Svijet

RASTE NAPETOST Bajden saopštio liderima NATO "SAD vjeruju da je Putin odlučio da izvrši invaziju Ukrajine"

Džo Bajden je rekao drugim liderima NATO i EU da SAD vjeruju da je Vladimir Putin odlučio da izvrši invaziju na Ukrajinu, što bi se moglo dogoditi u narednih nekoliko dana, prema diplomatskim izvorima.

RASTE NAPETOST Bajden saopštio liderima NATO "SAD vjeruju da je Putin odlučio da izvrši invaziju Ukrajine"
FOTO: SERGEY KOZLOV/EPA

Bajdenov poziv saveznicima uslijedio je nakon sastanka u sobi za krizne situacije u Beloj kući na kojem se razgovaralo o najnovijim obavještajnim podacima o jačanju ruske vojske i o Putinovom razmišljanju.

Američki državni sekretar Antoni Blinken rekao je u petak da postoje “veoma zabrinjavajući znaci ruske eskalacije”.

FOTO: MICHAEL REYNOLDS/EPA
FOTO: MICHAEL REYNOLDS/EPA

– U trenutku smo kada bi invazija mogla da počne bilo kada – a da bude jasno, to uključuje i Olimpijske igre – rekao je Blinken.

Zapadne obavještajne agencije vjeruju da bi najvjerovatniji cilj ruske ofanzive bio da se opkoli Kijev i iznudi smjena režima, piše britanski Gardijan.

Ministarstvo spoljnih poslova Velike Britanije pozvalo je britanske građane u Ukrajinu „da odu sada komercijalnim putem dok su na raspolaganju“.

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je da se nebitnom osoblju ruske diplomatske misije u Ukrajini savjetuje da napusti zemlju „na neko vrijeme“, prenosi novinska agencija Tass.

Druge ambasade su u petak pojačale evakuaciju. Prema “Valla News-u”, Izrael je naredio članovima porodica diplomatskog osoblja da napuste zemlju, Evropska unija je navodno planirala evakuaciju svog osoblja, a Kijev post je objavio da su SAD pozvale američke članove ukrajinske posmatračke misije koju vodi Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju da napusti zemlju do utorka.

FOTO: STANISLAV KOZLIUK/EPA
FOTO: STANISLAV KOZLIUK/EPA

Viceadmiral Nils Andreas Stensones, šef norveške obavještajne službe, rekao je da Rusija sada ima 150.000 vojnika okupljenih oko Ukrajine, i rekao da odluka o tome da li će da napadne zavisi od Vladimira Putina.

– Sada je prije svega na predsjedniku Putinu da li on to odluči. Teško je reći da li je to vjerovatno ili ne, jer je isključivo na ruskom predsjedniku da donese tu odluku. Oni imaju sve što im je potrebno da izvedu sve, od manje invazije na istoku do manjih napada tu i tamo u Ukrajini, ili potpune invazije, uz, eventualno, okupaciju cijele ili dijelova Ukrajine – kazao je Stensones.

Zapadne obavještajne agencije se uglavnom slažu da je Putin sada postavio dovoljno trupa za pokušaj invazije, što se odražava u upozorenjima Bajdena i britanskog premijera Borisa Džonsona u posljednja 24 sata.

Smatra se da su mogući brojni scenariji invazije, ali preovladava uvjerenje da bi svaka vojna intervencija koju je naredio Putin bila osmišljena da bi se postigla promena režima u Kijevu. To bi moglo dovesti do munjevitog napada, čiji je cilj bio opkoljavanje Kijeva, sa namjerom da se iznudi raspad vlade predsjednika Zelenskog i pokuša da se uspostavi proruski režim bez urbanog ratovanja.

Džonson je u četvrtak naglasio da bi svaka invazija predstavljala ogromnu Putinovu pogrešnu procjenu jer će se Ukrajina „boriti i oni će se veoma snažno oduprijeti”. Bilo kakvo uvjerenje Kremlja da bi rusku intervenciju bilo dobrodošlo bilo šta osim male manjine je pogrešno, naglašavaju britanski ministri.

Izveštaji sugerišu da je veći dio više od pet sati razgovora Emanuela Makrona sa Putinom u Moskvi u ponedjeljak bio obuhvaćen dugim istorijskim predavanjima ruskog lidera, sa vrlo malo sadržaja o aktuelnim događajima.

Pročitajte još

Izjave njemačkih zvaničnika o pregovorima u „normandijskom formatu“ u Berlinu između ruskih, ukrajinskih, nemačkih i francuskih zvaničnika bile su teške i nisu pružale nikakve izglede za smirivanje tenzija. Njemački kancelar Olaf Šolc trebalo bi u utorak da posjeti Moskvu da se vidi sa Putinom, ali je njegov portparol rekao da ne preuzima nikakve nove diplomatske inicijative sa njim.

Šef komiteta za spoljne poslove Bundestaga Majkl Rot, bivši ministar, napisao je na Tviteru: „Rusija je efektivno vojno anektirala Belorusiju. Ono što se naziva „vježbama“ je zapravo opkoljavanje Ukrajine i konkretna pretnja Poljskoj i baltičkim državama. Situacija je i dalje opasna.”

Poslije sastanka sa svojim ruskim kolegom u Moskvi, britanski sekretar odbrane Ben Volas rekao je da je dobio uvjeravanja da Rusija nema nameru da izvrši invaziju na Ukrajinu i da je jasno stavio do znanja ruskom ministru odbrane Sergeju Šojguu da bi bilo kakva invazija imalo bi tragične posledice.

Posljedice bi se mogle preliti na Aziju

Tokom posjete Australiji, Blinken je upozorio da će se posljedice ruske invazije preliti u Aziju, gdje su SAD i njeni saveznici sve više u konfrontaciji sa Kinom.

– Ako dozvolimo da se ti principi nekažnjeno dovode u pitanje, čak i ako je pola svijeta daleko u Evropi, to će imati uticaja i ovdje – drugi gledaju. Drugi traže od svih nas da vide kako reagujemo. Zato je toliko važno da imamo tu solidarnost: da diplomatskim putem učinimo sve što je moguće da pokušamo da spriječimo sukob i spriječimo agresiju – ali isto tako, da budemo odlučni ako Rusija obnovi agresiju – rekao je Blinken novinarima u Melburnu, prenosi Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu