Društvo

TIKVA „ŠEF” JE POSEBNA Drago Oljača, uzgajivač rijetkih biljnih vrsta iz Gradiške

Među mnoštvom rijetkih vrsta voća, povrća i ukrasnog bilja, u dvorištu Drage Oljače, inženjera poljoprivrede u penziji, na počasnom mjestu su „šef” tikve.

TIKVA „ŠEF” JE POSEBNA Drago Oljača, uzgajivač rijetkih biljnih vrsta iz Gradiške
FOTO MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

Sjeme ove biljke nesvakidašnjeg imena nabavio je u Japanu, prije nekoliko godina, prilikom posjete kćerki i unučadima. Željan eksperimenata u poljoprivredi, Drago je uspješno rasadio „šef” tikvu koja se razvila većim dijelom dvorišta i svake jeseni bogato rađa. To pobuđuje veliko interesovanje njegovih komšija. Tikve najčešće kruškastog oblika, rasprostanjene su svuda oko kuće.

To je tikva glatkih listova, bijelih cvjetova, izuzetno otporna, prilagodljiva našem podneblju. Plodovi odnosno zelene tikve sa bijelim šarama su veoma dekorativne. Najbolje uspjevaju na mjestima gdje se mogu penjati jer se bore za svaki zračak Sunca i za toplinu – ispričao nam je Oljača napominjući da se „šef” tikva sije početkom maja, na otvorenom zemljištu, kada prođe opasnost od mraza.

Foto Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto Milan Pilipović/RAS Srbija

Spada među najstarije biljke. Gaji se uglavnom radi zrelih plodova koji služe kao posude u domaćinstvu, za držanje tekućine i hrane. Ove tikve, dok su mlade koriste se u ishrani. Ova egzotična vrsta tikve najviše je zastupljena u tropskim i suptropskim krajevima. Ima razgranat i snažan koren, izdanak je dug, po nekoliko metara, lišće srcasto sa promjerom od 15 do 30 centimetara. Cvjetovi „šef” tikve su blijedožuti, pojedinačni, sa pet kruničnih listića.

– Ova vrsta tikve zahtjeva mnogo prostora, vlage i gnojiva. Može se uzgojiti i na terasi. Plodovi su različite veličine i oblika. Mogu biti teški nekoliko desetina grama do više kilograma, karakterističnog oblika, najčešće kruškastog ali takođe i cilindričnog, ovalnog, jajolikog, kuglastog… Jedna biljka daje nekoliko plodova koji mogu narasti do metar i po – objašnjava ovaj vrijedni domaćin specifičnosti svojih tikava. Zreli plod, dodaje, ima tvrdu, elastično čvrstu i teško lomljivu koru.

Oljača otkriva da se mladi izdanci tikve mogu upotrebiti kao podloga za kalemljenje lubenice, da bi se postigao veći i raniji prinos.

– Kao i svako drugo bilje, potrebno je stalno zalijevanje, posebno prilikom formiranja i rasta plodova. Nije preporučljivo uzgajati ovu vrstu tikve u seni ili na mjestima gdje duvaju hladni vjetrovi. Vegetacioni period traje od 90 do 120 dana. Korjen je veoma dobro razvijen, moćan i prodire duboko u zemljište – opisuje Oljača karakteristike uzgoja „šef” tikve.

Foto Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto Milan Pilipović/RAS Srbija

Ona je prvenstveno dekorativnog karaktera i poslije sušenja mnogi je drže na vidnim mjestima, u domaćinstvima sa naglašenim etno karakterom.

– Tikve penjačice, višegodišnje ili jednogodišnje, zbog svojih listova i cvjetova najčešće imaju dekorativnu ulogu. One mogu biti odličan izbor za uljepšavanje ljetnjih bašti. Zbog svog izgleda, ova vrsta tikve mnogima privlači pažnju. Moje iskustvo govori da mnogi žele ovog puzećeg ljepotana imati u svojim baštama ili vrtovima – ispričao nam je Drago koji najviše vremena provodi u svome vrtu i rasadniku.

On redovno učestvuje na sajmovima i izložbama rijetkih biljnih vrsta, najčešće u jesen kada izlaže sadnice i plodove iz svoga bogatog i jedinstvenog vrta u okolini Gradiške.

Egzotika u Brestovčini

Osim tikava Drago uzgaja u svome vrtu u Brestovčini kod Gradiške japanske jabuke, magnolije, ginko, kalikarpu… Ginko ili japanska ljeska, objašnjava ovaj ljubitelj bilja, je jedinstvena vrsta bez živih i bliskih srodnika. Magnolija raskošnih cvjetova potiče iz sjeverne Amerike i Azije ali se i kod nas „odomaćila”. Kalikarpa je raskošna biljka ljubičastih bobica ili „žbun lijepih plodova”.

 

 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu