume Republike Srpske su u gubitku 5,1 milion KM. Ova informacija bi u nekoj normalnoj uređenoj zemlji digla na noge izvršnu vlast i pravosuđe.

Hoće, neće, hoće, neće, na kraju ipak, hoće, i to je najgore rješenje za građane Banjaluke koji će od ponedjeljka skuplje plaćati parking mjesta.