Prema novom istraživanju koje su sproveli naučnici, riječ je o izuzetno rasprostranjenoj navici.
Oko 45 odsto učesnika istraživanja koristilo je odlaganje alarma u više od 80 odsto svojih jutarnjih buđenja. Oni koji često koriste “snooze” opciju u prosjeku odlažu buđenje čak 20 minuta dnevno.
– Mnogi od nas ujutro pritisnu odlaganje alarma u nadi da će uhvatiti još malo sna, ali ova rasprostranjena navika je dosad bila slabo istražena. Kroz istraživanje smo otkrili da više od polovine epizoda spavanja završava odlaganjem alarma, pri čemu korisnici u prosjeku provedu 11 minuta odlažući buđenje između prvog alarma i konačnog ustajanja – navela je glavna autorka istraživanja Rebeka Robins.
Korišćenje odlaganja alarma razlikovalo se u zavisnosti od dana u nedjelji.
Naime, bilo je izraženije tokom radnih dana, dok je najmanje korišćenja zabilježeno vikendom, posebno subotom i nedjeljom ujutro.
Korišćenje snooze funkcije bilo je rijeđe među onima koji su spavali pet ili manje sati. Prema riječima naučnica, razlog tome mogao bi da bude što ti ljudi skraćuju san zbog poslovnih obaveza pa su prisiljeni da odmah ustanu i započnu dan, bez vremena za odlaganje buđenja.
Stanovnici SAD, Švedske i Njemačke su najčešće koristili odlagane alarma, dok je ta praksa bila najmanje zastupljena među stanovnicima Japana i Australije.
– Odlaganje alarma remeti neke od najvažnijih faza sna. Sati neposredno prije buđenja bogati su REM fazom sna. Pritiskom za odlaganje alarma prekidate te ključne faze, a u periodima između alarma dobijate samo lagani san – tvrdi Robinson.
Za takav san je karakterističan sindrom nemirnih nogu, koji uključuje trzanje, grčenje, trnjenje ili bol u nogama. Takođe, više odlaganih alarma može izazvati osjećaj iscrpljenosti i može vas učiniti još pospanijim.
Najbolji način da poboljšate kvalitet sna i budete spremni za naredni dan je da postavite alarm na najkasnije vrijeme i da obavezno ustanete čim se prvi put oglasi.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu