Predložio sam, prvo jednom velikom trgovačkom lancu, a potom i lokalnim vlastima u Mostaru, da radnici zaposleni u trgovinama nedjeljom odmaraju, ali da prodavnice ipak budu otvorene. Rješenje je u tome da vikendom u trgovinama rade studenti – objašnjava Šantić za Srpskainfo.
Pošto je dugo živio u Švedskoj, vidio je, kaže, da taj model u ovoj razvijenoj skandinavskoj zemlji već godinama odlično funkcioniše, na radost i radnika i potrošača i studenata, koji su dobili priliku da zarade džeparac.
– Izgleda da sam se ipak preračunao i da u Bosni i Hercegovini stvari ne funkcionišu kao u Švedskoj – kaže Senad.
Navodi da vlasnici trgovačkog lanca, kojima se obratio, nisu bili oduševljeni njegovom idejom.
– Gradska vlast u Mostaru nikad nije odgovorila na ovu moju inicijativu – dodaje Senad Šantić.
Šantić je, nakon povratka iz Švedske, u Mostaru osnovao IT kompaniju, koja napreduje i raste i danas ima 70 zaposlenih. Lani je ovaj mladi poslodavac sve svoje radnike počastio ljetovanjem u Alanji o trošku firme, a na kraju poslovne godine im je podijelio 50 odsto profita firme.
Trgovinama u Mostaru je rad nedjeljom zabranjen u aprilu. Izuzetak od ovog pravila odnosi se na trgovine koje imaju odobrenje za rad od nadležnih službi, s tim da neki drugi dan u sedmici moraju zatvoriti radnje.
U Republici Srpskoj rad nedjeljom je zabranjen u samo nekoliko lokalnih zajednica, među kojima je i Bijeljina.
I gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković je najavio da će Skupštini Grada predložiti da donese odluku o zabrani rada nedjeljom, ali je pitanje kako će se ta priča završiti.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu