Društvo

“SLOBODNO IZABERITE SVOJU ŠIFRU" Evo koje navike direktno vode prema PSIHIJATRIJSKOM KARTONU

Da sada prekinemo to što radimo, odemo kod psihijatra i kažemo: “Dobar dan. Pijem kafu i pušim. Pijem i alkohol. To radim već godinama”, istog sekunda bismo završili u “psihijatrisjkom kartonu” i dobili prave “F dijagnoze”.

“SLOBODNO IZABERITE SVOJU ŠIFRU" Evo koje navike direktno vode prema PSIHIJATRIJSKOM KARTONU
FOTO: DEJAN BRIZA/RAS SRBIJA

Jer sve te naše navike vode, kako navode pojedini stručnjaci, “direktno u psihijatriju”.

Na osnovu toga, dijagnoze Srbije mogle bi da budu F 15 koja se odnosi na upotrebu stimulansa, uključujući kofein, F 17 – koja se odnosi na upotrebu duvana i F 10 koja se odnosi na upotrebu alkohola i to po međunarodnoj klasifikaciji bolesti.

Fakat da se u Srbiji samo voda ispija više od kafe, a da pušimo više od Turaka, a o alkoholu, koji aposlutno prihvatljiva odlika muškaraca, a sve više i žena, da ne govorimo.

Istovremeno, poražavajući je podatak da Srbi godišnje popiju čak 5,3 miliona kutija lijekova za smirenje, i to samo onih legalno izdatih na recept, podaci su Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO).

Dakle, može se reći da ne možemo više da bitišemo u realnosti bez “mjenjača svijesti” – “ljekića”, kafe, cigareta i alkohola ili što klinci kažu – “na suvo”.

Šalu na stranu, koliko god nam sve te navike, osim lijekova za smirenje, bile svakodnevna rutina, one uopšte nisu bezazlene, bez posljedica, a mogu da budu uvod u teža psihička stanja, kada nam je potrebna psihijatrijska pomoć.

Kafa, duvan i alkohol stvaraju psihičku zavisnost, a mogu da nas i ubiju jer postoje i njihove smrtonosne doze za čovjeka.

Stručnjak za bolesti zavisnosti, psihijatar prof. dr Ivan Dimitrijević iz Klinike za psihijatriju Kliničkog centra Srbije, kaže za “Blic” da su sve te naše navike, a koje djeluju prihvatljivo i obično, u stvari psihijatrijske šifre.

– U odnosu na to šta konzumirate možete i da izaberete svoju šifru – kaže on kroz smjeh, dodajući da stvar nije uopšte banalna i nebitna.

Prema njegovim riječima, o tome mora da se priča i razmišlja jer su konzumacija kafe, alkohola i duvana prvi koraci ka zavisnosti.

– Jasno je da ispijanje kafe, alkohola i pušenje cigareta predstavlja vrstu bjekstva u zadovoljstvo. Hoćemo da doživimo nešto što nam je lijepo. A, to nas, ipak, vodi u psihijatriju. Svaka zavisnost je eksperiment koji ima tri faze – povremena upotreba, redovna upotreba i zavisnost. Uopšte nije bitno da li se radi o teškim drogama ili kafi, cigaretama, alkoholu i trebalo bi to stalno ponavljati – objašnjava on.

Prema podacima Instituta za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut” u Srbiji raste broj pušača. Prema istim podacima, u posljednje četiri godine propušilo ih je 490.000, tako da trenutno imamo oko 2,6 miliona pušača.

Tako, najstrastveniji pušači imaju između 45 i 59 godina.

Prema objavljenim podacima, svaki građanin Srbije popije godišnje potroši četiri kilograma kafe, dok podaci “Demostata” govore da se godišnje u Srbiji popije 12,5 litara alkohola po stanovniku.

Pušimo insekcitid

Zanimljivo je što biljka duvan stvara nikotin kao hemijsku odbranu od insekata. On u cigaretama, gdje je u malim količinama – oko miligram, djeluje kao stimulans i jedan je od najvažnijih faktora odgovornih za stvaranje zavisnosti kod pušenja. Prema navodima Američkog udruženja za srce ta zavisnost je uvijek bila najteža za odvikavanje i to u rangu one od heroina i kokaina. Smrtonosna doza nikotina je 60 miligrama, a do smrti dolazi zbog paralize organa za disanje.

Kofein – najčešće korišćena farmakološka supstanca na planeti

Kofein se dobija iz zrna kafe, listova čaja i iz kakaovih zrna. Osim što ga ispijamo u kafi, on se dodaje i vještačkim gaziranim pićima. Spada u psihostimulanse, supstance koje utiču na Centralni nervni sistem (CNS). Smatra se za najčešće korišćenu farmakološku aktivnu supstancu u svijetu.

Veće doze kofeina nadražuju CNS, a samim tim i centar za disanje, ali i kardiovaskularni sistem.

Nalazi i na doping listi Međunarodnog olimpijskog odbora, mada je njegova najviša dopuštena doza toliko visoka, da sportisti mogu bez naročitog uzdržavanja piti kafu ili čaj za doručak. Ne može baš lako da ubije, osim ukoliko se ne popije 100 šoljica kafe na dan.

Alkohol izaziva komu i smrt

Stanje organizma koji je pod dejstvom alkohola poznato je kao pijanstvo. U zavisnosti od koncentracije alkohola u krvi dešavaju se tjelesne promjene i promjene svijesti, opažanja i ponašanja.

Alkoholemija, kako se stručno kaže, se mjeri promilima ili koncentracijom alkohola na 1.000 kubnih centimetra krvi. Preko pet promila je kod većine smrtonosna doza. Prvo “strada” centar za disanje, potom nastaje kolaps čitavog kardiovaskularnog sistema, a zatim koma. Smrt može da nastupi do 10 sati od početka kome.

Dakle, dok mo još na nogama, nije na odmet da shvatimo šta svakodnevno sebi radimo, a na to upozoravaju i stručnjaci koji se bave bolestima zavisnosti.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu