Srpska će se ovim pridružiti grupi od stotinu zemalja koje uveliko sprovode imunizaciju među mladima, a od prošle godine besplatna vakcinacija je krenula i u Srbiji, Crboj Gori, te Federaciji BiH.
Od karcinoma grlića materice godišnje u Srpskoj oboli između 180 i 200 žena, a njih pedeset, nažalost izgubi bitku sa ovom bolešću. Upravo se vakcinacija savjetuje kao najbolja prevencija od HPV virusa.
U Institutu za javno zdravstvo RS za Srpskainfo su potvrdili da je okončana nabavka vakcina protiv humanog papiloma virusa, a za koju je tender pokrenut prije mjesec i po dana.
– Ubrzo, po okončanju svih ostalih administrativnih procedura, očekujemo i isporuku vakcina u Institut – rekla je Jela Aćimović, pomoćnik direktora za medicinske poslove u ovoj ustanovi. Za početak vakcinacije, Vlada RS obezbjedila je milion KM.
HPV virus se uglavnom prenosi seksualnim kontaktom i zato je, radi makismalne zaštite, preporuka da vakcinu prime upravo najmlađi, prije stupanja u seksualne aktivnosti.
Prema programu vakcinacije protiv HPV u Republici Srpskoj, preporučeno je da se besplatna vakcinacija protiv HPV provodi kod djevojčica i dječaka uzrasta od 11 do 14 godina, i to u nadležnim domovima zdravlja. Prema podacima Zavoda za statistiku RS, u 2021. godini u Srpskoj je bilo skoro 44.000 djece ovog uzrasta, od čega je 22.587 dječaka i 21.328 djevojčica.
Doktorka Aćimović pojašnjava i da će se vakcinacija koju preporuči doktor medicine ili specijalista odgovarajuće grane medicine ili koja se traži na lični zahtjev korisnika, za osobe koje nemaju pravo na besplatnu vakcinaciju, provoditi u Institutu za javno zdravstvo RS.
– HPV vakcine su bezbjedne i efikasne, o čemu svedoče brojne studije i podaci iz zemalja koje su ranije započele sa vakcinacijom protiv HPV i koje su gotovo eradikovale karcinom grlića materice – napominje Jela Aćimović. Kada bi međutim vakcinacija tačno mogla početi, u Institutu ne preciziraju.
Kako se navodi u dokumentu resornog ministartsva “Vakcinacija protiv humanog papiloma virusa u Srpskoj”, koji je objavljen na sajtu Instituta, planirano je da nadležni domovi zdravlja dostavljaju obaveštenje i preporuku za vakcinaciju roditeljima, odnosno starateljima na početku školske godine, te ih informišu o mestu i terminu vakcinacije.
Iz Higijensko-epidemiološke službe dobojskog Doma zdravlja prošle sedmice su naveli kako se dolazak ovih vakcina očekuje za mjesec dana.
– U zakonu je propisano da će ih davati porodična, multidisciplinarni centri, ali videćemo još kako će se organizovati svaki dom zdravlja ponaosob – rekla je epidemiolog Ana Ćeklić Stevanović, prenosi Srna.
Ona je podsjetila i da u zemljama u kojima je uvedena vakcina protiv HPV sa organizovanim skrining programom incidenca javljanja karcinoma grlića materice je izrazito niska. Navela je primjer Australije u kojoj je broj novozaraženih od karcinoma ispod pet na 100.000 žena, dok u BiH iznosi 24.
Većina ljudi se tokom života inficira jednim ili sa više tipova HPV virusa, a najviše je zaraženih do 25. godine.
– Zahvaljujući dobrim odbrambenim snagama organizma najveći dio populacije uspje da eliminiše taj virus u roku od šest mjeseci, pa do maksimum 24 mjeseca. Ali, kod onih kod kojih ostane u organizmu, izaziva određene patološke promjene, prevashodno na grliću materice – pojasnila je pomoćnica direktora za medicinske poslove u bijeljinskoj bolnici Nela Mitrović. Ukoliko se na vrijeme otkrije, dodala je, rak grlića materice je izlječiv.
Ginekološki pregled i papa nalaz su najsigurniji u prevenciji njegovog nastanka.
Četvrti najčešći rak u svijetu
Rаk grlićа mаtеricе је četvrti najčešći rak među ženama. U svijetu su u upotrebi tri vakcine protiv HPV virusa – dvovalentna, četvorovalentna i devetovalentna. Kako struka pojašnjava, djeci do navršenih 14 godina vakcina se daje u dvije doze sa razmakom od šest mjeseci. A, zašto baš u tako mladom uzrastu? Jer je, pokazalo se, imuni odgovor bolji kod djece u prеdtinејdžеrsкоm dobu, nego kod starijih. Zdravstveni radnici navode da je važno da ovu vakcinu prime i dječaci s obzirom na to da su i oni prenosioci virusa, a mogu i oboljeti od nekih drugih vrsta karcinoma.
Ispitivanja su potvrdila da su najčešće neželjene reakcije na HPV vakcinu bol, otok i crvenilo na mjestu uboda, te glavobolja, mučnina i povišena tjelesna temperatura. Na sajtu Instituta za javno zdravlje “Dr Milovan Jovanović Batut” u Srbiji navodi se da sama HPV vаkcinа nе mоžе izаzvаti HPV infеkciјu ili kаrcinоm, kao i da nema pоdаtаkа dа bi primjеnа ove vаkcinе mоglа imаti еfеktе nа plоdnоst. Vakcinu protiv HPV virusa u Srbiji je od juna primilo više od 23.000 djece.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu