Društvo

TASOVAC PRVI PUT POSLIJE NESREĆE "Da se nisam povrijedio, tumor na kičmi ne bi bio otkriven na vrijeme"

Ivan Tasovac, bivši direktor Beogradske filharmonije i bivši ministar kulture, na samom kraju prošle godine imao je nezgodu – pao je igrajući košarku, ozibljno povrijedio kičmu i završio u bolnici, gdje je ostao mjesec i po dana.

TASOVAC PRVI PUT POSLIJE NESREĆE "Da se nisam povrijedio, tumor na kičmi ne bi bio otkriven na vrijeme"
FOTO: DEJAN BRIZA/RAS SRBIJA

Međutim, i u njegovom slučaju se pokazala kao tačna ona stara tvrdnja da jedna nesreća ne ide sama. Otkriven mu je, naime, i tumor na pršljenju. Na kraju je, srećom, iz svega izašao kao pojbednik, a kroz šta je sve prošao prethodna dva mjeseca i zašto će dan kada se povrijedio slaviti kao novi rođendan, Tasovac prvi put za medije otkriva u intervjuu za Kurir.

Šta se tačno dogodilo tog dana kada ste povrijeđeni? Kako je došlo do nezgode?

Tog dana sam se povrijedio igrajući košarku i prebačen sam u Urgentni centar u ne baš novogodišnjem raspoloženju. Ljekari su konstatovali da mi je pukao prvi pršljen i da su male šanse da ću najluđu noć provesti igrajući čoček. Već sutradan se pokazalo da je to, međutim, bio tek početak medicinskog zapleta za mene i meni bliske lude, pošto je na snimcima otkriven i poveliki tumor na četvrtom pršljenu. Narednje nedjelje su bile ispunjene raznoraznim pregledima i analizama kako bi se utvrdila priroda tumora i kako bi ljekari riješili šta su moguće opcije. Ali da skratim kako ne bih skliznuo u patetiku klinike Švarcvald: imao sam vrhunsku njegu, operisao me je tim sjajnih ljekara koje je predvodio doktor Zagorac, tumor je odstranjen, sportska povreda sanirana i ja sam, poslije više od šest nedjelja, napustio bolnicu.

Jeste li naučili nešto iz ove nezgode?

– Mislim da je ovo jedna od boljih stvari koje su mi se desile u životu. Da se nisam slomatao na košarci, postojala je realna šansa da se tumor star više od decenije ne bi bio otkriven na vrijeme, što je moglo da ima katastrofalne posljedice. Koliko kog nešto na prvi pogled djelovalo loše ili bolno – nikad se ne zna zbog čega je to dobro. Uz to, shvatio sam da imam daleko više pravih prijatelja nego što sam toga bio svjestan ranije.

Da li vam nedostaje posao? Kako provodite vrijeme?

– Mislim da je čak i onima koji površno prate zbivanja na našoj kulturnoj sceni jasno da je Beogradska fiharmonija um,etnički sistem koji funkcioniše kao švajcarski sat. Zaista nije neophodno da budem svakodnevno u kancelariji kako bismo svakog petka na našim koncertima uspostavljali standarde koji će još dugo biti nedostižni za našu konkurenciju. Pošto se i u okviru našeg filharmonijskog sistema pretežno bavim strateškim pitanjima, kapitalnim projektima i razvojem, i u bolnici sam imao dosta vremena za razmišljanje. Sada se polako vraćam i dnevnim obavezama.

Šta spremate?

– Trenutno radim na konceptu novih vizuelnih rješenja, a u aprilu počinje prodaja karata za sezonu 2019/20. Potpisali smo i najvažnije ugovore za naš, već tradicionalni veliki junski koncert na otvorenom, koji postaje regionalna atrakcija, i siguran sam da će probiti sve rekorde što se tiče posjete, koja je prošle godine dostigla 40.000. U martu ćemo, u saradnji sa UNDP, obaviti pretkvalifikaciju za međunarodni arhitektonski konkurs za idejno rješenje za novu zgradu Beogradske filharmonije.

(Kurir)

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu