Svijet

(VIDEO) 20. april kroz istoriju: Masakr u Kolumbajnu

Nigdje na svijetu nema tako mnogo ubistava u školama kao u SAD. Masakr u školi Kolumbajn u Litltonu (Kolorado) je simbol tog besmislenog ubijanja.

mladi par odaje poštu ubijenima u školi Kolumbajn
FOTO: RICK GIASE/EPA

Na današnji dan, 20. aprila 1999, ne slučajno na 110. rođendan Adolfa Hitlera, dva američka učenika, Erik Haris i Dilan Klebold, sproveli su u djelo plan koji su prije toga mjesecima detaljno pripremali. Namjera im je bila da izazovu eksplozije dvije bombe u školi, a potom da na parkiralištu pucaju u učenike koji bježe iz škole. Cilj je bio ubiti barem 250 ljudi!

Većinu ubili u biblioteci

Tog dana oni su, naoružani do zuba, ušli u školu i u tamošnjem kafiću postavili dvije sportske tašne u kojima su bile bombe od kamperskih boca sa gasom, koje su sami napravili. Međutim, tempirani upaljači nisu funkcionisali. Kada su njih dvojica, stari 17 i 18 godina, to shvatili, počeli su nasumice da pucaju po učenicima.

otac pokazuje djeci školu Kolumbajn
FOTO: GARY CASKEY/EPA

Većinu žrtava su ubili u školskoj biblioteci. Tamo je jednoj učiteljici pošlo za rukom da aktivira alarm. Kada su specijalne jedinice policije ušle u školu, sve je već bilo završeno. Kasnije su preslušani snimci aktivirani nakon poziva u pomoć. Do danas nije jasno zašto su atentatori poslije masakra u biblioteci obilazili školu, ali više nisu ubijali. Na kraju su se njih dvojica zabarikadirali u biblioteci i počinili samoubistvo. Prije toga su ubili 12 učenica i učenika, 25 teško ranili. Trinaesta žrtva je bio jedan učitelj, piše DW.

Kolumbajn kao sinonim strave

To ime, Kolumbajn, postalo je sinonim strave. Fenomen takozvanih „školskih pucnjava” je bio poznat od ranije, u godinama prije masakra u ovoj školi se povećavao i njihov broj i broj žrtava. Ipak, masakr u srednjoj školi Kolumbajn je imao novi momenat: prije masakra, njih dvojica su u video poruci detaljno objavili svoje namjere. Prije toga oni su bili marginalci, nakon masakra su postali svjetski poznati. Time su inspirisali mnoge druge, koji će u godinama koje slijede, uz varijacije ponavljati njihovo ludilo.

Pročitajte još

Ovaj događaj predstavlja šesti najveći školski masakr u američkoj istoriji – iza masakra u školi u Batu 1927. godine, masakra u Virdžinijskom politehničkom institutu 2007. godine, masakra u osnovnoj školi “Sendi Huk” 2012. godine, masakra na Univerzitetu Teksas 1966. godine i masakra u Stounmen Daglas srednjoj školi 2018. godine, odnosno drugi najveći u istoriji američkih srednjih škola.

Razlozi tragedije u Kolumbajnu

Razloge ove tragedije tražili su brojni stručnjaci, a među brojnim navedenima najčešće se nalaze socijalna izolacija i neprilagođenost, dugotrajna izloženost nasilnim sadržajima, ali i lak pristup velikim količinama oružja koje je dvojac iskoristio u svom krvavom pohodu. Zbog tih činjenica brojne škole u SAD pokrenule su razne programe, od restriktivnih poput pretraga učenika do kreativnih poput onih namijenjenih afirmaciji individualaca u društvo, te bolju pedagošku i psihološku pomoć učenicima.

Masakr u Kolumbajnu je postao inspiracija za brojna umjetnička djela, a međunarodnoj javnosti je, između ostalog, poznat i po dokumentarnom filmu Majkla Mura “Kuglanje za Kolumbajn”, nagrađenim Oskarom.

Ostali događaji na današnji dan

1657. – U englesko-španskom ratu engleska flota, pod komandom admirala Roberta Blejka, napala i potopila svih 16 španskih ratnih brodova u luci Santa Krus na Tenerifima, a potom razorila grad;

1841. – U filadelfijskom listu “Graham's Magazine” objavljena pripovjetka Edgara Alana Poa “Ubistva u Ulici Morg”, koja se smatra prvom detektivskom pričom;

1871. – Rođen Eduard Slavoljub Penkala, hrvatski inovator i inženjer, inovator brojnih izuma među kojima se ističu penkala, termofor, kočnica, anodna baterija i deterdžent;

1919. – U Beogradu počeo Osnivački kongres Socijalističke radničke partije Jugoslavije, koja je 1920, na kongresu u Vukovaru, promijenila ime u Komunistička partija Jugoslavije;

1961. – Rođen Nikolas Simon Lindherst, engleski glumac, poznat po ulozi Rodnija Trotera u seriji “Mućke”;

1974. – U Banjaluci otvorena sportska dvorana “Borik”;

1986. – Pijanista Vladimir Horovic, koji je napustio Rusiju 1925, poslije 61 godine održao koncert u SSSR;

1992. – Umro Alfred Hotorn Beni Hil, britanski komičar.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu