Društvo

Stranci se vraćaju na bajkovitu Unu: Počela turistička sezona u Martin Brodu (FOTO)

Nakon rekordne 2019. godine, kada je skoro 100.000 turista iz cijelog svijeta posjetilo Martin Bord, lane je uslijedio hladan tuš. U malo mjesto na Uni, puno prelijepih slapova i kaskada, sada se vraćaju strani gosti.

Stranci se vraćaju na bajkovitu Unu: Počela turistička sezona u Martin Brodu (FOTO)
FOTO: MIRJANA RIBIĆ

Korona je lani rastjerala strane goste, ali Krajišnici se nadaju da će ovog ljeta popraviti štetu. Nadu im budi i to što pandemija popušta i što već na početku sezone pristižu turisti iz evropskih zemalja i sa Bliskog Istoka.

– Sve to još nije ni blizu prometu kakav smo imali prije korone, a ni promjenjivo vrijeme nam ne ide na ruku, ali šta je tu je. Naše je da radimo, da se borimo. Ako proširimo i obogatimo turističku ponudu, biće i gostiju i zarade – kaže Marija Reljić, domaćica iz Martin Broda, koja u sezoni radi i kao recepcionerka u Nacionalnom parku Una u svom mjestu.

Prema zvaničnim podacima u julu prošle godine, a to je udarni mjesec za turizam, broj turista iz inostranstva je na ovom području opao za čak 75 odsto u odnosu na isti mjesec 2019. godine. Tokom cijele sezone, broj gostiju u gornjem toku Une je sa 120.000 spao na svega 50.000.

U Nacionalnom parku Una pokušali su se izvući nudeći povoljne porodične pakete za domaće goste, te popuste za raftingaše, kajakaše i ribolovce.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MIRJANA RIBIĆ
FOTO: MIRJANA RIBIĆ
FOTO: MIRJANA RIBIĆ
FOTO: MIRJANA RIBIĆ
FOTO: MIRJANA RIBIĆ
FOTO: MIRJANA RIBIĆ

Ipak, teško je bilo nadoknaditi minus koji je nastao zbog nedolaska stranih gostiju, uključujući i turiste iz arapskih zemalja, koji su godinama najbrojniji, i Slovence koji su, po procjenama domaćina, nabolji potrošači.

Osjetila je to i Marija na svom kućnom budžetu. Kada ne radi na recepciji, ona u svom domaćinstvu, koje se nalazi nadomak Milančevog buka, uzgaja organsko voće i povrće, pravi domaće džemove, likere, sokove i rakiju i prodaje ih turistima.

Gostima prodaje i domaće brašno od heljde, pšenice i kukuruza, koje melje u vodenici na svom porodičnom imanju. Lani za njene proizvode nije bilo dovoljno mušterija. Nada se da će ovog ljeta biti bolje.

Martinbrođanima ne ide na ruku ni to što ni ove godine, kao ni prošle, neće biti turističkog “Rotari voza”, koji krajem avgusta, inače zatvorenom Unskom prugom, u njihovo mjesto dovede više od stotinu gostiju, spremnih da odriješe kesu.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Ipak, mještani vjeruju da strani gosti, koji ovog ljeta dođu u BiH, provesti bar dan-dva u Martin Brodu, da bi obišli Milančev buk i brojne slapove na Uni, probali unsku pastrmku i zaplovili tradicionalnom unskom lađom, uživajući u netaknutoj prirodi.

Poseban doživljaj je odmor u seoskim domaćinstvima, jer u ovom malom mjestu nadomak Drvara skoro svako dvorište ima svoj potočić ili slap. Nekoliko seoskih domaćinstava u takvom ambijentu nudi prenoćište i domaću hranu, po prilično pristupačnim cijenama.

Posebna vrijednost ovog i okolnih sela na Uni su njihovi stanovnici, vrijedne domaćice i domaćini, koji se na razne načine dovijaju da zarade koju marku, jer su riješeni da ostanu u svom zavičaju.

FOTO:  MIRJANA RIBIĆ
FOTO: MIRJANA RIBIĆ

Jedan od njih je i Armin Behrem (32) iz Orašca na Uni, koji radi u obližnjem Martin Brodu, zvanično kao recepcioner, a nezvanično kao “momak za sve”.

– Vraćaju se turisti, ima ih više nego lani, biće ovo dobra sezona – optimističan je Armin.

Proputovao je, kaže, pola Evrope i ubijeđen je da nigdje nema takve ljepote kao u njegovom zavičaju. Radio je dvije godine u Njemačkoj, pa odustao. Vratio se kući, odlučan da tu i ostane. Nedavno se oženio, nada se da će na Uni rasti i njegova djeca.

I njegove komšije iz Martin Broda, jedinog srpskog sela na području Nacionalnog parka Una, vjeruju da će upravo zahvaljujući turizmu  opstati u svom zavičaju. Jer, pandemije budu i prođu, a Una je vječna.

Arapi kupuju vunene priglavke

Mirjana Medić, domaćica iz Martin Broda, spremno je dočekala prve ovogodišnje goste, nudeći im na svojoj terasi domaću kafu, sokove i likere iz kućne radinosti. Usput prodaje i džempere, prsluke i druge vunene rukotvorine, koje plete njena rođaka.

– Možda zvuči nevjerovatno, ali ranijih godina su stvari od vune najviše kupovali gosti iz arapskih zemalja. Kupovali su i pletene suvenire, ali i džempere i priglavke. Ove godine ne kupuju ništa, ali nadam se da će se promet popraviti. Tek je početak sezone – kaže Mirjana.

I na štandovima duž ulice prodaju se razne rukotvorine, te domaća hrana i piće, a u Martin Brodu to zovu “izvoz na kućnom pragu”. Neke domaćice iznose i tacne s vrućim krofnama, koje nude turistima.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu