Magazin

"To ti je najveći neprijatelj" Srbi objasnili strancu kako treba da se ponaša na Badnje veče, posebno mu skrenuli pažnju na jednu stvar

Kako nam se bliži hladno vrijeme, bliži nam se i Nova godina, ali i Badnje veče i Božić.

Božić
FOTO: NENAD MIHAJLOVIĆ/RINGIER

Božić je kod nas veliki praznik, slavi se širom cijele Srbije i to uglavnom u krugu porodice, međutim nije neobično i da nekoga pozovete da sa vašom porodicom obilježi ovaj praznik.

Tako je jednog korisnika Redita pozvala jedna srpska porodica da im se pridruži u toku ovih praznika na Badnje veče, a on je brže bolje odmah otišao na ovu mrežu i pitao:

– Pozvan sam u Srbiju, treba da dođem na Badnje veče. Šta bi trebalo da znam? Molim vas podijelite sa mnom sve što znate. Recimo poput tradicionalne hrane i pića? Da li imate nešto čudno? Šta sa alkoholom? Koje teme treba da izbjegavam? Takođe, naučite me nekoj osnovnoj riječi – glasilo je njegovo pitanje.

“Izbjegavaj temu Kosova i sukoba Rusije i Ukrajine”

Nije dugo prošlo, ali ljudi su odmah počeli da mu odgovaraju, pošto je pitao na engleskom jeziku, na tom jeziku su nastavili i da mu se nižu odgovori.

– Ili je za Badnje veče ili Božić, postoji razlika. Na Badnje veče obično služimo vegeterijasnku hranu, malo ribe, suvo voće, jer pada u vrijeme posta. Pretpostavljam da nema potrebe da se donosi ništa, obično nemamo goste za to. Uglavnom ispod stola stavljamo malo slame koja simbolizuje štalu u kojoj je Isus rođen. Na Badnji dan je gozba sa mesom, pečenjem, supom, sarmom. Pozdravljate porodicu sa “Hristos se rodi”, a domaćin vam odgovara “Vaistinu se rodi”. Pravimo i poseban kukuruzni hljeb koji ima razne artikle u sebi. U mom selu stavljamo pasulj, dren i novčić. Svaka stvar simbolizuje bogatstvo, zdravlje itd, a porodica pokušava da pronađe novčić u hljebu. Pretpostavljam da je konzumiranje alkohola u redu, ali Božić je, a ne žurka, pa se nemojte opijati, to bi moglo da se smatra nepristojnim. Teme, samo nemojte pričati o prošlim ratovima, graničnim sporovima sa Kosovom, Rusijom protiv Ukrajine i biće vam dobro – napisao je jedan korisnik.

“Daj djeci pare, ne dolazi praznih ruku”

Mnogi pak preporučuju da ne bi trebalo otići praznih ruku, kao i da bi bilo dobro da se donese neka flaša alkohola, nešto slatko i cvijeće.

Pročitajte još

– Nemoj da ideš praznih ruku, ne valja tako, ponesi flašu nekog pića i ako ima djece tamo, obavezno im daj po 10 ili 20 evra – napisao je komentator.

Dok su ga drugi upozoravali da je srpski Božić sedmog januara, da se ne bi slučajno pojavio 25-tog decembra.

Divno je kako su mu u komentarima veoma lijepo i sažeto objasnili kako treba da dođe i šta treba da ispoštuje kada je riječ o srpskom svetom prazniku, ali još neki su odlučili da mu izdetaljišu do maksimuma da se ne bi zbunio.

Međutim, nekima je čudno to što je pozvan na Božić, obzirom da se to uglavnom praznuje sa porodicom.

“To je prazknik koji se proslavlja sa porodicom, čudno je što su te pozvali”

– Veoma je čudno i nije uobičajeno da budete pozvani na Badnje veče, tradicija je da se u to vrijeme bude kući sa porodicom i bez gostiju, ili da zajedno odete u crkvenu portu da čekate Božić. Večera za Badnje veče je, kako neko reče, u okviru posta – napisala je jedna djevojka u komentarima.

Ono što je uobičajeno jeste čestitanje ovog velikog praznika porodici i prijateljima preko telefona, pa mnogi šalju i one fotografije za srećno Badnje veče i srećan Božić.

Ali su mu u komentarima i obrazložili da je Srbima jako bitno ko im na Božić prvi uđe u kuću, taj je po pravilu i “položajnik”.

– Prvi gost koji ujutro stigne u kuću ima poseban status, on je “položajnik”, u prevodu on je donosilac radosne vijesti o Hristovom rođenju i ništa više, a od domaćina za uzvrat prima poklone – napisala je nepoznata djevojka u komentarima.

“Čuvaj se promaje, to je najveći srpski neprijatelj”

Naravno, napisala je i da svi ostali gosti dolaze u vrijeme ručka i jedu sa porodicom, kao i da to zaista nije večera, već ručak. Navodeći da se ne jede na brzinu i da je u središtu pečeno prase umjesto ćuretine.

Među riječima koje su mu preporučili da nauči nalazi se ona glavna: “Živjeli”. Naglašavajući da će tu riječ izgovoriti više puta u toku dana, jer se kod Srba nazdravlja više puta dnevno, piše Blic.

Naravno, uz ovako ozbiljno pitanje idu i šale na račun naših strahova, pa su tako u daljim komentarima pisali i kako treba da se plaši “promaje”, kao i da je to najveći srpski neprijatelj.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu