Politika

PROBALI DA UŠTEDE 700.000 KM Nije usvojen izvještaj o reviziji troškova prevoza parlamentaraca

Komisija za finansije i budžet Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH nije usvojila izvještaj o izvršenoj reviziji troškova prevoza u institucijama BiH, u kojem su navedena uočena odstupanja i više od 100 kilometara mjesečno, za iste relacije.

PROBALI DA UŠTEDE 700.000 KM Nije usvojen izvještaj o reviziji troškova prevoza parlamentaraca
FOTO: SRNA

U izvještaju je navedeno da su se, nakon primjene novog modela obračunavanja naknada za prevoz kojim je bilo predviđeno da uštede budu 700.000 KM, troškovi prevoza povećali, te da je kontrolama prijavljenih kilometraža uočeno odstupanje i više od 100 kilometara mjesečno za iste relacije.

Kancelarija za reviziju institucija BiH, koja je podnosilac izvještaja, ustanovila je da se troškovima prevoza u institucijama BiH ne upravlja u potpunosti na ekonomičan i efiikasan način.

Na nivou institucija BiH nije uspostavljen jednobrazan i transparentan postupak ostvarivanja prava na naknadu troškova prevoza zaposlenih u institucijama, navodi se u izvještaju.

Zamjenik predsjedavajućeg Komisije Lidija Bradara (HDZ) rekla je da se uskraćivanjem prava na naknade troškova prevoza ne smije niko diskriminisati.

Ne može nekome ko živi negdje dalje, zbog naknada prevoza, biti uskraćeno pravo da radi u institucijama BiH – rekla je Bradara.

Predsjedavajuća Komisije Dušanka Majkić (SNSD) rekla je da je izvještaj pun nejasnoća.

Prema izvještaju u 2018. godini, najviše novca na ime troškova prevoza potrošilo je Ministarstvu odbrane u Savjetu ministara, i to 14.566.640 KM.

Ukupni troškovi prevoza za pet institucija čiji troškovi naknada za prevoz iznose 63,5 odsto od ukupnih troškova institucija BiH za ove namjene u 2018. godini iznose 18.748.999 KM.

Podnosilac izvještaja je Kancelarija za reviziju institucija BiH.

Komisija je usvojila prijedlog zbirnog mišljenja o finansijskoj reviziji institucija BiH za 2018. godinu, sa prijedlogom zaključaka i prilozima.

U prijedlogu je obuhvaćeno 12 institucija koje su dobile pozitivno mišljenje, 55 institucija koje su dobile pozitivno mišljenje sa skretanjem pažnje, dvije institucije koje su dobile mišljenje s rezervom, te četiri institucije (Ministarstvo inostranih poslova u Savjetu ministara, Ministarstvo odbrane, Služba za poslove sa strancima i Institut za akreditovanje) koje su dobile mišljenje s rezervom sa skretanjem pažnje.

Majkićeva je pojasnila da su ove četiri institucije u 2018. godini imale izvršenje budžeta oko 347 miliona KM.

Član Komisije Marina Pendeš (HDZ), koja je u periodu koji je obuhvaćen izvještajem bila ministar odbrane, rekla je da su preporučene mjere ključne, te da se u zaključcima trebalo fokusirati na jasno definisanje problema po institucijama pojedinačno.

– Kada dođe do revizija u 2019. godini, insistiraću na tome, jer Ministarstvo odbrane i Ministarstvo inostranih poslova nisu imali iste problem – rekla je Pendeševa.

Majkićeva je skrenula pažnju da to nije zadatak Komisije, te da Komisija mora insistirati na sprovođenju preporuka.

Ona je rekla da će Mišljenje Komisije biti upućeno Domu naroda.

Pozitivan stav Komisije danas je dobio Godišnji revizorski izvještaj o glavnim nalazima i preporukama za 2018. godinu. U izvještaju je navedeno da su u 2018. godini izdate 573 preporuke.

Predsjedavajuća Komisije je istakla da se svake godine broj preporuka povećava iz razloga što se prethodno izdate ne realizuju i upozorila da realizacija sistemskih preporuka treba biti prioritet.

– Nemam informaciju da li se po pitanju sistemskih preporuka išta dešava. Ništa se ne može uraditi ni popraviti dok se sistemske preporuke ne realizuju – naglasila je Majkićeva.

Članovi Komisije Nikola Špirić (SNSD) i Denis Bećirović (SDP) danas nisu prisustvovali sjednici.

 

 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu