Svijet

"Kod granice s Rusijom 12 TAJNIH BAZA" Kako CIA pomaže Ukrajini, ovo su otkrile ugledne američke novine

Američka Centralna obavještajna agencija (CIA) održava 12 tajnih baza u Ukrajini, duž granice sa Rusijom, prenio je Njujork tajms, navodeći da se ta tvrdnja bazira na više od 200 intervjua sa sadašnjim i bivšim zvaničnicima u Ukrajini, SAD i Evropi.

Zelenski među borcima
FOTO: UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT/EPA

Prema navodima, Ukrajinci su se prije rata dokazali Amerikancima, prikupljanjem presretnutih podataka koji su, kako se ističe, pomogli da se dokaže ruska umiješanost u obaranje aviona “Malezija erlajnsa” 2014. godine.

Ukrajinci su takođe pomogli Amerikancima da procesuiraju ruske agente koji su se navodno mešali u Predsjedničke izbore u SAD 2016. godine.

Oko 2016. godine, CIA je počela da obučava elitne ukrajinske snage, Jedinicu 2245, koja je zaplijenila ruske dronove i komunikacionu opremu tako da tehničari CIA mogu da ih rastave i probiju Moskvine sisteme za šifrovanje.

Prema NYT, jedan od zvaničnika iz te jedinice je na čelu vojne obavještajne službe – Kirilo Budanov.

CIA je takođe pomogla da se obuči nova generacija ukrajinskih špijuna koja je radila u Rusiji, Evropi, Kubi i mjestima gde Rusi imaju veliko prisustvo.

NYT dodaje da detalji partnerstva između ukrajinskih i američkih obavještajnih agencija su strogo čuvani deceniju.

Pročitajte još

– Sada su ove obavještajne mreže važnije nego ikada, u vrijeme kada je Rusija u ofanzivi, a Ukrajina se više oslanja na sabotažu i dalekometne udare projektilima koje zahtijevaju špijune iza neprijateljskih linija. I oni su u velikom riziku. Ukoliko republikanci u Kongresu okončaju vojnu pomoć Kijevu, CIA će možda morati da smanji aktivnosti – piše u tekstu NYT.

U pokušaju da ubijedi ukrajinske lidere, Vilijam Berns, direktor CIA, tajno je posjetio Ukrajinu u četvrtak, što mu je bila 10. posjeta od početka ruskog napada.

NYT dalje navodi da je partnerstvo CIA i Obavještajne službe Ukrajine (DIU) počela u februaru 2014. godine, kada je bivši predsjednik Viktor Janukovič prebjegao u Rusiju.

Ovu saradnju predložio je Valentin Nalivajčenko, koji je postao šef Bezbjednosne službe Ukrajine (ŠU).

Zakoni u SAD zabranjuju obavještajnim agencijama da pruže Ukrajini bilo kakvu podršku za koju bi se moglo očekivati da ima “smrtonosne posljedice”.

Ukrajinska vojska
FOTO: ANTONIO COTRIM/EPA

Međutim, crvene linije nikada nisu bile jasno definisane, što je stvaralo stalnu napetost u partnerskom odnosu.

U Kijevu, Nalivajčenko je izabrao dugogodišnjeg pomoćnika, generala Valerija Kontratijuka, šefa DIU, i oni su stvorili novu paravojnu jedinicu koja je raspoređena iza ruskih linija da sprovodi operacije i sakuplja podatke, do kojih CIA i MI6 nisu mogli da dođu.

Nakon incidenta koji se dogodio kada je Budanovljeva grupa ušla na Krim 2016. godine, Amerikanci su bili veoma ljudi i zaprijetili su da će okončati program (saradnje).

Nakon toga, tadašnji šef CIA Džon Brenan, pozvao je generala Kondratjuka da naglasi gdje su crvene linije.

Pročitajte još

General je bio uznemiren.

– Ovo je naš rat, mi moramo da se borimo – odgovorio je general, prema riječima njegovog kolege.

NYT navodi da je reakcija Vašingtona koštala Kondratjuka njegovog posla.

NYT dodaje da su tokom mandata predsjednika Donalda Trampa, CIA i DIU proširile saradnju kako bi uključile specijalizovane programe za obuku i izgradnju dodatnih tajnih baza.

Dodaje se da je odnos bio tako uspješan da je CIA željela da primijeni takvu relaciju i sa ostalim evropskim obavještajnim službama koje dele zajedničke interese u suprotstavljanju Rusiji.

Šef “ruske kuće”, odjeljenja CIA koja u inostranstvu nadgleda operacije protiv Rusije, organizivala je tajni sastanak u Hagu.

Predstavnici CIA, britanskog MI6, DIU, holandske službe i ostalih agencija složile su se da sastave podatke koje imaju o Rusiji.

Kao rezultat, stvorila se tajna koalicija protiv Rusije, a Ukrajinci su bili važni članovi.

Pročitajte još

Počevši od novembra 2021. godine, CIA i MI6 su poslale poruke ukrajinskim kolegama da se Rusija priprema za kopneni napad, kako bi svrgnula ukrajinsku vladu i postavila svoje ljude u Kijevu, koje bi radile po nalogu Kremlja.

Obavještajni podaci su izlistali imena ukrajinskih zvaničnika, koji su Rusi, navodno, planirali da ubiju ili zarobe, kao i Ukrajince za koje su se u Kremlju nadali da će ih postaviti na vlast.

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski i neki njegovi glavni savjetnici “djelovali su nezainteresovano”, čak i nakon što je direktor CIA Berns putovao u Kijev u januaru 2022. godine da ih obavijesti.

Kako se približavao ruski napad, zvaničnici CIA i MI6 su posetili Kijev i susreli se sa ukrajinskim kolegama.

Raketirana pijaca u Donbasu
FOTO: YAKIV LIASHENKO/EPA

Jedan od zvaničnika MI6 se rasplakao pred Ukrajincima, plašeći se da će Rusi da ih ubiju, navodi NYT.

U to vrijeme, “stare prepreke su pale, a Bajdenova Bijela kuća dozvolila je špijunskim agencijama da pruže više obavještajnih podataka za smrtonosne operacije proptiv ruskih snaga na ukrajinskom tlu”, piše u članku njujorškog lista.

Članak takođe citira visokog ukrajinskog zvaničnika koji je rekao da je u najmanje jednom slučaju CIA podijelila podatke sa Ukrajinom, koje su pomogle da se spreči zavera protiv Zelenskog.

Kasnije su neki oficiri CIA poslati u ukrajinske baze. Oni su pregledali liste potencijalnih ruskih meta koje su Ukrajinci spremali da gađaju, upoređujući informacije Ukrajinaca sa američkim, kako bi potvrdile njihovu preciznost.

Nedavno je, međutim, došlo do kašnjenja u odobravanju američkog paketa pomoći, pa su ukrajinski obavještajci pitali američke kolege da li će SAD da ih napusti.

Govoreći o posjeti Bernsa Kijevu prošle nedjelje, portparol CIA je rekao da je demonstrirana čvrsta posvećenost SAD Ukrajini i da je posjeta još jedan jak signal da će se američka posvećenost nastaviti.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu