Skoro četiri od deset žena kažu da su iskusile psihološko, fizičko ili seksualno nasilje. Ovakve statistike, koje žene otkrivaju privatno i u povjerenju, ne odražavaju se i u zvaničnim policijskim i sudskim brojkama. To znači da mnoge žene osjećaju da postoje prepreke u dostizanju pravde – naveo je Satler u video-poruci upućenoj vlastima i poslanicima u FBiH u okviru kampanje “Nasilje nije privatna stvar!”
Prema njegovim riječima, jedan od hitnih prioriteta u FBiH mora biti usvajanje novog zakona o zaštiti od nasilja u porodici, saopšteno je iz Delegacije EU.
Satler je istakao da podstiče vlasti u BiH da učine više da zaštite žene i djecu u ovoj zemlji.
– “Nasilje nije privatna stvar!” slogan je pod kojim se sprovodi kampanja za usvajanje novog zakona o zaštiti od nasilja u porodici u FBiH, s ciljem njegovog usklađivanja sa preporukama Istanbulske konvencije – rekao je Satler.
Kampanju sprovodi Fondacija lokalne demokratije u BiH (FLD) sa članicama Sigurne mreže, u okviru regionalnog projekta “Sprovođenje normi, mijenjanje stavova – što finansira EU, a sprovodi UN žene u saradnji sa organizacijama civilnog društva u BiH.
Mreža nevladinih organizacija “Sigurna mreža”, kojom koordinira FLD, je uz podršku ekspertske radne grupe izradila Nacrt novog zakona o zaštiti od nasilja u porodici u Federaciji BiH, s ciljem usklađivanja zakonodavnog okvira i politika sa međunarodnim standardima o eliminaciji nasilja nad ženama i drugim oblicima diskriminacije.
Nakon niza zagovaračkih aktivnosti Sigurne mreže, Komisija Predstavničkog doma FBiH za ravnopravnost polova je uz podršku Komisije za zaštitu ljudskih prava i sloboda i Odbora za rad i socijalnu zaštitu, predložila novi Nacrt zakona o zaštiti od nasilja u porodici Federaciji BiH.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu