Društvo

"Sa učenicima radimo radionice, gdje edukujemo djecu" Podizanje svijesti o problemu VRŠNJAČKOG NASILJA među mladima

Dodatne alarme upozorenja i važnost borbe protiv vršnjačkog nasilja pokrenuo je novi slučaj nasilja među učenicima u Banjaluci.

"Sa učenicima radimo radionice, gdje edukujemo djecu" Podizanje svijesti o problemu VRŠNJAČKOG NASILJA među mladima
FOTO: SHUTTERSTOCK/RAS SRBIJA

Nažalost, jedan učenik pretukao je svog vršnjaka iz istog razreda. Ovaj incident ponovo nas navodi na razmišljanje o tome koliko je važno podići svijest o problemu nasilja među djecom i mladima.

Kako se škole i društvo mogu nositi sa ovim izazovom? Kako zaštititi našu djecu i stvoriti sigurno okruženje za njihov razvoj?

Za Јutarnji program govorili su, ombudsman za djecu Republike Srpske, Gordana Rajić, inspektor u Upravi policije MUP Republike Srpske Nevena Radić, direktor Republičko-pedagoškog zavoda Srpske, Slađana Tanasić i profesor komunikologije na Fakultetu političkih nauka banjalučkog Univerziteta, Dragana Trninić.

– Evidentno je da imamo pojavu vršnjačkog nasilja. Povećan je i broj prijava vršnjačkog nasilja. Nasilje među djecom postoji, o ovoj temi treba da se govori na stručan način. Postoje tri osnovna oblika nasilja, prema sebi, prema drugom i kolektivno nasilje – istakla je Tanasić.

Trninićeva je dodala da društvene mreže takođe predstavljaju jedan kanal informisanosti, na kojem se nažalost mogu dijeliti i loše stvari, odnosno da osim za pravovremeno informisanje, društvene mreže imaju i negativnu stranu.

– Ukoliko djeca nisu pripremljena na društvene mreže, neinformisana, mogu da doprinesu vršnjačkom nasilju – dodaje Trninićeva.

Pročitajte još

Inspektor u Upravi policije MUP je dodala da MUP Srpske čini sve na polju zaštite djece od vršnjačkog nasilja.

– Ne smijemo zaboraviti da nasilnik takođe treba da dobije određene mjere. Јedno blagovoremeno adekvatno edukacijom od ranih godina, ne samo djece nego i roditelja, kao i cijeli sistem mjera preventivnosti mogu da spriječe vršnjačko nasilje – dodaje Radićeva.

Rajićeva je istakla da mjere prevencije u svakom slučaju treba da budu definisane zakonom.

– Sa učenicima radimo radionice, gdje edukujemo djecu o nasilju i kako prepoznati i reagovati kad se ono desi – navodi Rajićeva, prenosi RTRS.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu