Društvo

“Skupa i komplikovana procedura” Problem neplodnosti udružio bračne parove u Srpskoj (FOTO)

Problem neplodnosti pogađa mnoge bračne parove u Republici Srpskoj koji ne odustaju od želje da dođu do potomstva i pored neuspješnih pokušaja vantjelesne oplodnje te zdravstvenih i finansijskih poteškoća sa kojima se godinama suočavaju.

bebe beba novorodjence porodiliste
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

To je bio motiv za osnivanje Udruženja građana “Za osmijeh više”, sa sjedištem u Banjaluci, koje je za četiri mjeseca postojanja okupilo oko 150 bračnih parova iz cijele Srpske kojima je najveća želja da se jednog dana ostvare kao roditelji, a koji kroz “viber” zajednicu svakodnevno razmjenjuju iskustva i savjete u borbi sa sterilitetom.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

– Udružili smo se da bismo počeli sve više govoriti o ovom problemu, koji je donedavno bio tabu tema. Mnogi od nas ćute, jer smatraju da ih okolina neće prihvatiti. Postoji dosta predrasuda i nerazumijevanja zbog čega parovi odustaju, ali na sreću, većina nas je spremna da u ovoj borbi istraje do kraja – kaže predsjednica udruženja Željana Božić Lazić.

Pročitajte još

Dodaje da je proces vantjelesne oplodnje skupa i komplikovana procedura, što mnogi nisu spremni da podnesu.

žena drži čašu
FOTO: THE OPTIMIST CLOUD/YOU TUBE/SCREENSHOT

– Vantjelesna oplodnja u Banjaluci sa dijagnostikom, terapijama i postupcima košta 5.500 KM i tri procedure finansira Fond zdravstvenog osiguranja RS, ali tu su i razne terapije koje tome prethode i znaju povećati cifru i do 10.000 KM. Ukoliko se par odluči za drugu kliniku u BiH, što ne finansira Fond, plaća se 7.000 KM, a oni koji iscrpe sve mogućnosti i pokušaju u inostranstvu moraju plaćati čak 15 i više hiljada KM – ističe Božić Lazić i dodaje da podrška države mora biti još veća, jer su finansije često ograničavajući faktor koji mnoge parove pokoleba u borbi za potomstvo.

Kako kaže, jedan od ciljeva udruženja je da bude omogućen izbor klinike jer za sada postoji samo jedna zdravstvena ustanova u Banjaluci gdje se obavlja vantjelesna oplodnja.

– Kad par iz Trebinja mora doći u Banjaluku, plaća prevoz, smještaj i razne nalaze, što iziskuje dodatne troškove. Oni koji ne uspiju nemaju alternativu i često odlaze na liječenje u druge države. Mnogi nemaju posao, a oni koji imaju dižu kredite ili strahuju da će ostati bez posla. Terapije znaju potrajati mjesecima, a nemaju svi razumijevanja prema radnicima koji nerijetko dobijaju otkaz ili smanjenje plate. Ja sam imala sreću da imam podršku firme u kojoj radim pa su mi poslodavci i kolege čak finansijski pomagali – kaže Božić Lazić.

Dodaje da pored finansija parovi moraju posjedovati i ogromnu mentalnu snagu da iznesu cjelokupan proces, što je bio dodatni motiv da se okupe u udruženju i zajedno prevaziđu sve probleme.

– Međusobno se bodrimo, stalno čitamo i istražujemo i imamo u planu da krenemo sa obilaskom opština i gradova širom Srpske da bismo u saradnji sa medicinskim stručnjacima održali radionice. Za sada ćemo to održavati na daljinu, preko “Zum” aplikacije, a sa klinikom “Medico S” iz Banjaluke imamo u planu jednu prezentaciju. Namjera nam je da kontaktiramo i sa sličnim udruženjima iz Srbije i Crne Gore – ispričala je Božić Lazić.

Prema njenim riječima, teško je procijeniti koliko se parova u Srpskoj bori sa sterilitetom jer mnogi nisu evidentirani, ali se smatra, kako kaže, da u svijetu ovaj problem ima svaki četvrti do peti par, dok u Srbiji neplodnost pogađa svaki sedmi.

– Važno je o svemu otvoreno pričati, bilo da se radi o muškom ili ženskom sterilitetu, a raduje i svaka podrška institucija i pojedinaca. U Srpcu, gdje živim, lokalna uprava finansira jednu vantjelesnu oplodnju u iznosu od 2.500 KM, što je takođe značajno, ali od svega je važnije saznanje da nismo sami i da imamo podršku zajednice, porodice i prijatelja – kaže predsjednica Udruženja “Za osmijeh više”, piše Glas Srpske.

Svi oni koji žele da se priključe njihovom udruženju mogu sa njima kontaktirati putem viber grupe ili “Fejsbuk” stranice udruženja “Za osmijeh više”, a dostupan je i kontakt broj 066/533-581.

Usvajanje

U slučaju neuspjeha mnogi parovi će se odlučiti za usvajanje djeteta. – Dosta smo o tome razgovarali na našim sastancima i druženjima. Ne bježimo od toga, ali je problem komplikovana zakonska procedura, jer je potrebno ispuniti dosta uslova. Jedna od naših članica, na primjer, nije mogla dobiti dijete na usvajanje, jer nema sa suprugom vlastiti stan ili kuću. Tu su i druge ograničavajuće okolnosti koje sprečavaju da se ostvarimo u tom pogledu i pored velikog broja nezbrinute djece željne roditeljske pažnje – istakla je Željana Božić Lazić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu