O kolikom problemu je riječ svjedoči podatak Granične policije da ilegalni prevoznici državi i onima koji rade zakonito godišnje nanesu štetu od nekoliko desetina miliona KM. Kako bi se ovoj štetnoj pojavi stalo na kraj, pokrenuta je akcija u kojoj će učestvovati svi nadležni organi iz oblasti saobraćaja u BiH, s ciljem suzbijanja nelegalnog prevoza putnika kombi vozilima.
Akcija
Iz Ministarstva komunikacija i transporta BiH poručuju da je ova akcija pokrenuta iz razloga što su registrovani prevoznici već duži vremenski period suočeni s problemom pojave nelegalnog prevoza.
– Planirano je da ona traje jedan mesec, ali će biti produžena i u decembru, zbog praznika i veće obima kretanja putnika. Nelegalni prevoznici djeluju kako u unutrašnjem, tako i u međunarodnom drumskom prevozu. Inspektori uglavnom djeluju po prijavama registrovanih prevoznika, te njihovom učestalom prelazu preko graničnih prelaza s različitim grupama putnika. To je osnova za pokretanje prekršajnog postupka – objašnjava za Srpskainfo stručni savjetnik za odnose s javnošću i međunarodnu saradnju u MKT, Majda Tatarević.
Ekspanzija
Prema njenim riječima, nadležne institucije su u proteklom periodu kontrolisale, sankcionisale i zabranjivale rad prevoznicima bez dozvole, ali je tokom pandemije došlo do ekspanzije nelegalnog prevoza.

– Pokrenuli smo i inicijativu za izmjenu Zakona o međunarodnom i međuentitetskom drumskom prevozu, koji je upućen u parlamentarnu proceduru. Izmjenama ovog zakona daje se nadležnost Graničnoj policiji da neprestano kontroliše i sankcioniše ovu vrstu prevoza – naglašava Tatarevićeva.
U BiH je registrovano 294 prevoznika, a tačan broj nelegalnih prevoznika će se, kako kažu u MKT, moći utvrditi tek nakon izmjene pomenutog zakona.
Dokazi
Iz Inspektorata RS poručuju da, trenutno, najveći problem predstavljaju građani BiH s putnim ispravama drugih zemalja i kombi vozilima stranih registarskih tablica, koji na pravcima za Austriju, Njemačku, Švajcarsku svojim privatnim vozilima prevoze putnike.
– Ova vrsta prekršaja je vrlo kompleksna za dokazivanje, jer ga građani čine vozilom u privatnom vlasništvu, pa je neophodno dokazati da naplaćuju prevoz. Riječ je o građanima koji nemaju obavezu da raspolažu odobrenjem za rad da bi učestvovali u saobraćaju, jer se radi o raspolaganju vlastitim automobilom. Da bi se navedeno stanje nelegalnog prevoza moglo konstatovati, te u skladu s tim izreći sankcije i represivne mjere, mora postojati dokaz o plaćenoj usluzi prevoza, karta kod putnika ili njegova izjava da je platio uslugu. Međutim, saputnici, u pravilu, u izjavama negiraju plaćanje prevoza – ističe za Srpskainfo načelnica Odjeljenja za odnose sa javnošću u Inspektoratu RS, Dušanka Makivić.
Podrška države
Dodaje da je proteklih godina eliminisan nelegalni prevoz putnika prema Srbiji, koji su obavljale turističke agencije iz Beograda i Novog Sada kombi vozilima u njihovom vlasništvu.
– Inspekcija je iz saobraćaja isključivala vozila za koja je postojala sumnja na nelegalni prevoz putnika, prekidali su započete vožnje, a putnike upućivali na vozila javnog prevoza koja legalno saobraćaju u započetom pravcu putovanja – kaže Makivićeva.
Iz Spoljnotrgovinske komore BiH poručuju da je pojava nelegalnog prevoza, i pored konstantnih aktivnosti nadležnih organa, prisutna već duži period.
– Ona prijeti potpunom blokadom legalnog prevoza i krahom velikog broja firmi koje taj prijevoz obavljaju u skladu s važećim propisima. Javnom drumskom prevozu putnika takođe je potrebna podrška države, kako bi opstao i prebrodio krizu u kojoj se nalazi, a koja nije prouzrokovana lošim rukovođenjem kompanijama, nego neadekvatim zakonskim rješenjima – naglašavaju u STK.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu