Društvo

(VIDEO) Da li žene mogu da se pričeste tokom "onih dana": Vladika Grigorije i patrijarh Pavle dali nedvosmisleni odgovor

Pričešće je najvažniji događaj duhovnog-hrišćanskog života i za njega se kaže da moramo biti uvijek spremni, kako tijelom tako i duhom.

Vladika Grigorije
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Međutim, pitanje koje muči pravoslavne vjernice već dugo je da li žene tokom menstrualnog ciklusa mogu da se pričeste.

Prirodni procesi kod žena kao što je mjesečni ciklus ne zavise od volje žene, pa tako nisu ni grijeh. Ipak, mnogi tvrde da žene tada mogu da uđu u crkvu, ali ne i da se pričeste, dok sa druge strane postoje i zagovornici “rigoroznijih mjera”, koji ističu da je ženi tada zabranjen čak i ulaz.

Iako se pravila vremenom mijenjaju, na ovo pitanje nismo uvijek dobijali jasan odgovor – do vladike Grigorija koji je u svom videu na TikToku bio jasan.

@athos_officialorthodoxy #ΟρθόδοξοςΧριστιανισμός🇬🇷 #ορθόδοξαμοναστήρια☦ #православные #исусгосподь #religion #bible #jerusalem #jesus #balkan #foryou #viral #fypシ ♬ original sound – (Αθώς)🇬🇷 ☦ Ο αληθινός Θεός

– Odgovor je da žene mogu da se pričeste u crkvi tokom menstrualnog ciklusa. I to nije moj odgovor već sam ga našao u drevnoj “Sirijskoj didaskaliji” iz 4. vijeka, u kojoj se jasno kaže da je Duh sveti taj koga nosimo u sebi, koga smo dobili na našem tijelu, na krštenju. Koji nas privodi Hristu, uvodi nas u crkvu. osvećuje i spasava. Duh nas vodi ka Hristu spasitelju, nikakve tjelesne prirodne nečistote ne mogu da nas odvoje od Boga – rekao je Vladika Grigorije.

Pročitajte još

I patrijarh Pavle je svojevremeno dao odgovor na to pitanje.

– U duhu jevanđelskog i kanonskog shvatanja, smatram da mjesečno pranje žene ne čini je molitveno nečistom. Ta nečistota je samo fizička, tjelesna. Kao i lučenje iz drugih organa (nosa, pluća prilikom prehlade i slično). Van tog procesa, žena, a tako i svi ostali treba da se trude da čistog tijela dolaze na molitvu, pogotovo na pričešće. No, još više da se trudi oko čistote duše. Osim toga, kako savremena higijenska sredstva mogu efikasno spriječiti da se slučajnim istečenjem krvi hram ne učini nečistim, kao i ublažiti zadah koji isticanjem krvi nastaje, sa te strane nema smetnje da žena za vrijeme mjesečnog pranja, uz potrebnu obazrivost i preduzete higijenske mjere, može dolaziti u crkvu, cjelivati ikone, primati naforu i osvećenu vodicu, kao i učestovovati u pojanju. Pričestiti se ili krstiti se, ako nije krštena, ne bi mogla. Samo u slučaju smrtne bolesti može se i pričestiti i krstiti – govorio je patrijarh Pavle, a preneo Espreso.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu