Banjaluka

Upozorenja stručnjaka iz „Plavog telefona“: Vijesti o sukobima je važno prilagoditi uzrastu djeteta

Iz anonimne savjetodavne linije „Plavi telefon“ poručili su da smo se prethodnih dana mogli suočiti sa brojnim naslovima, komentarima i statusima o sukobu u Ukrajini, a pogrešne informacije o ovoj ozbiljoj temi mogu ostavite štetne posljedice na najmlađe.

Upozorenja stručnjaka iz „Plavog telefona“: Vijesti o sukobima je važno prilagoditi uzrastu djeteta
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Poručili su da je veliki broj najranjivije kategorije stanovnika, djece, bio izložen različitim informacijama o ratu, što kod nekih od njih može izazvati osjećaj straha, zabrinutosti, nesigurnosti.

– Djeca ne pričaju uvijek o onome što ih brine, ali u pokušaju da shvate šta se dešava mogu se osloniti na nepouzdane izvore, te misliti da je situacija puno gora nego što zaista jeste. Zato je važno da se s mališanima otvoreno razgovara na ovu temu, da im pružimo tačne informacije i provjerene odgovore na pitanja koja imaju – kazali su iz „Plavog telefona“.

Dodaju da su ovo neki od načina kako možete da pomognete djeci da shvate dešavanja u Ukrajini.

– Kada čujemo neke uznemirujuće vijesti, često želimo da zaštitimo djecu tako što s njima ne pričamo o tome. Ali, važno je da znate da nepričanje o nekoj temi može dovesti do toga da djeca budu još više uplašena – savjetovali su stručnjaci.

Prema njihovim riječima, najmlađi imaju pravo da znaju šta se dešava, ali te informacije treba da budu prilagođene njihovom uzrastu. Odgovorite djeci na pitanja koja ih zanimaju, ohrabrite ih da vam kažu šta su čuli i pitajte ih kako se osjećaju – rekli su oni.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Ako djete ne želi da razgovara ili nema interesovanja za vijesti, pokažite razumijevanje, ali mu i dajte do znanja da ste tu za njega ukoliko kasnije bude željelo da razgovara o sličnim temama – navode oni.

Poručili su odraslima da ukoliko vam djete postavlja pitanje na koje ne znate odgovor, budite primjer kako da zajedno dobijete tačne i provjerene informacije preko interneta i medija, te provjerite da li je djete informacije razumjelo na pravi način.

Pročitajte još

– Normalizujte osjećanja, objasnite djeci da su neprijatne emocije kao što su strah, tuga, ljutnja, sasvim u redu i da je prirodno da ih osjećaju. Pomozite im da prepoznaju emocije i dopustite im da iskažu svoja osjećanja i misli. Pokažite im da ste tu za njih, da nisu sami i da želite da im pružite podršku – istakli su iz ove savjetodavne linije.

Savjetuju roditeljima da zajedno s djecom odrede vrijeme u toku dana kada će se posvetiti aktivnostima koje vole.

– Napravite sa njima listu stvari koje bi mogli da rade u svoje slobodno vrijeme, kao što su npr. čitanje, crtanje ili slušanje muzike, igranje igrica ili bilo koja druga aktivnost koja im može pomoći da se opuste – rekli su psiholozi iz „Plavog telefona“.

Kako kažu, takođe je bitno da ograničite ili smanjite izloženost negativnim vijestima, jer one mogu da pojačaju osjećaj uznemirenosti kod djece.

– Pomozite im i da nauče da razlikuju tačne od netačnih vijesti, da ocijene da li su informacije koje čitaju i gledaju valjane ili ne, da li su izvori pouzdani i postoji li pristrasnost. Veoma je važno da i odrasli vode brigu o svom mentalno zdravlju, jer trenutna dešavanja mogu da probude sjećanja na ratna dešavanja koja su se dešavala na našim prostorima – ističu oni.

Iz “Plavog telefona” su poručili da ukoliko i odrasle osobe nisu u mogućnosti da se sami nose s neprijatnim emocijama ili ih pretjerana razmišljanja ometaju u svakodnevnom funkcionisanju, treba da potraže stručnu pomoć i podršku.

– Na kraju, tu je i “Plavi telefon”. Možeš nas pozvati na besplatan broj telefona 080 05 03 05 svakim radnim danom od devet do 17 sati ili nam pisati putem četa na našem veb sajtu. Mi smo tu za tebe i rado ćemo ti pomoći. Uz podršku, problemi su manji – zaključili su iz „Plavog telefona“.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu