Biznis

Raste broj najstarijih koji rade: Nešto manja plata, ali zadovoljni i oni i poslodavci (FOTO)

Poslednjih nekoliko godina sve je više penzionera koji, umjesto da se nakon godina rada odmaraju, dalje nastavljaju da rade. I to uglavnom na istim radnim mjestima kao i ranije.

Penzioneri
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ / RINGIER

Razloga je mnogo, ali je izvjesno da najveći broj penzionera koji se odluče na ovaj korak to čine kako bi dopunili kućni budžet. Istovremeno, angažman penzionera važan je za poslodavce jer dobijaju iskusne radnike određenih struka koje su deficitarne, a pri tome im se to i isplati jer su penzioneri koji rade uglavnom manje plaćeni od radnika u redovnom radnom odnosu.

Dakle, penzioneri najčešće rade iste ili slične poslove koje su obavljali i prije odlaska u penziju, često one za koje nedostaje radna snaga – vozači, fizičko-tehničko obezbjeđenje, majstori različitih zanimanja, varioci, građevinski radnici, medicinske sestre, a na posao poslije odlaska u penziju odlaze i ljekari, nastavnici…

penzioneri
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković ukazuje da je činjenica da veliki broj penzionera radi i da ih je sve više, ali ističe i da se slično dešava u celom svetu. Mnogi se na taj korak, ukazuje Atanacković, odlučuju i zato što nakon prestanka radnog odnosa imaju mnogo slobodnog vremena i iz materijalnih razloga – jer su penzije znatno manje od plata.

Od ukupno 1.648.000 penzionera u Srbiji, njih oko 980.000 ili 60,2 odsto ima primanja niža od prosječne penzije, koja je sada 38.807 dinara.

Pročitajte još

– Zbog situacije na tržištu rada, potreba za radom penzionera postoji i zbog njihove stručnosti, ali i nedostatka mladih kadrova koji se rijetko opredjeljuju za zanate – kaže Atanacković.

On dodaje da se za određena zanimanja, prije svega zanatska, već dugo ne školuje dovoljno đaka.

Ponovo zaposleno 42.000 ljudi

Koliko penzionera radi teško je reći, a prema podacima Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje, a na osnovu broja zahtjeva za ponovno određivanje iznosa penzije po osnovu naknadno ostvarenog staža, procjenjuje se da je od ukupnog broja penzionera 2,5 odsto, odnosno njih oko 42.000, angažovano po osnovu osiguranja koje se tretira kao radni odnos. Ipak, slobodno bi se moglo reći da na posao odlazi više penzionera od te brojke.

Predsjednik sindikata penzionera „Nezavisnost” Miloš Grabundžija kaže da su brojni penzioneri primorani da rade i to prije svega zbog malih primanja. Po njegovim riječima, najčešće je riječ o poslovima u poljoprivredi, angažuju se kao noćni čuvari, fizički radnici… ali ima i penzionera koji su bili na visokim položajima na kojima ostaju i nakon što odu u penziju. On ističe da se teško može utvrditi koliko penzionera radi jer se većina i ne evidentira.

Naravno, ima i mnogo penzionera koji nisu nastavili da rade i ne planiraju tako nešto. Neki od njih zato što nemaju materijalnih problema, neki što ne žele ili zato što žele da se odmaraju, opuste, uživaju, putuju…

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu