Društvo

"Svaka treća osoba u Srpskoj pušač" Škrbić ističe da su cigarete glavni krivac povećanog oboljevanja od karcinoma (FOTO)

Pored toga što se nalazimo u epidemiji kovida 19, naša zemlja je već duži niz godina u ozbiljnoj epidemiji izloženosti duvanskom dimu.

"Svaka treća osoba u Srpskoj pušač" Škrbić ističe da su cigarete glavni krivac povećanog oboljevanja od karcinoma (FOTO)
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
Ranko Škrbić

Ovo je poručio dekan Medicinskog fakulteta Banjaluka dr Ranko Škrbić, povodom obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv duvanskog dima.

Upozorio je da je duvanski dim i uživanje duvanskih proizvoda povezano sa brojnim štetnim efektima po zdravlje.

– Nastranu zavisnost od duvanskog dima, koja je jednako snažna, ako ne i jača od zavisnosti o kokainu. Međutim, ona je, na neki način, društveno prihvatljiva, pa je cijeli svijet suočen sa ovom pošasti. Kažem pošasti, jer su cigarete označene kao glavni krivac pojačanog obolijevanja od brojnih nezaraznih bolesti, kao što su karcinomi, prije svega pluća. Ali, ni ostali karcinomi nisu izuzetak, poput karcinoma dojke kod žena, karcinoma reproduktivnih, digestivnih organa – objašnjava Škrbić.

Prema njegovim riječima, duvanski dim povezan je i sa povećanim obolijevanjem od drugih hroničnih nezaraznih bolesti.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Prije svega, riječ je o bolestima kardiovaskularnog sistema, a krajnje posljedice su infarkt i moždani udar. Takođe, osobe koje su aktivni pušaci, teže podnose kovid 19. Nažalost, duvanskom dimu su izložena i djeca i omladina, kroz takozvano pasivno pušenje, posebno u domaćinstvima – ističe Škrbić.

Kako kaže, statistika pokazuje da je kod nas svaka treća osoba pušač, a da godišnje od posljedica pušenja u našem regionu premine 15.000 ljudi.

Podsjeća da je, još osamdesetih godina prošlog vijeka, profesor Rajko Igić, koji je bio profesor na medicinskim fakultetima u Tuzli i Banjaluci, pokrenuo akciju obilježavanja 31. januara, kao dana bez duvanskog dima, odnosno dana bez cigarete.

– To je bilo nekoliko godina prije nego što je Svjetska zdravstvena organizacija, zbog naučnih dokaza da pušenje cigareta i duvanskih  dim štetno djeluje po zdravlje, utvrdila 31. maj kao svjetski dan borbe protiv cigareta. Od tog vremena, sve do danas, naš Medicinski fakultet, kao i fakulteti iz drugih republika bivše Jugoslavije, jednako obilježavaju oba datuma kao dane borbe protiv duvanskog dima, po čemu smo, vjerovatno, jedinstveni u svijetu – kaže Škrbić.

Angelina Dulić, studentkinja šeste godine banjalučkog Medicinskog fakulteta, rekla je da je tokom 2020. sprovedeno istraživanje na Univerzitetu u Banjaluci, na uzorku od 1.200 studenata.

– Od ovog broja, jednu trećinu čine pušača, među kojima je više studenata nekih drugih fakulteta, u odnosu na medicinu. Takođe, 69 odsto su laki pušači, a problem je pasivno pušenje, zbog čega smo jutros u prostorijama Narodne i univerzitetske biblioteke RS organizovali sat bez duvanskog dima. Poslali smo poruku da želimo generaciju bez duvanskog dima, ali i da se sazna koje su sve štetne posljedice dima, posebno za mlade ljude koji žele da se ostvare kao roditelji – naglašava Dulićeva.

Prema njenim riječima, većina studenata je u anketama odgovorila da su počeli da puše zbog stresa, a mnogi su rekli da su, u tom pogledu, na njih uticale kolege koje su pušači.

– Prošle godine snimili smo edukativni video pod nazivom „Generacija bez duvanskog dima“, koji je za jedan dan pogledalo 5.000 studenata – ističe Dulićeva.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu