Društvo

STAV STRUKE O MUTACIJI KORONE Isti virus nas i dalje napada, ali se sada BRŽE PRENOSI

Građani Srpske i dalje obolijevaju od istog korona virusa, kao i na početku epidemije, samo što je veći broj ljudi inficiran, a samim tim je i veći broj pacijenata s težom kliničkom slikom i osoba na respiratorima.

STAV STRUKE O MUTACIJI KORONE Isti virus nas i dalje napada, ali se sada BRŽE PRENOSI
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Ovo je za Srpskainfo potvrdila načelnica Klinike za infektivne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra RS, dr Antonija Verhaz, koja upozorava da se u ovu zdravstvenu ustanovu u posljednje vrijeme javljaju izuzetno teške kliničke slike kod mlađih osoba.

Većina pacijenata se javi na vrijeme ljekaru, odnosno kada primjete simptome. Međutim, uvijek postoje pojedinačni slučajevi kada se pacijent ne javi kod ljekara. Pogrešno je uvriježeno mišljenje da će teži klinički tok i komplikacije imati starije osobe i osobe s pridruženim oboljenjima. Kod svakog pacijenta se mogu razviti komplikacije ove bolesti – ističe naša sagovornica.

Prema njenim riječima, bolesnik je najzarazniji na kraju inkubacije i u akutnoj fazi.

– Ne može se tačno precizirati do kada je bolesnik zarazan, ali se pretpostavlja da u trenutku negativizacije PCR testa infektivnost značajno opada – objašnjava Verhazova.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Antonija Verhaz

Dodaje da je važno naglasiti da smo, kada je virus u cirkulaciji, kao što je slučaj sada, svi rizična grupa, jer ne postoji imunitet pojedinca na ovaj virus, niti postoji kolektivni imunitet.

Pročitajte još

– Takođe, Srpska se i dalje nalazi u prvom talasu epidemije korona virusa. Pikovi se dešavaju kada protivepidemiološke mjere popuste u smislu većeg kretanja stanovništva, većeg broja socijalnih kontakata, nenošenja maski. Najvažnije je biti odgovoran prema sebi i drugima, odgovorno se ponašati, slušati preporuke epidemiologa, te sprovoditi protivepidemiološke mjere o kojima se u javnosti svakodnevno govori – poručuje dr Antonija Verhaz.

U Institutu za javno zdravstvo RS jednim od najvećih problema u pogledu širenja zaraze ocjenjuju druženja i organizovana okupljanja u privatnoj režiji.

– Pored svih preporuka koje smo predložili, pojedinci su se oglušili o njih i organizuju druženja, kršeći sve mjere koje štite njihovo zdravlje. Zato apelujemo na pojedince da shvate ozbiljnost situacije i koliko je bitno da se poštuju preporučene mjere prevencije – nošenje maske, držanje fizičke distance, održavanje lične higijene, dezinfekcija – naglasio je nedavno v.d. direktora IJZ Branislav Zeljković.

Foto: Goran Šurlan/RAS Srbija
Foto: Goran Šurlan/RAS Srbija
Branislav Zeljković

Epidemiolozi upozoravaju da korona virus nije izgubio na jačini, te da čak postoje indicije da se sada prenosi brže nego što je to bio slučaj u martu ili aprilu. U prvim fazama epidemije zaraženi su, naime, prijavljivali da su proveli nešto duži period sa osobom od koje su se zarazili, a sada češće prijavljuju da je bukvalno dovoljno tek nekoliko minuta u bližem kontaktu i bez maske, pa da se virus prenese, upozoravaju epidemiolozi.

Poseban problem je i to što na respiratorima završavaju sve mlađi pacijenti, čiji je prosjek godina oko 50.

Zbog korona virusa u bolnicama u Srpskoj hospitalizovana su ukupno 253 pacijenta, od čega u Univerzitetskom kliničkom centru RS 57, a u opštim bolnicama 196.

U UKC RS do juče je bilo 38 pacijenata sa srednje teškom i teškom kliničkom slikom, od kojih je 15 bilo životno ugroženo. Broj životno ugroženih u ovoj zdravstvenoj ustanovi je u porastu, a to potvrđuje i podatak da je takvih pacijenata u UKC RS prekjuče bilo 14, a dan ranije 13.

Do juče je na respiratoru bilo 12, a na kiseoničkoj maski 17 pacijenata.

Podrška respiratora

Prema riječima doktora Peđe Kovačevića, načelnika Klinike intenzivne medicine za nehirurške grane UKC RS, najmlađi pacijent koji je liječen u ovoj klinici – Odjeljenje Covid5, jeste žena stara 30 godina. 

– Najmlađi pacijent koji je preminuo unazad mjesec dana u Klinici intenzivne medicine za nehirurške grane, Odjeljenje Covid5, imao je 50 godina. U oba slučaja riječ je o pacijentima koji su zahtijevali respiratornu podršku – kaže za Srpskainfo Kovačević.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu