Svijet

(VIDEO) 9. februar kroz istoriju: Svjetski dan pice

Uobičajeno je mišljenje da pica potiče iz Italije ali to nije tačno. Smišljena je još u antičkoj Grčkoj kada su Grci usavršili tajnu miješanja brašna s vodom.

pica
FOTO: MARINA ĐUKIĆ/RINGIER

Isprva je to bio pljosnati hljeb koji se pekao ispod užarenog kamena, a drevni “pica-majstori” premazivali su ga uljem pomiješanim sa začinima.

Izgled kakav nam je danas poznat poprimila je vjerovatno tek negdje krajem 16. ili početkom 17. vijeka, kada je iz Amerike u Evropu stigao paradajz, bez kojeg danas picu gotovo ne možemo zamisliti.

U 18. vijeku ova “pogača premazana umakom od paradajza” stiže do Napulja, u Italiji. Vješti trgovci su namirisali potencijal; pica se, već tada pod tim imenom, počela peći i prodavati po trgovima.

Bila je deblja nego ova koju danas pripremamo i bila je odličan način da sirotinja zavara glad – debelo reš pečeno tijesto premazano tankim slojem umaka od paradajza. Ukusno i jeftino.

U junu 1889. kraljica Margerita Savojska je posjetila Napulj i vidjela kako mnogo ljudi jedu nešto njoj nepoznato. Bila je radoznala, ali, s obzirom da obroci koji su dobri za seljake nisu dovoljno dobri i za jednu kraljicu, dvorski kuhar je odlučio da picu prilagodi kraljevskim nepcima.

Na tijesto je stavio paradajz, mocarelu i svježi bosiljak, navodno inspirisan bojama italijanske zastave (crvena, bijela i zelena). To je vjerovatno samo romantizirana verzija, jer je puno vjerovatnije da je kraljevski kuhar na novo jelo koje je kraljica trebala probati stavio provjerenu kombinaciju sastojaka.

Pica je, naravno, dobila ime Margerita (sasvim prikladno). I, tako je sve počelo…

Iako se Svjetski dan pice u većini zemalja obilježava na današnji dan, 9. februara, u Italiji to nije slučaj. Naime, oni dan svog nacionalnog jela proslavljaju 17. januara.

U istraživanju koje je sproveo „Ipsos”, Italijani su picu postavili odmah iznad tjestenine (88 odsto) kao nešto što najbolje predstavlja italijansku kuhinju. Vino ima 59 odsto glasova, a kapućino 51 odsto.

Iako se smatra nezdravim jelom i prosječna energetska vrijednost dva velika komada pice je otprilike 744 kalorije, stručnjaci su otkrili da njenim konzumiranjem jednom sedmično smanjujete rizik od raka zahvaljujući umaku od paradajza, koji sadrži likopen – vjerovatno najsnažniji antioksidans, a sir sadrži kalcijum i kalijum.

Svake godine se u svijetu proda više od 5 milijardi pica, a neke zemlje su malo prilagodile recept svom ukusu, pa tako Japanci vole dodati lignje i majonezu, a na Havajima stavljaju ananas.

Pročitajte još

Najveća pica u svijetu nastala je 2005. godine. Rekord je postavio jedan vlasnik restorana u Americi, kojem je trebalo 200 pomoćnika, 1.800 kg sira i 317 kg umaka da napravi picu od koje je svaki stanovnik grada Ajova dobio čak 10 kriški!

Iako je uglavnom jeftina i smatra se jednostavnim jelom, u restoranu “Nino’s Bellisima” u Njujorku jedna pica će vas koštati skoro 2.000 KM!

Ostali događaji na današnji dan

1573. – Održana presudna bitka između plemića i seljačke vojske pod vodstvom Matije Gupca kod Stubičkih Toplica, kojom je seljačka buna propala;

1788. – Austrijski car Josip Drugi objavio rat Turskoj. U ratu, koji je završen 1791. po Austriju nepovoljnim Svištovskim mirom, na austrijskoj strani su bili i srpski dobrovoljci pod vodstvom Koče Anđelkovića;

1825. – Pošto nijedan predsjednički kandidat nije osvojio većinu elektorskih glasova na izborima 1824. godine Predstavnički dom je izabrao Džona Kvinsija Adamsa za predsjednika SAD;

1881. – Umro Fjodor Mihajlovič Dostojevski, ruski književnik, romanopisac, novelista i publicista;

1895. – Vilijem Morgan iz Masačusetsa izumio odbojku;

1900. – Ustanovljeno je tenisko takmičenje Dejvis kup. Idejni pokretači su bila četiri harvardska studenta (SAD), koja su željela izazvati Britance na dvoboj u tenisu. Jedan od četvorice studenata bio je Dvajt Dejvis, koji je osmislio pravila turnira i vlastitim novcima kupio trofej izrađen od pravog srebra;

1945. – Rođena Mija Farou, američka glumica;

2004. – Objavljena Mozilla Firefox u verziji 1.6 – od tada postaje ozbiljna konkurencija Internet Explorer pregledniku;

2018. – Umro Nebojša Glogovac – Neša, srpski filmski, televizijski i pozorišni glumac.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu