Društvo

Tri četvrtine reklamacija opravdano: U Srpskoj postoji 10 udruženja za zaštitu potrošača, Vlada im od 2019. dala 350.000 KM

U evidenciju Ministarstva trgovine i turizma Republike Srpske upisano je 10 udruženja građana koji se između ostalog bave i zaštitom potrošača.

Tri četvrtine reklamacija opravdano: U Srpskoj postoji 10 udruženja za zaštitu potrošača, Vlada im od 2019. dala 350.000 KM
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Za sufinansiranje materijalnih troškova i finansiranje projekata iz oblasti zaštite potrošača, Ministarstvo trgovine i turizma je od 2019. obezbijedilo udruženjima 350.000 KM od čega se oko 50 odsto odnosilo na finansiranje projekata iz oblasti zaštite potrošača, navodi se u reviziji učinka Funkcionisanje zaštite potrošača koju je objavila Glavna služba za reviziju javnog sektora RS.

Nalazi revizije pokazuju da je u posmatranom periodu unaprijeđena zaštita potrošača, ali da ona ne funkcioniše na način kojim bi se u potpunosti obezbijedila efikasna i efektivna zaštita potrošača na cjelokupnom prostoru Republike Srpske, te da postoji potreba za unaprijeđenjem funkcionisanja sistema u cilju obezbjeđenja višeg nivoa zaštite potrošača i njihovih prava.

Naime, arbitražni odbori pri Privrednoj komori Republike Srpske i Zanatsko preduzetničkoj komori Republike Srpske, kao mehanizmi zaštite potrošača, nisu formirani. Savjetodavna tijela za zaštitu potrošača formirana su u samo 23 jedinice lokalne samouprave, iako je Zakon o zaštiti potrošača u Republici Srpskoj stupio na snagu 2012. godine.

Savjetodavna tijela funkcionišu u 12 jedinica lokalne samouprave.

Pročitajte još

Komisije za rješavanje reklamacija potrošača formirane su u 35 javnih preduzeća u nadležnosti jedinica lokalne samouprave i koja pružaju ekonomske usluge.

– Prigovori potrošača na ekonomske usluge uglavnom se odnose na kontinuitet i kvalitet usluge, a u posmatranom periodu imaju nešto izraženiji rast u odnosu na rast drugih potrošačkih prigovora. Prigovori potrošača se uglavnom odnose na kvarove, očitavanje i fakturisanje isporučene usluge i otpis „neopravdanog“ duga. Prigovori potrošača su se rješavali u roku od 1 do 133 dana, a najčešće u zakonom propisanim rokovima i u korist potrošača. U posmatranom periodu, povećan je broj zahtjeva potrošača koji su se obraćali Republičkoj upravi za inspekcijske poslove po osnovu reklamacija za kupljenu robu ili uslugu. Provedeni inspekcijski nadzori po osnovu reklamacija potrošača pokazuju da je 3/4 tih reklamacija bilo opravdano – navodi se, između ostalog, u izvještaju.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu