Digitalna Srpska

(VIDEO) OSJEĆATE LI SE STARO Džimejl, koji je napravio revoluciju u svojoj oblasti, danas slavi 20. rođendan

Džimejl, imejl servis koji je unio revoluciju u ovaj segment, predstavljen je prije tačno 20. godina i mnogi su mislili da se radi o šali.

(VIDEO) OSJEĆATE LI SE STARO Džimejl, koji je napravio revoluciju u svojoj oblasti, danas slavi 20. rođendan
FOTO: TECHNOMENTARY/YOUTUBE/SCREENSHOT

Kada je zvanično lansiran 1. aprila 2004. godine, Džimejl je ponudio čitav gigabajt prostora za skladištenje podataka, što je bila nevjerovatna količina u poređenju sa drugim provajderima elektronske pošte u to vrijeme.

Ta činjenica, kao i reputacija kompanije Gugl da zbija šale, mnoge je natjerala da pomisle da je i Džimejl samo još jedna prvoaprilska šala.

Džimejl nalozi su u početku radili na bazi pozivnica i toliko su bili traženi da su se na Ibeju prodavali po cijeni od čak 250 dolara.

Dvije decenije kasnije, Džimejl ima oko 1,8 milijardi korisnika, odnosno približno jednog korisnika na svaki imejl koji imate u svojoj arhivi. I to je ono što je Džimejl načinilo toliko inovativnim kada je lansiran – svoju elektronsku poštu možete da zadržite zauvijek.

U svom neobičnom saopštenju iz 2004. godine Gugl je sažeo način na koji planira da unese revoluciju u sferu e-poruka:

Skladištenje: 1 GB omogućava korisnicima da zadrže oko 13.500 e-poruka. U to vrijeme, Jahu i Hotmejl su imali maksimum od oko 60 imejlova.

Pretraga: Ideja da možete odmah da pronađete staru e-poštu sada se podrazumijeva, ali je tada bila nevjerovatna.

Brzina: Tred razgovori uštedeli su vrijeme koje je prethodno trošeno na prebacivanje između više različitih imejlova.

Pije kafu ispred laptopa
FOTO: FIRMBEE/PEXELS

Džimejl je promijenio igru na nekoliko drugih načina, postavši prvi korak u ekspanziji internet carstva izvan okvira njegovog još uvijek dominantnog pretraživača.

Poslije Džimejla došli su Gugl Maps i Doks sa aplikacijama za obradu teksta i tabela. Zatim je uslijedila akvizicija video sajta Jujtub, praćena uvođenjem Krom pretraživača i Android operativnog sistema koji pokreće većinu svjetskih pametnih telefona.

Ono što je još bitnije, komunikacija na Džimejlu nije ograničena samo na elektronsku poštu. Tu je Gugl Čat, koji je kreiran kao podrška za poslovne korisnike, zajedno sa  Doks i Drajv funkcijama.

Pročitajte još

Uprkos tome što aplikacije za razmijenu poruka, kao što je Slek, dominiraju poslovnom komunikacijom, izgleda da Džimejl i dalje djeluje poprilično stabilno i snažno.

Popularni servis je nedavno predstavio AI alate koji mogu da pomognu u izradi imejlova, pretraživanju vaše arhive i poboljšanju bezbjednosti.

Korisnici će moći da da AI koriste za imejl poruke, tekstualne dokumente, automatsko generisanje fotografija i videa uz Slajds, Šits će moći da kreira formule zasebno, prevod će biti automatizovan u Mit servisu, dok će Čat dobiti fluidnije funkcije za obavljanje zadataka, piše B92.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu