Politika

Upitna fotelja Zlatka Kneževića u Sarajevu: Hoće li Srpska ovaj put ostati pri stavu o povlačenju sudija iz Ustavnog suda BiH

Hoće li doći do povlačenja srpskih sudija iz Ustavnog suda BiH i ako se to desi da li će to onemogućiti dalji rad navedenog suda.

Zlatko Knežević jedini sudija iz RS u Ustavnom sudu BiH
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Predstavnici političkih partija u Srpskoj na sastanku sa predsjednikom Republike Miloradom Dodikom usaglasili su se da se uskoro održi posebna sjednica Narodne skupštine RS na kojoj će se tražiti povlačenje srpskih sudija iz Ustavnog suda BiH.

Na sastanku su, osim predstavnika partija vladajuće većine, trebali bili i predstavnici SDS, ali su oni juče odustali od potpisivanja zajedničke izjave, dok su iz PDP i koalicije „Za pravdu i red“ od ranije bojkotovali sastanak.

Trenutno u Ustavnom sudu BiH ima samo jedan srpski sudija i to Zlatko Knežević, dok je mjesto drugog srpskog sudije upražnjeno od novembra prošle godine.

Naime, Ustavni sud BiH čini devet sudija, od kojih šest sudija biraju parlamenti entiteta (Predstavnički dom Federacije BiH bira četiri, a Narodna skupština Republike Srpske dva). Preostalu trojicu bira predsjednik Evropskog suda za ljudska prava, nakon konsultacija sa Predsjedništvom BiH.

Osim Kneževića, u Ustavnom sudu BiH iz Republike Srpske bio je i Miodrag Simović, ali je to mjesto upražnjeno nakon što je on početkom novembra prošle godine napunio 70 godina i po sili zakona i Ustava BiH prestao mu je mandat. Od tada se čeka da NSRS imenuje novog sudiju, ali se to još nije desilo.

Ukoliko NSRS sada donese odluku o povlačenju srpskih sudija iz Ustavnog suda BiH to će značiti da taj sud napušta jedino Knežević.

Da li će do toga doći ostaje da se vidi jer ovo nije prvi put da političari u Srpskoj dogovara povlačenje sudija iz tog suda, a da do toga ne dođe.

Isto je dogovoreno i prije dvije godine na sastanku Dodika, koji je u to vrijeme bio srpski član Predsjedništva BiH, sa zvaničnicima Republike Srpske, predstavnicima Srpske u institucijama BiH, te liderima parlamentarnih političkih partija u Republici. Razlog za ovo bila je odluka Ustavnog suda BiH kojom je stavio van snage član 53. Zakona o poljoprivrednom zemljištu RS.

Pročitajte još

Srpski političari su tada dogovorili „da predstavnici Republike Srpske u zajedničkim institucijama obustavljaju rad u odlučivanju o bilo kojem pitanju iz nadležnosti organa BiH dok se ne usvoji novi zakon o Ustavnom sudu”, dok je drugi zaključak bio da se zatraži održavanje hitne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske na kojoj će se donijeti odluka o povlačenju srpskih sudija iz Ustavnog suda BiH.

– Biće održana posebna sjednica Narodne skupštine, a ako do tada problem ne bude riješen, povući će se srpske sudije iz Ustavnog suda BiH. Smatramo da bi trebalo da izađu sudije Ustavnog suda, ako ne izađu, NSRS, koja ih je imenovala, će donijeti odluku da ih povlači iz Ustavnog suda – rekao je Dodik 12. februara 2020. godine.

Posebna sjednica jeste održana, kako je i najavljeno, ali srpske sudije nisu povučene već je usvojena „Informaciju u vezi antidejtonskog djelovanja Ustavnog suda BiH“.

Ukoliko se ovaj put bude ostalo pri stavu da se srpske sudije, tačnije Zlatko Knežević, povuče iz Ustavnog suda BiH da li će time biti blokiran rad navedenog suda?

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Profesor prava Vitomir Popović ističe da bi povlačenje srpskih sudija značilo da taj sud neće moći donositi nikakve odluke.

– Nije pitanje da li se povlači jedan sudija, već će to značiti da nema dvoje srpskih sudija u Ustavnom sudu BiH. Taj sud neće moći više da donosi odluke po svim onim pitanjima gdje je potrebno odlučivanje u punom sastavu. Dovešće se u pitanje uopšte legalitet tog suda jer nemate sudije iz jednog konstitutivnog naroda koji je predviđen Aneksom 4 Dejtonskog mirovnog sporazuma –  istakao je Popović za Srpskainfo.

Sudije se povlače godinama

Priča o povlačenju srpskih sudija iz Ustavnog suda BiH traje već godina, odnosno to pitanje se povlači svaki put kada Ustavni sud BiH donese odluku koja se ocijeni štetnom za Srpsku. – Treba prestati bilo šta očekivati od tog suda, treba povući dvojicu srpskih sudija i učiniti to mjesto nelegitimnim – poručio je još 2017. godine Dodik, koji je u to vrijeme bio predsjednik Republike Srpske. Razlog za ovu izjavu bila je odluka Ustavnog sud BiH koji je ocijenio neosnovanim zahtjeve 30 poslanika NSRS za ocjenu ustavnosti Zakona o proglašenju 1. marta Danom nezavisnosti BiH i članova Zakona o proglašenju 25. novembra Danom državnosti BiH.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu