Predstavnici Ribolovačkog društva “Devet rijeka”, koje gazduje ribljim fondom ovdašnjih rijeka, smatraju kako je do ovog događaja došlo usljed ispuštanja u rijeku nepoznate otrovne tvari koja je dovela do pomora ribe.
Navode kako su izašli na teren, o svemu upoznali nadležne inspekcije, a primjerci otrovane ribe i uzorci vode poslati su na analizu u Veterinarski zavod USK i Zavod za javno zdravstvo USK u Bihaću.
– Pričinjena je ogromna šteta na ribljem fondu, a najviše je stradala bijela riba: škobalj, klen, plotica, lipljen i mrena, s procjenom da je uginulo desetak hiljada komada ribe različite veličine. Najvjerovatniji razlog pomora je onečišćenje, a razloge njegovog nastanka treba da utvrde nadležne inspekcije koje su upoznate sa ovim slučajem – navodi Teufik Hasanić, sanski ribočuvar. Dodaje kako je do sada ustanovljeno kako su se uginuća dogodila u donjem toku rijeke, nizvodno od mosta u selu Pobriježje, pa do ušća u Sanu.
Dok se čekaju rezultati analize, iz pomenutog ribolovnog udruženja upozoravaju da je ovo jedan od najvećih pomora ribe u posljednjih nekoliko decenija te očekuju da eventualni počinioci budu adekvatno kažnjeni.
Navode kako su u proteklim godinama uložili velika sredstva u poribljavanje Blihe te da je sve što je uloženo sada nepovratno izgubljeno.
Inače, treba istaći kako je u proteklim godinama često dolazilo do onečišćenja Blihe zbog djelovanja rudnika, ali s obzirom na to da se pomor sada dogodio u donjem dijelu toka, daleko od rudnika, ovaj uzrok je sada isključen.
Bliha je duga oko 23 kilometara, cijelim tokom kroz područje opštine Sanski Most, lijeva je pritoka Sane i bogata je raznovrsnom ribom. Kanjon ove rijeke, skupa s impresivnim vodopadom, proglašeni su zaštićenim prirodnim područjem. Nažalost, zbog ljudskog nemara i nebrige sve je više na meti različitih zagađivača, što je kulminiralo posljednjim ekološkim incidentom, prenose Nezavisne novine.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu