Vord, koja se specijalizovala za održivo mršavljenje i zdravlje hormona, podijelila je svoje „30-30-30“ pravilo koje je efikasnije od mnogih ekstremnih dijeta i detoks tretmana.
Pravilo je vrlo jednostavno: unositi 30 grama proteina tri do četiri puta dnevno, 30 grama vlakana dnevno i 30 različitih biljnih namirnica svake nedjelje. Ovaj pristup je jednostavan, ali izuzetno efikasan za poboljšanje metaboličkog zdravlja i gubitak tjelesne mase.
Iako 90-120 grama proteina dnevno može izgledati kao mnogo, Lejan smatra da bi žene sa hormonalnim problemima trebalo da konzumiraju baš toliko kako bi postigle optimalan gubitak tjelesne mase.
– Ako imate problema sa naglim željama za hranom, ako ne možete da sagorijevate tjelesnu masu ili su vam hormoni u potpunom haosu, obratite pažnju – rekla je Lejan u video snimku.
– Ovo pravilo je efikasno za perimenopauzu, metabolizam, mršavljenje, zdravlje crijeva i veoma je jednostavno – dodala je ona.
30 grama proteina – ključ za zdravlje i energiju
Lejan ističe da je unos 30 grama proteina tri do četiri puta dnevno ključ za snabdjevanje mišića energijom, ubrzanje metabolizma i postizanje sitosti.
– Većina žena ne unosi dovoljno proteina tokom dana, a ovo je ključ za energiju i tjelesnu kompoziciju – objasnila je dijetetičarka.
Vlakna iz cjelovitih izvora hrane
Preporučeni dnevni unos vlakana treba da bude isključivo iz cjelovitih izvora hrane. Lejan savjetuju izbjegavanje vlakana iz ultra-prerađene hrane i preporučuju leguminoze, pasulj, ovsene pahuljice, sjeme, orašaste plodove, integralne žitarice, povrće i voće.
– Ovo vas zasiti, podržava probavu i održava crijeva zdravim – rekla je ona.
Raznovrsnost biljnih namirnica
Na kraju, 30 različitih biljnih namirnica nedjeljno pomaže u održavanju ravnoteže u crijevima, jer „veća raznovrsnost biljaka vodi ka boljoj mikrodiverzitetu crijeva“.
– To dovodi do boljih hormona, bolje probave, imuniteta i dugoročnog zdravlja (da, čak i mršavljenja!) – dodala je ona.
– Kada se fokusirate na raznovrsnost, prirodno ćete donositi zdravije izbore koji podržavaju vaše zdravlje i hormone.
„Samo male promjene dovode do velikih rezultata“
Lejan poziva žene koje se bore sa poslednjim kilogramima da ozbiljno isprobaju ovu metodu, jer male promjene na duže staze dovode do „velikih rezultata“.
„Prestani da se upuštaš u sve te dijete i ludacke detokse, nije ti to potrebno“, kaže ona.
„Ova strategija je jednostavna, efikasna i podržana naukom i istraživanjima.“
Preporuke za uspješan gubitak kilograma
Lejan često dijeli ostvarive metode ishrane i mršavljenja putem interneta, a nedavno je podijelila tri ključna elementa koje je koristila sa svojom klijentkinjom kako bi brzo skinula devet kilograma.
Prvi korak je razumijevanje razlike između „zdravog jedenja“ i „jedenja za mršavljenje“.
Lejan je objasnila da, iako su namirnice poput lososa, batata i maslinovog ulja izuzetno zdrave, njihova konzumacija u velikim, neodmjerenim količinama može otežati mršavljenje.
Preporučuje korišćenje vagice za hranu ili mjernih čaša kako bi stekli predstavu o stvarnim veličinama porcija.
Takođe, upozorava na pokušaje da „izgoriš“ lošu ishranu pomoću treninga.
Značaj umjerene fizičke aktivnosti
Njena klijentkinja je godinama koristila visoko-intenzivne treninge (HIIT) šest puta nedjeljno kako bi sagorela kalorije. Međutim, to ju je ostavljalo iscrpljenu i stalno gladnu, što je otežavalo održavanje kalorijskog deficita.
Preporučila je da smanji HIIT treninge na dva puta nedjeljno, dok bi dodala dva treninga sa težinama. Ovo je smanjilo glad, poboljšalo energiju i donijelo bolje rezultate.
Balansiranje obroka sa pravim makronutrijentima
Lejanova klijentkinja je shvatila da je ili unosila previše proteina, preskakala ugljene hidrate ili previše unosila masti. Kada je počela da unosi prave količine proteina, ugljenih hidrata i masti, njena glad je nestala, a zdravlje hormona se poboljšalo.
Za balansiranje obroka možete koristiti poznati „metod tanjira“, tako što ćete polovinu tanjira popuniti povrćem koje ne sadrži skrob, četvrtinu sa nemasnim proteinima i četvrtinu sa cjelovitim žitaricama ili ugljenim hidratima. Takođe možete dodati izvor zdravih masti poput avokada ili maslinovog ulja.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu