Biznis

Svakoga brine nagli rast cijena hrane: Najviše ulja stiže iz Ukrajine, a i tamo bi sjetva mogla biti DESETKOVANA

Ukrajina je najveći svjetski proizvođač sjemena suncokreta i izvoznik suncokretovog ulja, pa je najava da bi površine pod ovom uljaricom u sjetvi koja je počela tamo, mogle biti umanjene za čak trećinu, a ova vijest je zabrinula potrošače širom svijeta.

Svakoga brine nagli rast cijena hrane: Najviše ulja stiže iz Ukrajine, a i tamo bi sjetva mogla biti DESETKOVANA
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Novinske agencije prenijele su da bi sjetvene površine pod suncokretom u Ukrajini mogle da padnu u 2022. na najniži nivo u posljednjih 13 godina, na oko 4,2 miliona do 4,4 miliona hektara, odnosno za 35 posto u odnosu na nivo iz 2021. godine, objavio je APK Inform u srijedu uveče.

– Ovo smanjenje je posljedica toga što je veliki dio borbi u toj zemlji koncentrisan u glavnim regionima za uzgoj suncokreta – navela je konsultantska kuća.

I Ukrajina i Ruska Federacija izuzetno su značajni proizvođači i izvoznici suncokreta i suncokretovog ulja, ali i drugih poljoprivrednih kultura. Zato zbog njihovog sukoba u cijelom svijetu vlada strah od nestašice hrane. Na televizijskim ekranima već gledamo slike iz radnji da nema osnovnih životnih namirnica nastalih zbog prekomjerne kupovine radi stvaranja zaliha.

Pročitajte još

Vlada Srbije je za svaki slučaj, da bi osigurala dobru snabdjevenost i zaštitla potrošače od poskupljenja, uvela dvije mjere. Privremeno je zabranila izvoz rafinisanog suncokretovog ulja, uz druge poljoprivredno–prehrambene proizvode bitne za ishranu stanovništva. Iz novembra 2021. godine na snazi je Uredba kojom je, uz osnovne namirnice, ograničila i cijenu ulja, pošto su zbog skoka cijene goriva naglo počele da poskupljuju. Litar sada košta, u prosjeku, oko 200 dinara.

Direktorka Poslovne zajednice “Industrijsko bilje“ Olga Čurović kaže da nije dovoljno samo da se posije suncokret već je značajno i da se usjev skine.

– Sve zavisi od toga dokle će sukob trajati. Već sada se prave analize u svijetu da će proizvodnja suncokreta pa i ulja biti prepolovljena. Hrana će biti skupa, ne samo zato što će biti umanjene površine pod primarnim poljoprivrednim kulturama u Ukrajini, već i zbog skupog vještačkog đubriva i nafte koji su svuda poskupjeli – navela je direktorka Čurović.

Ona kaže da je za domaće potrebe potrebno oko 100.000 tona ulja, a da godišnje domaće fabrike prerade od 500.000 do 600.000 tona suncokreta i proizvede oko 180.000 tona suncokretovog ulja. Ukoliko ove godine bude posijano više nego prethodnih sezona i vrijeme posluži može s očekivati i rekord veći od ovih 180.000 tona zejtina, prenosi Blic.

Očekuje se da u aprilu suncokrta bude posijano na 250.000 hektara, više nego lane kada je zauzeo od 225.000 do 230.000 hektara. U žetvi smo imali prinos od 3,1 tone po hektaru. Razlozi za veće interesovanje ratara za ovu uljaricu treba tražiti u dobroj cijeni suncokreta koji je u žetvi koštao oko 61 dinar i što suncokret dobro podnosi sušu, a upravo je takva bila lanjska godina.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu