Biznis

ULTIMATUM POLJOPRIVREDNIKA Hitno uvesti mjere zaštite od prekomjernog uvoza ili slijede blokade

Ako do 25. februara ne budu uvedene zaštitne mjere na uvoz svježeg i rashlađenog goveđeg i svinjskog mesa u BiH, domaći poljoprivrednici poručuju da neće imati izbora, nego da organizuju blokadu graničnih prelaza.

ULTIMATUM POLJOPRIVREDNIKA Hitno uvesti mjere zaštite od prekomjernog uvoza ili slijede blokade
FOTO: SHUTTERSTOCK

Kako su potvrdili za Srpskainfo, u slučaju takvog scenarija ne isključuju ni mogućnost blokade puteva i državnih institucija. Upozoravaju da više nemaju vremena za čekanje, s obzirom na to da ih je uvoz gotovo skroz potopio.

Domaći farmeri traže uvođenje carina na svježe i rashlađeno goveđe i svinjsko meso od 10 odsto, te taksu od 1,5 KM po kilogramu svinjskog i 2,5 KM po kilogramu uvezenog goveđeg mesa.

Sedam na jedan

Zvanična statistika pokazuje da je u BiH lane uvezeno 56,76 miliona kilograma mesa i drugih klaoničkih proizvoda za jelo u vrijednosti od 263,7 miliona maraka, dok smo izvezli 7,93 miliona kilograma vrijednih 40,2 miliona KM. Dakle, na jedan izvezeni kilogram mesa iz uvoza nam dođe sedam kilograma.

Samo u januaru ove godine izvezli smo 308.115 kilograma mesa, a uvezli 3,94 miliona kilograma ili skoro 13 puta više.

U Savezu udruženja poljoprivrednih proizvođača RS kažu da je situacija više nego zrela za uvođenje pomenutih mjera.

Tri ministra prtiv

Stojan Marinković, predsjednik ovog saveza, podsjeća da su, u tom pogledu, i Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH (MSTEO) i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS (MPŠV) uputili inicijativu Savjetu ministara BiH (SM).

FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

– Međutim, na prošloj sjednici Savjeta ministara troje ministara nije glasalo za to i prijedlog nije prošao. Ponovo smo održali sastanak s ministrom spoljne trgovine BiH, i opet je konstatovano da je neophodno uvesti zaštitne mjere – kaže za Srpskainfo Marinković.

Pročitajte još

Dodaje da su, takođe, ispoštovane procedure za otvaranje konsultacija s predstavnicima EU, u kojima će učestvovati i jedan član ispred poljoprivrednika.

– MSTEO je saglasan s našim zahtjevom, za koji su potvrdili da je opravdan, te da imamo uporište u SSP, koji kaže da je moguće uvesti zaštitne mjere, bez sukoba sa EU i bez narušavanja međunarodnih sporazuma. Sad čekamo naredni potez SM, a ako opet prevladaju lične ili političke tričarije, nećemo imati izbora nego da krenemo s planiranjem protesta – kaže Marinković.

Perspektiva

Dodaje da bi, u slučaju uvođenja zaštitnih mjera, naši poljoprivrednici pokušali da ožive domaću poljoprivredu, za što ima mogućnosti.

– I, što je najbitnije, pokušali bismo da mlade ljude zadržimo ovdje i dokažemo da ova grana ima perspektivu. Kao razumni ljudi i domaćini želimo da vjerujemo da će oni koji odlučuju o ovom problemu konačno dati podršku uvođenju mjera zaštite domaće proizvodnje i da protesti neće biti neophodni. I nama je draže i korisnije da oremo njive, budemo na farmama, u plastenicima, staklenicima, voćnjacima, vinogradima, nego da na ulici iskazujemo svoj revolt – poručuje Marinković.

FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

Iz MPŠV više puta su ponovili da je eventuelno uvođenje kvota i prelevmana oblast spoljne trgovine u nadležnosti BiH.

– Domaći poljoprivrednici su se po pitanju zaštite domaće proizvodnje više puta obraćali Savjetu ministara, ali, nažalost, nikada nisu dobili pozitivan odgovor – rekli su za Srpskainfo u ovom ministarstvu.

Sirovine

Ministar poljoprivrede RS, Boris Pašalić, nedavno je izjavio da bi uvođenje taksi trebalo da zaštiti domaću proizvodnju, a mesoprerađivače okrene domaćim stočarima, koji bi mogli da im obezbijede potrebne sirovine.

– Ta mjera bi bila privremena, a na Savjetu ministara je da utvrdi koji je to vremenski period. Smatramo da je opravdano da taj period ne bude manji od 120 dana – rekao je Pašalić.

I ministar spoljne trgovine BiH, Staša Košarac, nedavno je poručio da udruženja poljoprivrednika imaju njegovu podršku da se nađe rješenje oko zaštitnih mjera na uvoz svježeg i rashlađenog junećeg i svinjskog mesa. On je izrazio žaljenje što u jednom dijelu Savjeta ministara nije bilo volje da se podrži uvođenje ovih mjera, te poručio da to neće zaustaviti napore da do toga i dođe.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Podsjetimo, na sjednici Savjeta ministara, koja je održana 8. februara, nije donesena odluka o posebnim zaštitnim mjerama za uvoz određenih proizvoda iz zemalja EU.

– Nakon dva kruga glasanja, sa sedam glasova za i tri protiv, nije postignut konsenzus za donošenje ove odluke. Riječ je o mjerama koje je predložilo MSTEO na uvoz svježeg i rashlađenog goveđeg i svinjskog mesa iz zemalja EU – saopštili su iz Savjeta ministara nakon sjednice.

Protest

Na sjednici koja je juče održana na dnevnom redu nije bila tačka o uvođenju ovih mjera.

Zbog nezadovoljstva domaćih farmera, u Gradiški i Bijeljini su 28. decembra 2020. održani masovni protesti s kojih su poljoprivrednici uputili jasan i nedvosmislen zahtjev Savjetu ministara da hitno uvedu zaštitne mjere za domaću proizvodnju i ograniče prekomjeran uvoz. Ukoliko njihovim zahtjevima ne bude udovoljeno, poljoprivrednici su poručili da će opet organizovati proteste na svim graničnim prelazima na kojima je dozvoljen uvoz poljoprivrednih proizvoda.

Svinjarstvo

Mišo Maljčić, predsjednik Udruženja uzgajivača svinja RS, naglašava da je situacija u svinjarstvu katastrofalna i da se nada da će zaštitne mjere što hitnije biti uvedene. Dodaje da je prodaja svinjskog mesa, odnosno živih svinja, ispod svakog nivoa.

– S obzirom na cijenu sirovina, kilogram svinjskog mesa trebalo bi da bude tri, a on košta 1,6 KM, što znači da samo gomilamo gubitke. Klaonice su 99 odsto okrenute uvozu sirovina iz EU, čiji viškovi završavaju kod nas po izuzetno niskom damping cijenom. Takođe, naše stanovništvo uglavnom kupuje uvozno meso. Sve to zajedno će nas uništiti – kaže za Srpskainfo Maljčić.

Naglašava da će farmeri tražiti sastanak s liderom SDA Bakirom Izetbegovićem, jer bošnjački ministri u Savjetu ministara nisu podržali odluku o uvođenju zaštitnih mjera na uvoz mesa u BiH.

– Spremni smo da im detaljno objasnimo neophodnost uvođenja ovih mjera jer, možda, nisu najbolje upoznati sa ozbiljnošću situacije, te pozitivnim efektima njihovog uvođenja. Ne želimo proteste, ali ako sve ostane mrtvo slovo na papiru, samo nam to preostaje – poručuje Maljčić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu