Društvo

SRPSKI NAUČNIK SA HARVARDA NA VELIKOM TRAGU "Za 10 do 15 godina rak ćemo liječiti kao bakterije antibioticima"

Magistar bioloških nauka Nemanja Despot Marjanović, na Harvardu istražuje novi metod liječenja malignih bolestim, a za TV Prva kaže da se nada da ćemo za 10 do 15 godina liječiti rak kao što danas liječimo bakterijske infekcije.

SRPSKI NAUČNIK SA HARVARDA NA VELIKOM TRAGU "Za 10 do 15 godina rak ćemo liječiti kao bakterije antibioticima"
FOTO: TV PRVA/SCREENSHOT

Budući doktor inženjerskih nauka na prestižnom američkom univerzitetu radi na projektu atlasu humanih ćelija, za koji kaže da nudi rješenje za liječenje raka.

– Prije 100 godina ljudi su umirali od običnih posjekotina, jer nisu imali antibiotike. Mi se nadamo da ćemo primjenom novih metoda, kao što je matematičko modelovanje, uspjeti da razumijemo rak mnogo bolje nego trenutno, pa da ćemo imati terapije koje su mnogo efektivnije – kaže Marjanović.

On objašnjava da smo napravljeni od miliona ćelija, ali da jako malo znamo o njima.

– Ako zamislimo da je organizam država, onda su stanovnici ćelije – objašnjava slikovito. “Ali mi ne znamo razlike među njima. Ako znamo svaku ćeliju i njenu funkciju, kao entitet, onda znamo i da je liječimo ako dođe do neke bolesti”, kaže on.

Slikovito dalje objašnjava da su ćelije raka “kriminalci” u toj državi, ali da ni oni nisu svi isti.

– Vi hemioterapijom ubijate “male lopove”, ali ne “velike mafijaše”. Pokušavamo da razumijemo koja je caka kod tih “mafijaša”. Mi smatramo da je to isto, a postoji velika razlika između njih – kaže Marjanović i dodaje da je “riječ o ogromnoj populaciji koji želimo da proučimo pojedinačno, kako bismo znali kako da ih liječimo”.

– Trenutne metode, poput hemioterapije i hirurgije, pogađaju veliki broj ćelija, i one koji nisu zaražene rakom, pa to je kao da “iselite cijeli Beograd, iako nije cijeli Beograd zaražen” – objašnjava mladi naučnik.

– Tako se stvara više štetnih efekata, nego što pomažete organizmu. Kod ćelija “mafijaša” nema kontrole, ne poštuju pravila, dijele se bez kontrole – objašnjava on, pa zato “brže evoluiraju”.

Upoznavanje, tj. mapiranje svih ćelija smatra se najvećim projektom u medicini trenutno, i trajaće desetak godina. Na njemu je angažovano 1.000 ljudi, otkriva on za Prvu tv.

(Kurir, Blic)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu