Kultura

Rječnik balkanske mitologije (32): Sveti Đorđe

Sveti Đorđe je u narodnoj tradiciji, kao i kod drugih slovenskih naroda, zaštitnik sitne stoke.

Sveti Đorđe ubija aždaju, slika Paolo Učelija
FOTO: WIKIPEDIA

U legendama i u kultu sv. Đorđe se javlja i kao zaštitnik vukova. On o svom danu skuplja vukove i dijeli im hranu. Đurđevdanska nedjelja praznuje se da vuci ne bi klali ovce, a u istom cilju uoči Đurđevdana zavezuju se verige. Iz toga Čajkanović zaključuje da je sv. Đorđe zamijenio htonsko božanstvo.

Jedna legenda iz Raške vezuje sv. Đorđa za Trojangrad, a običaj prinošenja žrtve u jagnjetu, koji je obavljan na Đurđevdan, Čajkanović objašnjava kao prinošenje žrtve demonu jezera pod Trojan gradom. Demon je bio božanstvo Trojan, nekadašnji zaštitnik i eponim grada. U okolini Novog Pazara, na grob troglavog Arapina narod je na Đurđevdan, „noću i tajno”, na grobu klao jagnje ili pticu, u stvari žrtvu troglavom htonskom demonu.

Po starijem predanju, u jezeru u blizini grada Lida, u Palestini, živio je ogroman zmaj, koji je mještanima obližnjeg grada Virita stvarao brojne neprilike. Zmaj je često izlazio iz jezera i proždirao ljude koji bi se našli u blizini jezera, a pored toga imao je i otrovan zadah od koga su se ljudi razboljevali i često umirali. Žitelji ovog kraja su se najzad obratili svom vladaru za pomoć ali im on zapovijedi, da bi se riješili svojih problema sa zmajem, da svakog dana na obali jezera žrtvuju po jedno dijete. Narod to prihvati i od sutrašnjeg dana započne žrtvovanje djece. Svakog jutra je po jedno dijete bilo ostavljano kraj jezera i ubrzo proždirano.

Na kraju je došao red i na ćerku tog vladara, jedinicu, koju okitiše i pripremiše za žrtvu zmaju. Dok je uplakana devojka stajala kraj jezera, pred njom se ukazao sveti Đorđe ili Georgije, jašući na konju, sa kopljem u ruci. Tad je i zmaj izašao iz jezera, a Georgije je pojurio ka njemu i zabio mu koplje u čeljust, prignječivši ga za zemlju. Po Georgijevom naređenju, djevojka vezuje svoj pojas zmaju oko vrata i vodi ga prema gradu.

Gradski vladar i svi žitelji zbog toga primiše hrišćanstvo, a u gradu ubrzo bude izgrađena i velika crkva posvećena presvetoj Bogorodici i svetom Georgiju.

(Nastaviće se)

Raniji tekstovi:

Rječnik balkanske mitologije (21): Mitra

Rječnik balkanske mitologije (22): Stribog

Rječnik balkanske mitologije (23): Perun

Rječnik balkanske mitologije (24): Perun razbijač

Rječnik balkanske mitologije (25): Satanizovani Perun

Rječnik balkanske mitologije (26): Dažbog

Rječnik balkanske mitologije (27): Zaštitnik kućnog ognja i vatre

Rječnik balkanske mitologije (28): Hromi Daba

Rječnik balkanske mitologije (29): Sveta Petka – Mokoš

Rječnik balkanske mitologije (30): Boginja Vesna

Rječnik balkanske mitologije (31): Morana

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu