Magazin

Problem hronične nesanice: Evo nekoliko savjeta za oporavak od neprospavane noći

Neprospavane noći, čak i ako se ne događaju često, utiču na zdravlje. Istraživanja sugerišu da čak i nakon samo jedne neprospavane noći krvni testovi mogu otkriti promjene u više od 100 proteina u krvi, uključujući one koji utiču na šećer, imunološku funkciju i metabolizam. S vremenom, ove vrste biohemijskih promjena mogu povećati rizik od zdravstvenih problema kao što su dijabetes, debljanje, pa čak i rak.

Djevojka spava
FOTO: FOTO: VIJESTI ONLINE/YOUTUBE/SCREENSHOT

Dug spavanja

Nepredvidljivost života uveliko garantuje da nećete spavati savršeno svaku noć, ali izbjegavanje lošeg sna, ako i kada možete, daleko je idealnije nego pokušati poništiti posljedice sljedećeg dana. Postoji nešto što se zove dug spavanja, koji američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti, opisuje kao količinu sna koja je potrebna noću umanjena za količinu koja se stvarno ostvari, a svaki izgubljeni čas dodaje se ukupnom dugu. Većina odraslih treba najmanje sedam časova sna po noći, a manjak sna pokušava se nadoknaditi drijemanjem sljedeći dan. Ljekar Dejvid Gozal napominje kako nema načina da se manjak sna nadoknadi u kratkom roku, već je potrebno nekoliko noći za oporavak.

Raspored spavanja

Najbolji način da se oporavite nakon neprospavane noći je da ne dopustite da to postane dvije ili više noći poremećenog sna. Potrudite se ići na spavanje u isto vrijeme u koje obično spavate i vratite se redovnom rasporedu spavanja što prije.

Izbjegavajte drijemanje

Nakon noći s nedovoljno sna, vjerovatno ćete se osjećati umorno i imati potrebu za drijemanjem sljedeći dan. Ali ljekar Sanjev Kohare smatra da je bolje preskočiti podnevni san. Čak i ako se osjećate pospano ili neraspoloženo, bolje je pričekati vrijeme za spavanje ili možda otići spavati nešto ranije i dobro se naspavati preko noći kako bi se vratili svom uobičajenom rasporedu spavanja.

Prema Američkom društvu za medicinu spavanja, držati se doslijednog rasporeda spavanja znači ići u krevet i buditi se u isto vrijeme svaki dan, a najbolje je da se raspored ne mijenja za više od 30 minuta za buđenje i odlazak u krevet.

Pročitajte još

Ljekar Kohare kaže da je 20 minuta najidealnije za mini drijemanje, a dobro je postaviti alarm kako ne biste pali u duboki san. Drugo rješenje može biti i kombinacija kafe i mini drijemanja. Naime, kofein počinje djelovati nakon otprilike 30 minuta pa je dobro odmah nakon konzumiranja kofeina nakratko odspavati.

Nemojte pretjerivati s kofeinom

Ako želite koristiti kofein da bi preživjeli dan, to je razumno. Ali pazite koliko i kada ga konzumirate. Kofein je najučinkovitiji prvi čas nakon pijenja, ali njegovi učinci traju i do 10 časova nakon konzumiranja. Ljekar Amer Kan smatra da je dobro prestati koristiti kofein već rano poslijepodne, prenosi Glas Srpske.

Hronična nesanica

Ako besane noći postanu navika, zatražite pomoć svog ljekara koji vas može uputiti stručnjacima za medicinu spavanja. Važno je da potražite pomoć prije nego što bude kasno. Često hronična nesanica počinje, jer se nečija rutina spavanja poremeti. Važno je znati da jedna noć lošeg sna neće narušiti zdravlje. Međutim, ako poremećeni san postane navika, mogli biste se izložiti većem riziku od određenih hroničnih bolesti.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu