Društvo

(VIDEO, FOTO) "Ne postoji mogućnost da dobijem pečat jer je proces rada obustavljen" Građani u problemu zbog ŠTRAJKA u sudovima Banjaluke

Štrajk radnika u pravosuđu Republike Srpske koji traje od srijede stvorio je velike probleme građanima kojima su ove nedjelje bile potrebne administrativne usluge u nadležnosti sudova.

osnovni sud banjaluka
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Zaposleni u pravosuđu u Republici Srpskoj u srijedu su stupili u generalni štrajk. Štrajk se odvija u pravosudnim institucijama, sudovima, tužilaštvima i Pravobranilaštvu RS.

Štrajk je već ušao u treći dan i nema naznaka kada će biti završen. Novonastalo stanje je stvorilo velike probleme građanima kojima su ove nedjelje bile potrebne administrativne usluge u sudovima.

U Osnovnom sudu u Banjaluci trenutno su obustavljene administrativne usluge poput izdavanja “apostil (apostille) pečata” kojima se ovjeravaju dokumenti za međunarodni pravni promet.

Jedan Banjalučanin upravo se zbog nemogućnosti obavljanja ove usluge našao u nezgodnoj situaciji.

– Potrebno mi je bilo da dobijem apostil pečat za dokumente jer sam dobio posao u Njemačkoj. Od juče dolazim u sud i rekli su da ne postoji mogućnost da dobijem pečat jer je proces rada obustavljen. Što je najgore 1. marta (danas) trebalo je već da budem u Njemačkoj – ispričao je.

Ovim pečatom se ovjeravaju javni dokumenti koji se koriste u međunarodnom pravnom prometu, razni privatni dokumenti kao što su diplome, rodni i vjenčani listovi, potvrde o slobodnom bračnom stanju i slično, a kojim se potvđuje vjerodostojnost potpisa i pečata službene osobe koja se nalazi na dokumentu.

Ministarstvo pravde RS juče je u saopštenju povodom štrajka saopštilo da je donijelo Rješenje o utvrđivanju minimuma procesa rada za vrijeme štrajka u institucijama pravosuđa RS kojim se utvrđuje način obezbjeđenja minimuma procesa rada za slučaj štrajka.

štrajk u pravosuđu RS
FOTO: MONDO/SCREENSHOT

Kako saznaje Mondo, saopštenje je organizatore štrajka i štrajkače samo učvrstilo u uvjerenju da istraju u svojim namjerama.

Siniša Petrović, iz Sindikata pravosuđa Republike Srpske rekao je da je rješenje ministarstva nezakonito, a da sudovi održavaju minimum procesa rada kako je navedeno u zakonu.

– Sve ono što je propisao Zakon o štrajku kao što je postupanja po hitnim postupcima, po predmetima međunarodnih ugovora, kao i postupanje po predmetima gdje se može ugroziti zdravlje; zatim svi krivčni postupci, oni koji uključuju maloljetnike – po takvim predmetima se postupa i tu nema dileme – rekao je Petrović.

Tvrdi da rješenje ministarstva nije donijeto u skladu sa zakonom koji propisuje da se rješenje o štrajku donosi 60 danas o dana stupanja na snagu Zakona o štrajku. Zakon je donijet 2008. godine, a posljednje izmjene zakona 2020. godine.

– Uporno ponavljamo da sindikat izričito radi u skladu sa zakonom, a uputili smo zahtjev inspektoratu da se ocijeni legalnost rješenja Ministarstva pravde – dodao je Petrović.

Što se tiče nemogućnosti izdavanja pečata Petrović apeluje na građane da razumiju kako se proces rada odvija usporeno, pa za neke aktivnosti trenutno treba više vremena.

Šta je saopštilo ministarstvo?

Ministarstvo pravde RS juče je donijelo Rješenje o utvrđivanju minimuma procesa rada za vrijeme štrajka u institucijama pravosuđa RS kojim se utvrđuje način obezbjeđenja minimuma procesa rada za slučaj štrajka.

– Radi obezbjeđenja minimuma procesa rada, institucije pravosuđa su obavezne obavljati taksativno navedene poslove iz svoje nadležnosti, koji su vezani za zakonom utvrđene rokove i koji po prirodi stvari ne trpe odlaganje – kaže se u saopštenju.

Pročitajte još

Ističu da su predsjednici sudova i glavni javni tužioci, posebno, dužni obezbijediti obavljanje poslova iz nadležnosti sudova i tužilaštava čijim nečinjenjem bi građani, odnosno fizička i pravna lica ili Republika Srpska trpili štetu.

– Naglašavamo da, zakazana ročišta, rasprave i pretresi ne mogu biti odloženi ili odgođeni zbog štrajka koji je u toku, da se nikome ne može oduzeti pravo da preda bilo kakav akt pravosudnoj instituciji, da dobije potrebno uvjerenje ili potvrdu, registri kod nadležnih registarskih sudova moraju raditi kako bi se omogućilo da privredno poslovanje nastavi funkcionisati – stoji u saopštenju Ministarstva.

Pozvali su sva pravna i fizička lica kojima je onemogućeno da ostvaruju svoja prava u postupcima pred tim institucijama, da obavijeste Ministarstvo pravde.

Prijaviti se može putem redovne pošte na adresu: Trg Republike Srpske broj: 1, 78 000 Banja Luka), kao i putem elektronske pošte na mejl : [email protected].

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu