Svijet

(VIDEO) 2. februar kroz istoriju: Preminuo autor Periodnog sistema hemijskih elemenata

Dmitrij Ivanovič Mendeljejev je bio ruski hemičar, rođen 8. februara 1834. u Toboljsku.

Mendeljejev i periodni sistem elemenata
FOTO: WIKIPEDIA/RINGIER KOMBO

Poznat je kao jedan od dvojice naučnika koji su stvorili Periodni sistem elemenata, važnu kariku nauke u Drugoj industrijskoj revoluciji.

Za razliku od ostalih stvaralaca, Mendeljejev je predvidio da će se mnogi elementi još otkriti. Njegov princip je poslužio kao ključ za otkrivanje skoro svih radioaktivnih elemenata, sa velikim brojem izotopa, i predstavlja najsavršeniji klasifikacioni sistem u prirodnim naukama. U nekoliko slučajeva poznato je njegovo neslaganje sa prihvaćenim atomskim masama; govorio je da se one ne slažu sa Periodnim zakonom, i to se pokazalo kao tačno.

Do 1863. godine bilo je poznato 56 hemijskih elemenata, a u to doba novi elementi su se otkrivali otprilike jedan godišnje.

Nakon što je postao profesor, Mendeljejev je napisao kapitalnu knjigu za to doba: “Principi hemije” u dva toma (1868-1870). U njoj je pokušao da klasifikuje hemijske elemente po njihovim hemijskim osobinama, što je zapazio u pravilnim ponavljajućim obrascima, što ga je navelo da sastavi svoj periodni sistem.

Mendeljejev je objavio svoju periodnu tabelu sa svim do tada poznatim elementima i predvidio nekoliko novih elemenata da bi imao popunjenu svu tabelu.

Samo nekoliko mjeseci nakon njega, Lotar Mejer je objavio gotovo istu tabelu. Neki smatraju da su on i Mendeljejev zajednički autori periodnog sistema, ali se većina slaže da mu zbog Mendeljejevih preciznih predviđanja osobina elemenata, koje je nazvao ekasilicijum, ekaaluminijum i ekabor (danas su poznati kao germanijum, galijum i skandijum, respektivno), daju određenu prednost i čast u kreiranju periodnog sistema.

Pročitajte još

Bio je u nedoumici gdje da stavi do tada otkrivene lantanoide, a pretpostavio je postojanje još jednog reda tabele gdje bi bili poređani aktinoidi, među kojima su i elementi s najvećim atomskim masama. Neki su opovrgavali Mendeljejeva predviđanja da bi se moglo otkriti još dosta novih elemenata, ali su se njegova predviđanja ispostavila tačnim kada su Ga (galijum) i Ge (germanijum) pronađeni 1875. i 1886. godine, savršeno se uklapajući na dva nedostajuća i prazna mjesta u tabeli.

Preminuo je na današnji dan, 2. februara 1907. godine, u Sankt Peterburgu.

Po njemu je jedan Mjesečev krater dobio ime, kao i hemijski element s atomskim brojem 101, radioaktivni mendeljevijum. Ruska akademija nauka od 1998. godine godišnje dodjeljuje Mendeljejevu zlatnu medalju (prvobitno dodjeljivanu od strane Akademije nauka SSSR od 1962. godine) za dostignuća u hemijskoj nauci i tehnologiji.

Ostali događaji na današnji dan

1536. – Španski istraživač Pedro de Mendoza na ušću estuara Rio de la Plata osnovao grad Buenos Ajres, glavni grad Argentine od 1880;

1653. – Osnovan Novi Amsterdam, kasnije nazvan Njujork;

1834. – Srpski knez Miloš Obrenović je objavio treći hatišerif turskog sultana Mahmuda Drugog, kojim su uobličeni politički status i pravni karakter Kneževine Srbije. Tim dokumentom je Srbiji pripojeno šest nahija, a posebnim beratom knez Miloš dobio dostojanstvo srpskog i nasljednog kneza;

1924. – Umro Aleksa Šantić, pjesnik;

1933. – Adolf Hitler raspustio njemački parlament;

1977. – Rođena Šakira Isabel Mebarak Ripolj, kolumbijska latino-pop pjevačica;

1978. – Dva sovjetska kosmonauta sa svemirskog broda „Saljut“ u otvorenom svemiru, prvi put u istoriji kosmičkih letova, obavila operaciju dopune goriva;

1989. – Posljednje sovjetske trupe napustile Kabul čime je završena devetogodišnja sovjetska vojna intervencija u Avganistanu;

2000. – Preminuo Dragan Zarić, pozorišni, filmski i TV glumac.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu