Društvo

VELIKI DAN ZA VASKULARNU HIRURGIJU Srpski doktor osmislio novu metodu operisanja karotidne bolesti, rizici svedeni na minimum

Novom metodom, koja se sastoji od usporavanja povratka krvi u mozak nakon operacije karotide, rizik od moždanog udara ili drugih neuroloških komplikacija je smanjen na minimum.

doktori medicina UKC
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Tvorac metode, vaskularni hirurg Instituta Dedinje profesor Nenad Ilijevski, i tim stručnjaka operisali su danas 16 pacijenata.

U Institut za kardiovaskularne bolesti Dedinje, dolaze stotine građana iz Beograda i cijele Srbije, ali i regiona, na preglede, dijagnostiku, intervencije.

Pacijenti se osjećaju odlično

– Odlično je, sve kako treba, osoblje super, ljekari pravi, sve je dobro – rekao je Dragoljub Karić koji ima 70 godina, i koji bi trebalo da izađe iz bolnice za dva dana.

– U petak sam došla, sve su nam objasnili, smjestili nas, uzimali analize, objašnjavali šta se radi – kaže Stajka Niketić (73) koja očekuje da ubrzo ode kući.

Pročitajte još

Svi pacijenti su pod budnim okom sestara i ljekara Instituta. Nekoliko časova poslije intervencije, iz intenzivne njege svi prelaze na Odjeljenje.

Ljekari zadovoljni novom metodom

Nenad Ilijevski, direktor Klinike za vaskularnu hirurgiju Instituta Dedinje, kaže da sve prolazi dobro uz primjenu ove tehnike ishemijskog postkondišinga.

– To je posebna tehnika. Nema smrtnosti, nema šlogova za vrijeme operacije, niko je u svijetu nikada nije radio. Ova je operacija rezervisana za najteže oblike karotidne bolesti, za one pacijente kod kojih je procenat suženja najveći mogući, ima više arterija koje dovode krv u mozak, i to su pacijenti koji su pod najvećim rizikom da im se za vrijeme operacije šlog desi. Koristeći ovu tehniku mi smo sveli rizik na nulu – izjavio je Ilijevski.

– Ovo je veliki dan za srpsku vaskularnu hirurgiju, prije svega za profesora Ilijevskog koji je stvoritelj ove metode, koja je pokazala izuzetne rezultate, i koju mi na veliko inaugurišemo sa 16 operacija u kući u kojoj je nastala, gotovo da neće biti mjeseca bez nove hirurške procedure i novog inovativnog liječenja kardiovaskularnih bolesti, mi smo sada u potpunim razumnim okvirima lista čekanja, ovim i sličnim metodama još će to brže ići – objašnjava prof. dr Milovan Bojić, direktor Instituta za kardiovaskularne bolesti Dedinje, piše RTS.

Građani Srbije najviše obolijevaju i umiru od kardiovaskularnih bolesti.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu