Društvo

Sud odlučio, odvoz smeća u Bijeljini bio nelegalan: Sitna greška prazni kasu ''Komunalca''

Odluka o odvozu smeća od svih stanovnika Semebrije je nezakonita, pa bi komunalno preduzeće moglo da se nađe u velikim finansijskim problemima zbog sudskih presuda koje će izvjesno je biti u korist građana.

Sud odlučio, odvoz smeća u Bijeljini bio nelegalan: Sitna greška prazni kasu ''Komunalca''
FOTO: G. BOBIĆ/RAS SRBIJA

Naime, odluka, na osnovu koje je komunalno preduzeće, radi čistije okoline i povećanja obima naplate, pa i od onih koji nisu imali potpisane ugovore sa ovim preduzećem, a koju je Skupština grada Bijeljina donijela prije par godina, je nezakonita. Ustavni sud u martu ove godine proglasio je ovu odluku neustavnom, pa se postavlja pitanje da li je prikupljanje i odvoz smeća u prethodnim godinama bio nelegalno naplaćivan u Bijeljini.

Da je odluka o naplati odvoza smeća i onima sa kojima ugovor o ovoj usluzi nije potpisan nezakonita, opozicija je upozoravala više puta. Šef Odborničkog kluba SNSD u Skupštini grada Bijeljina Nedeljko Ćorić tražio je od nadležnih da odgovore kako je moguće da je stanovnicima, koji nisu imali ugovore i nisu plaćali odvoz smeća plijenjena imovina.

Ova sporna odluka je iz 2013. godine. Znači pet godina je fizičkim i pravnim licima odvoz smeća naplaćivan nezakonito. Pet godina naši građani su se suprostavljali toj odluci i u mnogim slučajevima došlo je i do sudskih presuda. Ko će sada odgovarati za to? Ko snosi  odgovornost za to? Ovakav odnos prema građanima je nedopustiv – kaže Ćorić.

On smatra da će se gradsko komunalno preduzeće naći u problemu kada svi koju su oštećeni podnesu tužbu. Ističe mogućnost da eventualna šteta gradskom komunalnom preduzeću na osnovu tužbi građana za naknadu štete bude u stotinama hiljada maraka ili čak milionska. Ne prihvata ni obrazloženje nadležnih da se naplaćena sredstva građanima ne mogu vratiti retoaktivno ni ukoliko tuže AD “Komunalac” i dobiju tužbu.

– Svi koji su oštećeni imaju pravo i na obeštećenje – naglašava Ćorić.

Načelnik Odjeljenja za stambeno-komunalne poslove grada Bijeljina  Tomica Stojanović na žučne kritike opozicije na posljednjoj sjednici Skupštine grada raniju odluku o naplati smeća okarakterisao je kao sitnu grešku koja je sada ispravljena.

– Mi smo u obavezi da prilagodimo ovu našu odluku sa odlukom suda. Ta odluka se odnosi na potrebu da davaoci usluge moraju imati potpisane ugovore sa korisnikom – pojasnio je Stojanović.

Dragan Đurđević koji je obavljao dužnost predsjednika lokalnog parlamenta, 2013-te godine, kada je sporna odluka usvojena, tvrdi da je otpad odvožen i naplaćivan s pravom te da nema opasnosti po gradsko komunalno preduzeće.

– Odluka Ustavnog suda se ne provodi retroaktivno, nema vraćanja unazad. Cilj nam je da animiramo  građane da sklapaju ugovor i da tačno znaju za koliko novaca će neko da vrši uslugu – kaže Đurđević.

Svi moraju imati ugovore

U bijeljinskom Komunalcu naglašavaju da prema Zakonu o komunaloj djelatnosti, koji je NS RS usvojila prošle godine, sva pravna i fizička lica moraju imati ugovor sa komunalnim preduzećem, u protivnom podliježu sankcijama. Usluge „Komunalca“ trenutno koristi 30. 000 građana, a godišnje se prikupi oko 22.000 tona otpada. Za odvoz smeća pravna i fizička lica u Bijeljini duguju oko 600.000 KM. Mjesečno se podnese oko 30 tužbi protiv neredovnih platiša čiji se broj smanjuje.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu