Društvo

U CRNU GORU BEZ OGRANIČENJA BRZINE Neobična situacija za vozače na putu Trebinje - Herceg Novi

Put od Trebinja do Herceg Novog, na dionici kroz Crnu Goru, i ove ljetne sezone turisti, koji su išli u crnogorsko primorje, plaćali su putarinu od tri evra u jednom pravcu za putnički automobil.

U CRNU GORU BEZ OGRANIČENJA BRZINE Neobična situacija za vozače na putu Trebinje - Herceg Novi
FOTO DUBRAVKA ČOLOVIĆ/RAS SRBIJA

Dionica izgrađena prije 10 godina i koja se od tada naplaćuje oronula je, rupe u asfaltu krpljene su na više mjesta, a na pojedinim dijelovima vidljiva su i udubljena na kolovozu.

Maksimalna dozvoljena brzina na najskupljem putu u regionu je 70 kilometara na sat. I to samo na jednom mjestu, dok saobraćajni znaci za ograničenje brzine od 40 do 60 kilometara na sat vozače upozoravaju skoro na svakom kilometru.

Za razliku od puta kroz Crnu Goru, u dijelu koji prolazi kroz Republiku Srpsku, od Aleksine međe do graničnog prelaza Zubci, nema skoro nijednog znaka ograničenja brzine, iako put prolazi kroz naseljena mjesta, ima uspona, krivina, ali i ravnice.

Iz pravca Trebinja nisu postavljeni saobraćajni znakovi ograničenja brzine, dok iz suprotnog smjera ima svega nekoliko znakova koji upozoravaju vozače da je dozvoljena brzine 60 ili 40 kilometara na sat,  koji su gusto postavljeni u blizini lokaliteta Obodina, na svega nekoliko kilometara od grada.

Za razliku od znakova o ograničenju brzine, znakovi opasnosti su česti u rejonu Zubaca. Kad ulaze u Republiku Srpsku iz Crne Gore, vozači su upozoreni o ograničenjima brzine na putevima u BiH u zavisnosti o kojoj katergoriji se radi i da li prolazi kroz naseljenja mesta.

Precizan odgovor da li su saobraćajni znaci koji upozoravaju na dozvoljenu maksimalnu brzinu potrebni i na putu do graničnog prelaza Zubci i zašto su postavljeni samo u rejonu Obodine, Srpskainfo nije uspio dobiti u preduzeću „Hercegovina putevi“, niti u policiji.

Znaju se pravila vožnje kroz naselja i sve je urađeno prema saobraćajnom projektu. Javno preduzeće „Putevi“ su bili samo izvođači radova – rekao je Mišo Šćepanović, direktor „Hercegovina puteva“.

Iz Policijske uprave Trebinje su, takođe, odgovorili da je zakonom predviđeno da se postavljanje saobraćajne signalizacije i opreme na javnom putu radi na osnovu saobraćajnih projekata, a samo u izuzetnim slučajevima ministar saobraćaja i veza može odrediti postavljanje privremene saobraćajne signalizacije.

Foto Dubravka Čolović/RAS Srbija
Foto Dubravka Čolović/RAS Srbija

– Policajci o svim uočenim oštećenjima saobraćajne signalizacije, kao i ostalim nedostacima bitnim za bezbjednost saobraćaja rade informaciju, koju dostavljanju preduzeću kome su povjereni poslovi održavanja i zaštite javnih puteva – navedeno je u odgovoru.

O manjoj putarini na putu Trebinje – Herceg Novi za stanovnike pograničnih gradova ili o njenom, eventualnom, ukidanju govori se već skoro deceniju, ali još nema riješenja.

Crna Gora da preuzme put

Predsjednik opštine Herceg Novi Stevan Katić izjavio je da koncesionar „Univerzal monte” potražuje višemilionski iznos da bi put „predao” opštini Herceg Novi, dok opština ne odustaje od inicijative da država preuzme upravljanje putem, jer ga je proglasila magistralnim.

– Sad se radi o iznosu od oko pet miliona evra, koliko koncesionar traži da mu se isplati. Pozivamo državu da to preuzme na sebe – izjavio je Katić.

On je dodao da ni opština nije odustala od mogućnosti da sama gazduje putem, ali još nije pronađeno dobro rješenje.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu