Daleko od toga da ta pomoć nije potrebna, ili da je zdravstveni radnici i saradnici ne trebaju primiti, ali neodoljivo podsjeća na nedavno “kićenje” harmonike – istakao je dr Slobodan Stanić.
Stanić je kazao da je raznim metodama anestezirana većina sindikata u zdravstvu, te se njihov glas slabo čuo na godišnjicu od pojave Kovida-19.
– Zdravstveni radnici, zdravstveni saradnici, vozači sanitetskih vozila, čistačice u zdravstvu svakodnevno igraju opasnu igru “ruskog ruleta”, dovodeći u pitanje svoje zdravlje, ali i zdravlje svojih najbližih. Mnogi su oboljeli, imaju trajno oštećenje zdravlja, a nažalost neki su u toj borbi izgubili i život – naglasio je dr Stanić.
Uzimajuci u obzir sve ovo, kaže šef resora za zdravstvo SDS, kao društvo moramo uložiti dodatni napor i sistemski uvesti podršku od 50 odsto na primanja angažovanih u Kovid odjeljenima u tzv. crvenoj zoni.
– Isto tako treba izvršiti procjenu izloženosti i ostalih zdravstevnih radnika, te izvršiti povećanje 25 odsto do ukidanja pandemije. Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite mora se izboriti i izraditi kriterije za status profesionalnog oboljenja za one koji su oboljeli prije imunizacije – pojasnio je Stanić.

On kaže da je to značajno radi njihovog radno-pravnog statusa, eventualne invalidnosti i statusa penzije, te da je naročito važno regulisati status onih koji su izgubili život u ovoj borbi radi njihovih porodica i njihovih prava.
– Po meni ovo je jako slično ratu i iz toga bi za one koji se bore “na prvoj liniji” trebala proizaći određena prava. Neki će reći kako obezbijediti finansije za sve to? I to pitaju oni koji na svim nivoima nabavljaju skupocjene poslovne prostore za institucije, garaže, IT sisteme… Mi smo u nekoj vrsti rata, odustanite od svega da izdržimo i pobijedimo. Kako se sad ponesemo kao društvo prema zdravstvenim radnicima, presudno će uticati da oni u budućnosti ostanu ovdje i ne popune zdravstvene sisteme drugih zemalja – zaključio je Stanić.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu