Društvo

Produžen rok zastarjelosti zaštitnih mjera: Vlada Srpske predlaže izmjene Zakona o prekršajima

Vlada Republike Srpske utvrdila je danas Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o prekršajima Republike Srpske.

Policijsko auto
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Izmjenama i dopunama usklađuju se odredbe Zakona sa odredbama Krivičnog zakonika Republike Srpske, Zakona o krivičnom postupku Republike Srpske, kao i izvršavanje Odluke Ustavnog suda Republike Srpske broj U-12/20 kojom je član 191. stav 5. Zakona ocijenjen neustavnim.

Nacrt zakona, između ostalog, propisuje mogućnost zadržavanja osobe zatečene u obavljanju prekršaja kod kojeg se utvrdi prisustvo opojnih droga i sredstava, a koje odbije da se podvrgne testiranju. Propisan je i duži rok zastarjelosti izvršenja zaštitnih mjera, a taj rok biće dvije godine, kao i mogućnost izricanja prekršajne sankcije zabrane prisustvovanja određenim sportskim priredbama.

Pročitajte još

Za okrivljenog koji nema prebivalište, odnosno boravište u Republici Srpskoj, odnosno BiH, data je mogućnost da, u najkraćem propisanom trajanju, uz prekršajni nalog, novčanu kaznu i troškove platnog prometa može platiti i elektronski uz korišćenje POS terminala (standardno ili beskontaktno plaćanje), na mjestu počinjenog prekršaja kod ovlašćenog službenika, u policijskoj stanici ili kancelariji nadležnog ovlašćenog organa, uz izdavanje dokaza o uplati.

Ova mogućnost propisuje se i za one koji imaju prebivalište, odnosno boravište u Republici Srpskoj i BiH, kada žele da plate novčanu kaznu na licu mjesta elektronskim putem.

Takođe, propisano je da će osoba koja je zaprimila prekršajni nalog i podnijela zahtjev za sudsko odlučivanje (a ne samo po osnovu zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka), moći da ne dolazi na sud i iskoristi mogućnost da se pismeno izjasni da prihvata odgovornost u kome može predložiti, po pravilu, blažu sankciju za sebe.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu