Politika

TRALJAVI OBRAČUNI ODRŽAVANJA VOZILA Ovo su revizori našli u Ministarstvu spoljne trgovine BiH

Traljavi obračuni troškova službenih putovanja, uvećani izdaci za održavanje pojedinih vozila, neracionalno korištenje sredstava odobrenih za ugovore o djelu, povećan broj zaposlenih – samo su neke od nepravilnosti koje je uočila Kancelarija za reviziju institucija BiH u revizorskom izvještaju Ministarstva spoljne trgovine i ekonomoskih odnosa BiH za 2019. godinu.

TRALJAVI OBRAČUNI ODRŽAVANJA VOZILA Ovo su revizori našli u Ministarstvu spoljne trgovine BiH
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Revizori su utvrdili da Ministarstvo nije osiguralo da se prilikom pravdanja troškova  službenog putovanja prilaže potpuna, relevantna dokumentacija na osnovu koje se može potvrditi tačnost obračuna putnih troškova, jer u pojedinim slučajevima ne prilažu se pozivi za službeni put u inostranstvo.

Uočeno je da uz pojedine putne naloge nisu priloženi pozivi za službeni put kao vjerodostojan dokument na osnovu kojeg se priznaju i pravilno obračunavaju troškovi službenog putovanja – navode revizori.

Pored toga, Ministarstvo nije preispitalo ni opravdanost izdvajanja značajnih iznosa za održavanje pojedinih vozila s ciljem racionalizacije ovih troškova.

Ukupni izdaci za upotrebu službenih vozila u 2019. godini iznose 96.933 KM. Značajniji izdaci se odnose na izdatke za gorivo (42.057 KM), materijal i usluge za održavanje vozila (29.700 KM), nabavku auto-guma (11.179 KM) i osiguranje motornih vozila (5.888KM).

Revizori navode da ovo Ministarstvo raspolaže sa ukupno osam vozila, a pravo  korištenja 24 sata dnevno omogućeno je za tri vozila – koje koristi ministar, zamjenik ministra i sekretar.

– Utvrđeno je da sistem internih kontrola vezanih za upotrebu službenih vozila nije zadovoljavajući. Izostala je kontrola i analiza značajnog ulaganja u održavanje pojedinih vozila – navodi se u izvještaju revizora.

Dodaje se da su troškovi održavanja vozila u Kabinetu ministra u 2018. godini iznosili 11.798  KM, dok su prošle godine izdaci za održavanje istog vozila uvećani i iznose 16.233 KM.

– Ministarstvo treba ekonomično koristiti službena vozila i, ukoliko se pokaže neuobičajeno, kontinuirano i značajno ulaganje u održavanje službenih vozila, preduzeti mjere kojima bi se izbjeglo ekonomski neopravdano ulaganje u održavanje i korištenje vozila – upozoravaju revizori.

Pored ovih nepravilnosti, revizori su primjedbe imali i kod angažmana po osnovu ugovora o djelu. Navode da su i dalje prisutni angažmani po osnovu ugovora o djelu na radna mjesta predviđena sistematizacijom i na periode od devet do dvanaest mjeseci za poslove koji nisu privremenog karaktera.

– Osim toga, i dalje se ne obrazlažu potrebe za angažmanom i ne sastavljaju se izvještaji o obavljenom poslu u svim slučajevima- navode revizori.

U izvještaju stoji podatak da su izdaci po osnovu ugovora o djelu realizovani u 2019. godini u neto iznosu od 99.680 KM. Angažovano je ukupno 31 izvršilac, a angažmani su trajali od jednog do 12 mjeseci. Planirani budžet za ove namjene iznosio je 110.000 KM, a izdaci po ovom osnovu isplaćeni su na mjesečnom nivou u rasponu od 400 KM do 1.500 KM.

– I ove, kao i prethodnih godina, prisutne su nepravilnosti na koje su revizori ukazivali kroz izvještaje prethodnih godina. Ministarstvo se ne pridržava Pravilnika o procedurama zaključivanja ugovora o djelu tako da se i dalje obavljaju angažmani po osnovu ugovora o djelu bez dokumentovane i obrazložene potrebe za istim i prisutno je angažovanje na  radna  mjesta  koja  su  predviđena sistematizacijom- stoji u izvještaju revizora.

Dodaje se da kod pojedinih angažmana nedostaju izvještaji o obavljenom poslu koje odobrava ovlaštena osoba kao potvrdu da su poslovi stvarno i  kvalitetno izvršeni i da su se stekli uslovi za isplatu naknade.

U slučajevima u kojima su se podnosili izvještaji o obavljenom poslu, isti su bili samo formalnog karaktera jer nisu sadržavali dovoljno informacija o stepenu i rezultatu izvršenog posla i, kao takvi, nisu pružali adekvatnu podlogu za ocjenu kvaliteta obavljenog posla.

Takođe, kako se navodi u izvještaju, i dalje su prisutni angažmani na periode od devet i 12 mjeseci za poslove koji nisu privremenog karaktera i koji se ne mogu smatrati ugovorima o djelu, s obzirom na to da imaju karakter radnog odnosa.

Revizori upozoravaju da je Ministarstvo u  2019.  godini obavilo prijem četiri državna službenika i  tri zaposlenika na neodređeno vrijeme putem javnog konkursa, s tim da nije pribavljena saglasnost Savjeta ministara BiH za  zapošljavanje.

Jedan državni službenik zasnovao je radni odnos na neodređeno vrijeme eksternim premještajem iz Kancelarije koordinatora za reformu javne uprave BiH.

Na određeno vrijeme angažovano je ukupno šest osoba (dva pripravnika, jedan savjetnik ministra, dva savjetnika zamjenika ministra i šef Kabineta ministra).

Sedam državnih službenika putem internog konkursa i dva zaposlenika putem javnog konkursa unaprijeđena su na veću poziciju. Dva državna službenika i dva zaposlenika su interno premješteni sa jednog radnog mjesta na drugo radno mjesto koje pripadaju istom nivou radnog mjesta i sa istim platnim razredom.

Kancelarija za reviziju institucija BiH u revizorskom izvještaju se osvrnula i na interne procedure u ovom Ministarstvu, koje se, kako navode, takođe, ne poštuju.

– Iako je internim procedurama stvaranja obaveza u Ministarstvu propisano da, pored ministra koji je naredbodavac, odobrenje za plaćanje, odnosno unos u ISFU, potpisuju i zamjenik ministra, kao i sekretar, to nije u svim slučajevima osigurano.

U pojedinim slučajevima, kao što su, na primjer, usluge reprezentacije i nabavka poklona, nije osigurana vjerodostojna dokumentacija za plaćanje i knjigovodstveno evidentiranje, a izvršena je obrada i potpisano odobrenje za plaćanje obaveza- navodi se izvještaju.

Dodaje se da je utvrđeno da na fakturama stoji potpis neovlaštene osobe, a utvrđen je i nedostatak potpisa osobe na fakturi/otpremnici koja je primila robu kao potvrde da je roba isporučena. Na fakturi nije precizno navedeno o kakvom poklonu/artiklu/predmetu nabavke se radi i slično.

Revizori su utvrdili i da sistem internih kontrola vezanih za praćenje izvršenja budžeta i izvještavanje o budžetu, takođe, nije na zadovoljavajućem nivou.

Ističu da u Ministarstvu nije osiguran dokumentovan trag o izvještavanju o raspoloživosti budžeta prema ovlaštenim osobama/naredbodavcima kako bi se osigurala transparentnost izvještavanja, odnosno dokazi da su isti upoznati sa finansijskom situacijom što bi doprinijelo stvaranju obaveza u dopuštenim granicama raspoloživog budžeta.

Pročitajte još

– Naime, neplaniranim unapređenjima državnih službenika u Ministarstvu, kao i neselektivnom isplatom stimulacija te redovnim isplatama naknada za prekovremeni rad za posljedicu je imalo nedostatak  sredstava na platama, tako da  je Ministarstvo moralo posegnuti za restrukturisanjem rashoda na način da su povećani izdaci za plate za 86.000 KM. Uzrok nedostataka sredstava na platama, između ostalog, predstavlja i prijem dva pripravnika na određeno vrijeme od godinu dana tako da je prosječan broj zaposlenih u 2019. godini iznosio 188 koliko ih je bilo i na 31.12.2019. godine, dok je planirani i odobreni broj zaposlenih bio 186- navodi se u izvještaju.

Dodaje se da su za bruto plate i naknade zaposlenih u ovom Ministarstvu u prošloj godini izdvojeno 5.283.100 KM, Bruto plate i naknade su veće u odnosu na 2018. godinu za 120.909 KM što je posljedica većeg broja zaposlenih u prošloj godini,u odnosu na godinu ranije.

Prosječan broj zaposlenih za koje su isplaćene bruto plate u Ministarstvu bio je 188, iako je budžetom za 2019. godinu planirano i odobreno 186 zaposlenih.

Podsjećamo, sve do decembra 2019. godine Savjet ministara je funkcionisao u tehničkom mandatu, a funkciju ministra spoljne trgovine i ekonomoskih odnosa BiH obavljao je Mirko Šarović.

Sadašnji ministar Staša Košarac je tu dužnost preuzeo 24. decembra prošle godine.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu