Magazin

STRUČNJACI OTKRILI Treba li ispirati konzervirani grašak i grah

Neki recepti obično će navesti da se konzervirani grah ili grašak prije upotrebe ocijede i isperu, ali da li je to zaista potrebno?

grah u konzervi
FOTO: PEXELS/RON LACH

Kako navodi AllRecipes, postoje različiti odgovori na ovo zanimljivo pitanje. Registrovana dijetetičarka Sara Haas kaže da to radi instinktivno.

– To bi moglo imati veze s činjenicom da sam godinama, dok sam prvenstveno radila kao dijetetičarka, govorila ljudima da rade upravo to. Moje je razmišljanje bilo i uglavnom još uvijek jeste da konzervirani grah može imati visok udio natrijuma – navela je.

Ako ste relativno zdrava osoba, u redu je uživati ​​u konzerviranom grahu bez prethodnog cijeđenja ili ispiranja. To je zato što našem tijelu treba natrijum za funkcionisanje. Tek kada pređemo granice potrebne količine, to postaje problem.

Nutricionistkinja Monika Reinagel kaže da osim natrijuma, grah osigurava kalijum, važan elektrolit za zdravlje srca, koji može pomoći u ublažavanju efekta natrijuma na krvni pritisak. Ako ga ne želite ispirati, razmislite barem o tome da ga prvo ocijedite. Samo cijeđenje će smanjiti unos natrijuma za trećinu.

Ipak, dijetetičarka Sara Has dala je uvid na ovo pitanje i iz kulinarske perspektive.

– Znam da sol igra vitalnu ulogu u isticanju okusa hrane. U kulinarskoj školi stekla sam razumijevanje za okuse odnosno kada i kako dodati sol, ali to može biti teško učiniti ako imate konzervu jako slanog graha. Zato savjetujem da prvo ocijedite i isperete namirnice, ostavljajući mjesta za dodatne začine – objasnila je.

Međutim, nije samo sol ono što je zabrinjavajuće, već i tekućina. Konzervirani grah pakovan je u otopinu vode, soli i skroba. Ta otopina može ostaviti sjajni sloj na grahu, što ne utiče samo na osjećaj u ustima, već i na sposobnost graha da se prilijepi za druge sastojke u jelu i upiti te okuse.

Iako su se mišljenja među njenim kolegama razlikovala, kuharica i dijetetičarka Abi Gelman je rekla da obično ispere i ocijedi konzervirani grah kad god ga koristi. Ukoliko ne cijedite i ne ispirate to može jelu dodati viskoznost, tekućinu ili drugačiji okus, što nije uvijek nešto što želi za recept.

S druge strane dijetetičarka Dana Angelo Vajt kaže da to ima veze s onim što priprema.

– Za salate, buritose i jela s tjesteninom uvijek isperem. Oprani i ocijeđeni grah lako se miješa s drugim sastojcima, a osim toga, smanjuje se i količina natrijuma. S druge strane, humusu, supi i čiliju može koristiti malo te skrobne i ukusne tekućine – navela je.

Dijetetičarka Frances Largeman-Rot dijeli slično mišljenje. Ako se odlučite da ne isperete grah ili grašak, važno je samo da imate na umu da su već posoljeni, prenosi Klix.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu